5/13
Moda na naturę opanowała nie tylko przemysł spożywczy, ale...
fot. gefrorene_wand/pixabay.com

Kosmetyki naturalne muszą być drogie, żeby były dobre

Moda na naturę opanowała nie tylko przemysł spożywczy, ale też ten kosmetyczny. Teraz to znane marki chcą być bardziej naturalne i „zielone”, wymieniając składniki na bezpieczniejsze i formułując lepsze składy, a przy tym czerpiąc przykład z niewielkich manufaktur, które jako pierwsze dostarczały takie produkty na rynek. Co prawda oferta wiodących marek wciąż jest droga, ale na półkach pojawia się coraz więcej roślinnych kosmetyków z całej Europy i Polski, które mają podobne ceny, co całkiem zwyczajne, ale szeroko rozreklamowane preparaty koncernów-gigantów.

6/13
Jeszcze kilka lat temu polskie marki „bio” można było liczyć...
fot. Monfocus/pixabay.com

Najlepsze kosmetyki naturalne to te zagraniczne

Jeszcze kilka lat temu polskie marki „bio” można było liczyć na palcach rąk, dziś nietrudno przegapić kolejne nowe. Polska flora obfituje w cenne rośliny lecznicze z długą tradycją użytkowania, a przetwórcy często zaczynają od zaspokojenia potrzeb swoich najbliższych, nierzadko borykających się z alergiami lub poszukujących niestandardowych rozwiązań. Jednocześnie trzymamy się norm jakości nawet bardziej rygorystycznie niż wymagają tego przepisy unijne. Efekt to bogactwo naturalnych i ekologicznych kosmetyków, które często kosztują niewiele więcej od innych produktów na półkach. Mamy też wyjątkowo wysokiej jakości preparaty specjalistyczne, które niczym nie ustępują, a wręcz przebijają pod względem działania wiele z tych importowanych.

7/13
Minęły już czasy, gdy naturalny makijaż był dostępny...
fot. yatomo/123RF

Kosmetyki naturalne do makijażu są nietrwałe

Minęły już czasy, gdy naturalny makijaż był dostępny zaledwie w kilku odcieniach, a ceną za bezpieczne składniki była jego fatalna trwałość. Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, również te kolorowe zmieniają się na lepsze – coraz więcej firm oferuje bezpieczniejsze produkty, znane marki usuwają z całych linii składniki odzwierzęce i „chwalą” się naturalnymi substancjami w składzie. Naturalne pigmenty są osiągalne we wszystkich odcieniach, a wśród dostępnych marek można przebierać.

8/13
Krótsza trwałość to cecha szczególna naturalnych kosmetyków,...
fot. silviarita/pixabay.com

Kosmetyki naturalne szybko się psują

Krótsza trwałość to cecha szczególna naturalnych kosmetyków, nie oznacza to jednak, że mogą zepsuć się w każdej chwili, i to przed upływem terminu ważności. Ich trwałość wynosi zwykle ok. 3-6 miesięcy, choć są też takie, które trzeba zużyć szybciej, oraz takie, które wytrzymają po otwarciu rok, a nawet 2-3 lata, tak jak produkty konwencjonalne. Krótsza trwałość wynika z faktu oszczędniejszego użycia konserwantów, ale ma też związek z zawartością cennych, mało stabilinych składników roślinnych, np. cennych olejków, które polegają jełczeniu. W „chemicznych” kosmetykach często nie ma się co zepsuć!

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Aż trudno uwierzyć, że to ona! Tak przed laty wyglądała „Królowa życia”

Aż trudno uwierzyć, że to ona! Tak przed laty wyglądała „Królowa życia”

Wiosenne stylizacje Agaty Dudy to hit! Możesz je zakładać nie tylko do pracy

Wiosenne stylizacje Agaty Dudy to hit! Możesz je zakładać nie tylko do pracy

Z takimi dodatkami na pewno zwrócisz na siebie uwagę! Zobacz, co założyła Ewa Minge

Z takimi dodatkami na pewno zwrócisz na siebie uwagę! Zobacz, co założyła Ewa Minge

Zobacz również

Idziesz na wesele? W tej sukience zrobisz na wszystkich wrażenie!

Idziesz na wesele? W tej sukience zrobisz na wszystkich wrażenie!

Fryzura leniwych kobiet. Poproś o nią stylistę a skończy się układanie włosów

Fryzura leniwych kobiet. Poproś o nią stylistę a skończy się układanie włosów