Dlaczego sen jest ważny dla organizmu?
Sen jest jedną z najważniejszych fizjologicznych czynności w naszym życiu. Organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ w czasie nocnego odpoczynku zachodzi w organizmie wiele pożytecznych procesów biologicznych. Dochodzi do regeneracji komórek ciała, a także regulacji pracy mózgu. To dlatego nie należy postrzegać go jako stratę czasu, natomiast zadbać, by każdego dnia zapewnić sobie niezbędne minimum. Potrzeby te są uwarunkowane genetycznie i zależą od wieku.
Zgodnie z zaleceniami:
- dzieci w wieku szkolnym (5-12 lat) powinny poświęcać na sen 9-12 godzin w ciągu dnia,
- nastolatki (13-17 lat) – 8-10 godzin,
- dorośli (18-64 lat) – 7-9 godzin,
- a osoby po 65. r.ż. ok. 7-8 godzin.
Wciąż niedoceniany sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz wydajność kolejnego dnia. Jest ważny dla silnej odporności, funkcjonowania układu hormonalnego, a przede wszystkim dla zdrowia mózgu. To w czasie nocnego odpoczynku zachodzą w nim procesy, których efektem jest uporządkowanie informacji nabytych danego dnia, a także usuwanie z pamięci tych uznanych za zbędne. Niedobory snu powodują problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się i nabywaniem nowych umiejętności. Sen pozwala ponadto usprawnić procesy komunikacji między neuronami w mózgu, podtrzymując jego wydajność na wysokim poziomie.
Niedobory snu są groźne dla zdrowia i mogą być przyczyna wielu dolegliwości. Nie tylko zwiększają podatność organizmu na infekcje, ale powodować rozwoj wielu współczesnych chorób. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje przewlekłego niedosypiania!
ZOBACZ: Jak sobie radzić z bezsennością?
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!