Chrześcijanki rodzą więcej dzieci niż muzułmanki

Anna Olejniczak
Krzysztof Szymczak/archiwum
Z raportu opublikowanego wczoraj przez amerykański ośrodek Pew Research wynika, że w latach 2010-2015 w rodzinach chrześcijańskich urodziło się więcej dzieci niż w rodzinach muzułmańskich.

Raport oparto na danych z 250 spisów powszechnych, które zostały przeprowadzone w różnych krajach na całym świecie. Wynika z nich, że chrześcijanki urodziły 235 milionów dzieci, a muzułmanki o 10 milionów mniej.

Eksperci z Pew Research uważają jednak, że przewaga ta wkrótce ulegnie zmianie. Według demografów, liczba dzieci, które przyjdą na świat w rodzinach muzułmańskich, w 2035 roku przekroczy o 1 mln liczbę noworodków z rodzin chrześcijańskich urodzonych w tym samym czasie

Przyczyną przewidywanej zmiany będą najprawdopodobniej lokalne czynniki demograficzne, a przede wszystkim spadek przyrostu naturalnego i starzenie się społeczeństw w Europie, stanowiącej największe skupisko chrześcijan na świecie.

Choć chrześcijaństwo jest nadal religią zrzeszającą największą ilość wyznawców, liczebna przewaga nad muzułmanami ulega zmniejszeniu. Obecnie chrześcijanie stanowią 31 proc. światowej populacji, a muzułmanie 24 proc. Demografowie przewidują, że w 2060 r. chrześcijanie będą stanowić 31,8 proc. ludności świata, a muzułmanie 31,1 proc.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet