KNF ostrzega przed fałszywymi zbiórkami na rzecz Ukrainy
KNF zwraca uwagę, że w sieci rośnie liczba fałszywych stron, które imitują serwisy niosące pomoc dla Ukrainy. W trosce o własne bezpieczeństwo i pieniądze zalecana jest rozwaga i weryfikacja zbiórek. Wśród fałszywych stron KNF wymienia takie adresy, jak:
- pomagam-pl[.]site
- pomagam-pl[.]online.
⚠️Uwaga!
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) March 14, 2022
Oszuści przygotowali fałszywe strony podszywające się pod serwis @pomagam ze zbiórkami w ramach akcji #SolidarniZUkrainą.
Nie dajcie się oszukać i zawsze dokładnie sprawdzajcie serwisy ze zbiórkami!
Fałszywe strony:
pomagam-pl[.]site
pomagam-pl[.]online pic.twitter.com/fNknOjerhT
Pomoc dla Ukrainy. Uwaga na oszustwa i fałszywe zbiórki
Wojna na Ukrainie staje się pretekstem do wyłudzenia pieniędzy i wrażliwych danych. Oszuści m.in. rejestrują domeny, które podszywają się pod instytucje niosące pomoc, takie jak np. pomagam.pl. Przed takimi praktykami ostrzega m.in. CERT Polska.
Chętnych do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia waszych pieniędzy. - alarmują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.
Chętnych do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia waszych pieniędzy. Jeżeli chcesz pomóc, wiarygodną listę zbiórek (oraz inne formy pomocy) znajdziesz na https://t.co/hNkZ2Rio6W 🇵🇱🇺🇦 pic.twitter.com/IJF0KpNDQB
— CERT Polska (@CERT_Polska) February 28, 2022
Przed fałszywymi wiadomościami e-mail ostrzega z kolei zespół cyberbezpieczeństwa CRISRT działający przy KNF.
Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych. - apeluje CRISRT.
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail z prośbą o wsparcie obywateli Ukrainy poprzez przekazy pieniężne. Poniższy mail to przykład klasycznego oszustwa nigeryjskiego.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 28, 2022
Zweryfikowane zbiórki finansowe znajdziecie na stronie: https://t.co/62UrMktzUfpic.twitter.com/5rJrN1cGUQ
Oszuści podszywają się pod instytucje i podmioty niosące pomoc Ukrainie. Jak nie dać się oszukać?
Co zrobić, by nie dać się oszukać? Należy zachować czujność i weryfikować podmioty, które niosą pomoc. Szczególną czujność należy zachować wobec:
- linków znajdujące się w pasku adresu i języka, jakim opisane są dane zbiórki,
- wiarygodności zbiórki i jej organizatora.
Rekomendujemy, aby wspierać przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu, ale także w rozliczaniu zgromadzonych środków – powiedział niedawno dla "Strefy Biznesu" Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.
Chcesz pomóc Ukrainie? Pomagaj mądrze
Zweryfikowane zbiórki, zrzutki i działania, które mają na celu pomoc uchodźcom znajdziesz na stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl.
So many people want to support #StandWithUkraine 🇺🇦 efforts. The best way to do it? Donate to professional organisations providing heroic Ukrainians with humanitarian aid and care. Please RT. #PolandFirstToHelp 🇵🇱🤝🇺🇦 pic.twitter.com/eClYc2EmA4
— Katarzyna Rybka-Iwańska (@RybkaIwanska) February 28, 2022
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!