Nadmierna nerwowość
Jedną z konsekwencji niedoboru snu jest drażliwość i obniżenie nastroju. Nadmiernej reaktywności emocjonalnej towarzyszy również obniżenie zdolności poznawczych, rozproszenie i deficyt uwagi. Oprócz tego osoby, które cierpią na chroniczne niewyspanie stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Kłopoty z pamięcią i koncentracją
Deprywacja snu negatywnie wpływa nie tylko na procesy poznawcze, ale również na pamięć i koncentrację. W wielu badaniach udowodniono, że osoby, które śpią co najmniej 8 h dziennie znacznie łatwiej przyswajają różne informacje. Z tego powodu nie zbyt rozsądnym rozwiązaniem jest rezygnowanie ze snu dzień przed ważnym egzaminem. Co więcej, niedobór snu zwiększa w mózgu poziom amyloidu beta – białka, które jest współodpowiedzialne za powstawanie choroby Alzheimera.
Choroby serca
Niedobór snu niemal trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Związane jest to przede wszystkim z przyśpieszoną pracą serca u osób, które śpią po ok. 4-5 h dziennie. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że taka ilość snu wymaga zewnętrznej stymulacji organizmu i pobudzenia. Z tego powodu osoby, które często nie dosypiają, sięgają po kawę i energetyki, które w dłuższej perspektywie czasowej, mogą przyczyniać się do występowania chorób serca.
Obniżony popęd seksualny
Niedostateczna ilość snu negatywnie wpływa również na libido (popęd seksualny) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Związane jest to bezpośrednio, z tym że brak snu skutkuje podwyższonym poziomem kortyzolu (hormonu stresu), który wpływa na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Co ciekawe, podczas snu u mężczyzn wydziela się najwięcej testosteronu — hormonu, którego poziom oddziałuje na popęd seksualny.