Coraz więcej kobiet otwiera swój biznes

Anna Olejniczak
mat. pras.
Współczesne Polki są doskonale wykształcone, ambitne, pracowite i odważne, jednak wciąż pozostają niedoceniane na rynku pracy. Statystyki wykazują, że zarobki kobiet są średnio o 19 procent niższe niż wynagrodzenia mężczyzn. Nic więc dziwnego, że panie coraz częściej decydują się na zakładanie własnych firm. Choć obecne, nieco uproszczone przepisy ułatwiają początkującym przedsiębiorcom start w biznesie, warto jest wiedzieć, na co zwrócić szczególna uwagę.

Biznesplan

Założenie własnej firmy należy rozpocząć od sporządzenia dobrego biznesplanu. Niezbędna jest tu szczegółowa analiza rynku i konkurencji. Ważne jest, by dokładnie określić grupę odbiorców usług lub produktów, do których kierujemy ofertę. Kim będą nasi klienci? Ilu ich będzie? Jakie mają potrzeby? Czy konkurencja jest duża i w czym możemy ją przewyższyć? Jakie środki możemy przeznaczyć na założenie firmy, jakie wydatki będzie ona generować i do ilu odbiorców musi trafić nasza usługa, by nasz biznes przyniósł zysk? Gdy znamy już odpowiedź na te pytania, ustalmy szczegółowy plan wejścia na rynek.

Podatki

Kolejnym krokiem, jest wybór formy opodatkowania, którą musimy określić w momencie rejestrowania firmy. Rozpoczynając działalność mamy do wyboru różne opcje:

  • 18 proc. i 32 proc. – ta forma opodatkowania jest przyznawana automatycznie, więc nie musimy jej zgłaszać do urzędu skarbowego.
  • 19 proc. - jest to jednolita stawka podatkowa, która obowiązuje nawet jeśli przekroczymy granicę dochodu – o jej wyborze należy powiadomić urząd skarbowy.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku podatek opłacany jest jedynie od przychodu, jednak nie wszyscy mogą wybrać tę formę
  • Karta podatkowa. Podobnie jak ryczałt, ta forma opodatkowania jest przewidziana tylko dla określonej przepisami grupy przedsiębiorców.


Rejstracja firmy

Aby firma znalazła się w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy podać: adres firmy, NIP, PESEL, kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności, adres mailowy, numer telefonu kontaktowego, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności oraz dane rachunków bankowych. Wniosek o wpis do CEIDG możemy wypełnić on-line. Jego złożenie wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego.

REGON, NIP i ZUS

Po uzyskaniu wpisu do CEIDG, GUS w ciągu siedmiu dni nadaje przedsiębiorcy numer REGON. Jeżeli w momencie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca miał nadany NIP, nie ulega on zmianie. Jeśli jednak w chwili składania wniosku rejestracyjnego CEIDG-1 nie posiadał NIP-u, zostanie on nadany po rejestracji. Ponadto, w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności, konieczne jest zgłoszenie w odpowiednim dla przedsiębiorcy oddziale ZUS siebie, osoby zatrudnionej i osoby współpracującej do odpowiednich ubezpieczeń. Przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć formularz ZUS ZUA, chyba że jednocześnie zatrudniony jest w innej firmie – wtedy powinien złożyć ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego). Wszystkie niezbędne formularze można znaleźć na stronie ZUS.

Ubezpieczenie

Choć ubezpieczenie firmy nie jest obowiązkowe, warto zdecydować się na wykupienie polisy.
- Zakres ubezpieczenia jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności – mówi Marta Mazaraki, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Gothaer TU S.A. – Ubezpieczeniem można objąć budynki, budowle, lokale, sprzęt elektroniczny, maszyny, urządzenia i wyposażenie np. biura. Warto pamiętać, że polisa może chronić również mienie, które przyjęliśmy do sprzedaży, oraz mienie naszych pracowników. Ważną kwestią, o której zapominają przedsiębiorcy, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które przydaje się zwłaszcza w prowadzeniu działalności usługowej (np. hotelu, zakładu fryzjerskiego, kosmetycznego, kawiarni). – Polisa odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności chroni nas na wypadek roszczeń osób trzecich. Trzeba pamiętać, że odszkodowania z tego tytułu mogą być naprawdę wysokie.

Zobacz także:

Panie powoli podbijają zawód maszynisty!
Raport o zarobkach kobiet. Mężczyźni wciąż zarabiają więcej

redakcja@stronakobiet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet