Potrawy w occie
Zarówno śledzie, jak i inne przetwory zawierające ocet, nie są wskazane w diecie małych dzieci. Są nie tylko zbyt ostre w smaku i ciężkostrawne, ale mogą podrażniać przewód pokarmowy, który nie jest do końca rozwinięty u najmłodszych. Jeśli chcemy, aby dziecko także miało możliwość wyboru przekąsek podczas świąt, zadbajmy o dostęp do gotowanych warzyw i świeżych owoców w formie adekwatnej do wieku – gładkiej dla dzieci od 5 m.ż., z możliwymi grudkami od 7 do 12 m.ż. i z większymi cząstkami po ukończeniu roku.
Dania z grzybami
Grzyby nie powinny pojawiać się w diecie małego dziecka przed ukończeniem 10-12 m.ż. Chcąc dodać je do jadłospisu malca powinniśmy sięgnąć po te ze sprawdzonych upraw, czyli np. pieczarki. Nie powinny być one podawane z tłustymi dodatkami, jak śmietana, bo mogą zbytnio obciążać delikatny układ pokarmowy.
Ze względu na możliwość zatrucia, jakie niesie za sobą jedzenie grzybów leśnych, dzieci do 12 r.ż. są w grupie osób, które powinny unikać ich jedzenia. Nawet niewielka ilość toksyn trafiająca do młodego organizmu może doprowadzić do uszkodzenia organów, a nawet śmierci.