Czujesz niepokój, rozdrażnienie i reagujesz na wszystko zbyt emocjonalnie? Spójrz w niebo. Dzisiaj pełnia Księżyca

Katarzyna Dębek
Według przesądów fazy Księżyca wpływają na ludzkie zachowanie i emocje. W tym czasie lepiej pewnych rzeczy nie robić.
Według przesądów fazy Księżyca wpływają na ludzkie zachowanie i emocje. W tym czasie lepiej pewnych rzeczy nie robić. Getty Images/Andrew Bret Wallis
Pełnia Księżyca to dosyć częste zjawisko – zazwyczaj ma miejsce raz w miesiącu. To właśnie w tym czasie wiele rzeczy może się zadziać. Co robić, a czego unikać podczas pełni? Koniecznie przeczytaj!

Spis treści

Pełnia Księżyca to faza Księżyca, w której jego tarcza jest całkowicie oświetlona przez Słońce i widoczna z Ziemi jako pełny, okrągły dysk. Występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. To właśnie wtedy Księżyc jest w pełni oświetlony przez promienie słoneczne, co sprawia, że jest jasny i dobrze widoczny na nocnym niebie. Może występować nawet raz w miesiącu, ale zdarzają się sytuacje, w których pojawia się ono częściej lub w ogóle (na przykład w lutym).

Co najlepiej robić podczas pełni Księżyca, a czego unikać? Oto popularne przesądy

Pełnia Księżyca ma znaczące miejsce w kulturze i tradycji. Istnieje wiele przesądów na ten temat, które jednoznacznie wskazują co robić, a czego unikać podczas fazy tej satelity. Dawniej ludzie uzależniali od niej swoje czynności, takie jak ślub, sadzenie roślin, a nawet farbowanie włosów. Oto niektóre z nich:

  • Nie stawiaj łóżeczka dziecięcego przy oknie. Według legendy światło Księżyca, szczególnie podczas pełni, może znacznie osłabiać odporność u dzieci i powodować u nich różnego rodzaju choroby.

  • Nie patrz się w światło Księżyca, to może pogłębić chorobę umysłową, wywołać obłęd, a nawet pozbawić wzroku.

  • Nie oglądaj się w lustrze w świetle Księżyca, może to przynieść nieszczęście lub przyciągnąć złą energię.

  • Ogranicz podejmowanie decyzji, nie podejmuj skomplikowanych dyskusji, a rozwiązywanie trudnych i niewygodnych spraw pozostaw na inny termin.

  • Pełnia nie jest również dobrym momentem na przeprowadzanie zabiegów medycznych i kosmetycznych. Rany trudniej się goją i bardziej krwawią.

  • W niektórych kulturach istnieje przekonanie, że obcinanie włosów podczas pełni może wpłynąć na ich wzrost lub kondycję. Dlatego zaleca się unikanie wizyt u fryzjera w tym czasie.

  • Unikaj także sadzenia i przesadzania roślin.

Pełnia Księżyca sprzyja jednak także i dobrym rzeczom. W tym czasie warto wziąć ślub. Ceremonia w tym czasie ma zagwarantować nowożeńcom szczęście i dostatek w nadchodzących latach życia. To również idealny czas na medytację, oczyszczenie i rozwijanie intuicji.

Jak pełnia Księżyca działa na ludzi?

Pełnia Księżyca to mistyczne zjawisko, które od wieków jest obiektem zainteresowania ludzi. Wokół niej narosło wiele mitów i przekonań.  Choć naukowe dowody na bezpośredni wpływ pełni Księżyca na ludzkie zdrowie i zachowanie są ograniczone, istnieje kilka obszarów, w których uważa się, że pełnia może mieć wpływ:

  • Sen;

  • Nastroje i emocje;

  • Zdrowie psychiczne;

  • Ludzkie zachowania;

  • A nawet na cykl menstruacyjny kobiety.

Niektóre badania pokazują, że pełnia Księżyca ma wpływ na jakość snu. Niekorzystnie wpływa również na ludzkie emocje i nastroje. W tym czasie wiele osób odczuwa niewytłumaczalne napięcie, niepokój i są bardziej podirytowane. W historii medycyny istniało przekonanie, że pełnia Księżyca może pogarszać objawy niektórych zaburzeń psychicznych. Termin „lunatyk” (od łacińskiego „luna”, czyli księżyc) odnosi się do osób cierpiących na zaburzenia snu, jak lunatyzm. Chociaż niektóre badania sugerują wzrost liczby hospitalizacji w okresie pełni, dowody na to są niejednoznaczne. Podobno cykl menstruacyjny kobiety jest również uzależniony od faz Księżyca. Wierzy się, że satelita reprezentuje płodność i obfitość, a jego cykle pokrywają się z tymi kobiecymi. W związku z tym to właśnie w tym okresie dochodzi do większej ilości poczęć i porodów. Ciekawostką jest, że podczas pełni Księżyca obniża się poziom koncentracji, przez co jest więcej wypadków drogowych.

Nie wszyscy naukowcy są jednak zgodni co do wpływu Księżyca na ludzkie samopoczucie, a wiele przeprowadzonych na ten temat badań nie zostało jednoznacznie potwierdzonych.

Dlaczego nie można spać przy pełni Księżyca?

Niektóre badania sugerują, że pełnia Księżyca może wpływać na jakość snu. Osoby mogą mieć trudności z zasypianiem, mogą spać krócej lub mieć bardziej płytki sen. Chociaż dokładny mechanizm nie jest do końca jasny, uważa się, że jasne światło Księżyca może zaburzać naturalny rytm dobowy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
jest jakaś legenda na walenie konia w tym czasie, bo mnie to uspokaja
G
Gość
Pani Dębek. "Czarownico" Dębek jaka pani głupia. jak większość tej lewackiej bandy ryżej z i.pl. Żal mi was przygłupy. Wy nawwet do łopaty się nie nadajecie PO-SBeckie łajzy.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet