„Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal to niełatwy seans. Może być cennym, oczyszczającym doświadczeniem. Olivia Colman sięgnie po Oscara?

Olivia Colman (od lewej), Maggie Gyllenhaal i Dakota Johnson podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji w Wenecji (3 września 2021 r.).
Olivia Colman (od lewej), Maggie Gyllenhaal i Dakota Johnson podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji w Wenecji (3 września 2021 r.). AP/Associated Press/East News
„Córka" w reżyserii Maggie Gyllenhaal to film o nieoczywistych odcieniach macierzyństwa, który wciąga i budzi silne emocje. To nie tylko zasługa reżyserki, ale także fantastycznych aktorek: poruszające portrety stworzyły Olivia Colman, Jessie Buckley i Dakota Johnson

Na ekranie wciąż brakuje takich historii. „Córka” to reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal na podstawie powieści Eleny Ferrante. Opowiada o macierzyństwie, które nie dla każdej kobiety jest spełnieniem marzeń i naturalnie dobrym doświadczeniem.

Główną bohaterką jest 48-letnia Leda, profesorka z Harvardu, która wybiera się na samotne wakacje do Grecji. Czas wolny planuje spędzić na zacisznej plaży w towarzystwie książek, pracując nad przekładami z języka włoskiego. Kiedy już dociera nad morze, jej uwagę przykuwa hałaśliwa rodzina. Ze szczególnym zainteresowaniem obserwuje młodą matkę, która spędza czas z kilkuletnią córeczką. Pewnego dnia, gdy dziewczynka gubi się na plaży, Leda wykorzystuje zamieszanie i chowa do torebki lalkę dziecka. Niewytłumaczalna kradzież zabawki wyzwala w Ledzie falę wspomnień o własnym, niełatwym macierzyństwie.

„Córka” jest opowieścią o najtrudniejszych chwilach macierzyństwa, takich, o których rzadko się rozmawia. To momenty zwątpienia, poczucia braku sił, pragnienia ucieczki. Powieść Ferrante w ujęciu Maggie Gyllenhaal rozrasta się w skomplikowany portret kobiety udręczonej własną przeszłością. Akcja przebiega w dwóch osiach czasowych, z czego jedna to retrospektywy z życia Ledy, gdy była młodą matką i początkującą akademiczką. W tej roli występuje Jessie Buckley, która fantastycznie przedstawia kobietę rozdartą między dwoma światami.

Aktorki są zresztą siłą tego filmu. Już teraz obydwie odtwórczynie roli Ledy - Olivia Colman w teraźniejszości i Jessie Buckley w jej młodszym wcieleniu - zostały docenione m.in. nominacjami do Oscara. To oznacza, że Buckley i Colman są trzecią parą aktorek w historii, które otrzymały nominację do nagrody za zagranie tej samej postaci (na różnych płaszczyznach czasowych) w jednym filmie. Wcześniej były tylko Judi Dench i Kate Winslet jako Iris Murdoch w „Iris” i znowu Winslet oraz Gloria Stuart jako Rose w „Titanicu”. Warto też docenić aktorki i aktorów, którzy obsadzali role na dalszym planie: przede wszystkim Dakotę Johnson (Pięćdziesiąt twarzy Grey’a”, Suspiria”), która wcieliła się w młodą matkę, wciąż niepewną swojej roli i, podobnie jak Leda, przeżywającą trudne emocje związane z macierzyństwem. Na ekranie pojawili się także Paul Mescal („Normalni ludzie”) w roli uczynnego pracownika kurortu i Peter Sarsgaard („Pierwsza strona”) jako profesor, którym zafascynowana była młoda Leda (aktor prywatnie jest mężem reżyserki). Bardzo wyrazistą i przyciągającą rolę stworzyła też aktorka polskiego pochodzenia, Dagmara Dominczyk („Sukcesja”, „Jack Strong”), która wcieliła się w rolę ciężarnej Callie, jednej z członkiń mafijnej rodziny.

Oprócz wspaniałej gry aktorskiej, trudne emocje widzowi rekompensują piękne zdjęcia i zapadająca w pamięć muzyka. „Córka” to niełatwy seans, ale dla wielu może być cennym, oczyszczającym doświadczeniem.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet