Co zrobić, żeby okulary nie parowały zimą? Poznaj 3 skuteczne sposoby i pozbądź się mgły na okularach

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Zima ma zarówno swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Bez względu na upodobania zima dla osób noszących okulary bywa uciążliwa. Za każdym razem, wchodząc z zewnątrz do pomieszczenia, okulary parują i odbierają możliwość prawidłowego widzenia na kilka chwil. Jak sobie z tym radzić? Poznaj 3 skuteczne sposoby na zaparowane okulary.

Spis treści

Kiedy parują okulary?

Chyba zna to każdy okularnik – przechodząc z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia (szczególnie jesienią i zimą), okulary pokrywają się mgłą. Para wodna tworzy się na okularach (a właściwie na soczewkach okularów), gdy zmienia się temperatura otoczenia. Wejście do sklepu, autobusu, tramwaju czy samochodu kończy się chwilową mgłą na okularach, która uniemożliwia prawidłowe widzenie. Zaparowane okulary mogą być nie tylko irytujące, ale czasem nawet niebezpieczne, jeśli nie zaradzi się temu w odpowiedni sposób.

Kobieta w okularach w zimowe scenerii
Zaparowane okulary to zmora okularników. pressfoto/freepik

Zobacz: Makijaż dla kobiet, które noszą okulary. Poznaj zasady udanego make-upu dla krótkowidza i dalekowidza

Z tymi domowymi patentami nie przewrócisz się na lodzie

Z tymi domowymi patentami nie przewrócisz się na lodzie

Śliskie buty to problem nie tylko na świeżo wypolerowanym parkiecie, ale także na niezabezpieczonym, oblodzonym chodniku. Jeśli twoje botki nie mają odpowiedniej podeszwy, możesz ulec wypadkowi. Wysta...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Co zrobić, gdy okulary parują? 3 triki na zaparowane okulary

Zaparowane okulary to zmora okularników. Każda zmiana temperatury kończy się mgłą przed oczami i desperacką chęcią jak najszybszego pozbycia się jej. Co zrobić, gdy mamy zaparowane okulary? Poznaj trzy skuteczne triki na zaparowane okulary.

  1. Płyn do naczyń lub mydło: roztwór wody i płynu do naczyń lub mydła (np. w płynie) jest znany od lat. Był używany przez lekarzy, którzy zmagali się z zaparowanymi okularami, nosząc maseczki ochronne podczas zabiegów. W 2011 roku ten sposób znalazł się nawet w brytyjskich „Rocznikach Królewskiego Kolegium Chirurgów”.

    Okulary należy wymyć wodą z mydłem lub płynem do naczyń, strząsnąć nadmiar i odłożyć do wyschnięcia lub wytrzeć miękką ściereczką. Roztwór mydła lub płynu do naczyń z wodą tworzy cienką warstwę na soczewkach okularów, dzięki czemu ciepłe powietrze, które zderza się z okularami, nie skrapla się. Należy jednak podkreślić, że choć sposób ten jest skuteczny, to działa tymczasowo i trzeba go powtarzać nawet kilka razy dziennie.

  2. Pianka do golenia: pianka do golenia to jeden ze sposobów na zaparowane okulary. I nieco zaskakujący. Działa podobnie jak płyn do naczyń lub mydło z wodą, tworząc warstwę ochronną na soczewkach. Wystarczy wetrzeć lekko piankę do golenia w soczewki, spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.

  3. Płyn przeciw parowaniu okularów: spraye i płyny przeciw parowaniu okularów można kupić w większości salonów optycznych czy też w sklepach sportowych. To produkty, które są używane nie tylko do okularów, ale także do gogli czy okularów i masek pływackich. Okulary należy spryskać płynem i wytrzeć miękką ściereczką do czyszczenia okularów.

W tych kurtkach na zimę każda z was będzie czuła się swobodnie i modnie

W tych kurtkach na zimę każda z was będzie czuła się swobodnie i modnie

Kurtki puchowe to modne okrycia wierzchnie na zimę. Z powodzeniem mogą nosić je nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Mają one za zadanie zapewnić ciepło, ale i sprawić, abyś poczuła się kobieco i młodo...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Tego nie rób, kiedy masz zaparowane okulary

Płyn do naczyń, mydło i krem do golenia oraz płyn przeciw parowaniu okularów to skuteczne sposoby na zaparowane okulary zimą. Są jednak sposoby, których należy się wystrzegać.

Czego nie robić, kiedy parują okulary?

  • Nie używaj środków do czyszczenia. Spray do szyb, ocet i spółka nie powinny być używane do okularów. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na działanie wszelkich powłok soczewek.
  • Nie używaj pasty do zębów. Drobinki, które znajdują się w paście do zębów, mogą porysować soczewki.
  • Nie pluj na soczewki. Plucie na okulary jest niehigieniczne i nie działa tak skutecznie jak płyn do czyszczenia okularów.
  • Nie płucz okularów w gorącej wodzie. Gorąca woda może uszkodzić soczewki okularowe. Do mycia i płukania okularów używaj letniej wody.
To się będzie nosić! Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na wiosnę

To się będzie nosić! Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na wiosnę

Wraz z nadejściem wiosny, pora odświeżyć swoją garderobę i dodać do niej coś wyjątkowego, co podkreśli nasz osobisty styl. Jednym z niezwykle ważnych elementów, które nie tylko dodają uroku, ale także...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Sukienki w okazyjnych cenach

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet