Czy znasz różnicę między bielizną termoaktywną a termoizolacyjną? Wyjaśniamy!

Paula Apanowicz
Zimą wielu z nas nie zamierza rezygnować z regularnych treningów na świeżym powietrzu. W czasie takich aktywności jak bieganie, jazda na rowerze czy trekking w górach pomocna okazuje się specjalna bielizna sportowa, która zapobiega utracie ciepła. Często można spotkać się z zamiennym stosowaniem terminów bielizny termoaktywnej i termicznej, jednak w rzeczywistości są to dwa odrębne pojęcia. Czym zatem się różnią i jaki typ odzieży lepiej wybrać?

Bielizna termoizolacyjna

W mroźne dni każda warstwa dodatkowej odzieży okazuje się bezcenna. Zamiast tradycyjnych bawełnianych podkoszulków warto jednak sięgnąć po specjalny typ bielizny, który ochroni organizm przed wychłodzeniem. Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o naszym komforcie cieplnym np. podczas zimowych spacerów lub zwiedzania zakątków miasta. Ten rodzaj odzieży zabezpiecza przed zimnem i wiatrem, jednak nie zapewnia tak dobrej wentylacji, jak bielizna termoaktywna. Z tego względu odzież termiczna polecana jest osobom wykonującym lekkie aktywności – w czasie spokojnych wycieczek, koncertów w plenerze, a nawet zwykłego wyjścia po zakupy w wyjątkowo chłodne dni.

Sprawdź!

Materiały promocyjne partnera

Odzież termoizolacyjna sprawdzi się więc u osób wyjątkowo wrażliwych na zimno, które nie planują trenować na świeżym powietrzu. Wykonywana jest zwykle z grubych materiałów o gęstej strukturze m.in. wełny lub bawełny. Te nie są jednak przystosowane do odprowadzania wilgoci ze skóry, co przy większym wysiłku fizycznym mogłoby doprowadzić do zawilgocenia odzieży.

Bielizna termoaktywna

W przeciwieństwie do bielizny termicznej odzież termoaktywna nie podnosi samoistnie naszego komfortu cieplnego, a utrzymuje ciepło oddane przez rozgrzane ciało. Odprowadza ponadto pot na zewnątrz materiału. To typ ubrań funkcyjnych, który sprawdzi się w przypadku osób aktywnych fizycznie. Jeśli szukasz zatem bielizny na zimę, która podoła treningom na świeżym powietrzu, odzież termoaktywna jest właśnie dla Ciebie.

Bielizna termoaktywna produkowana jest z materiałów syntetycznych m.in. poliamidu lub polipropylenu, często jest również wzbogacona jonami srebra, które odpowiadają za niwelowanie nieprzyjemnych zapachów, a także wykazują działanie antybakteryjne. Pamiętajmy, że termoaktywna odzież powinna dokładnie przylegać do ciała, stać się dla nas niemal „drugą skórą”, aby spełniać wszystkie swoje funkcje.

zobacz

Odzież termoaktywna a termiczna – co lepiej wybrać?

Wybór najlepszego rodzaju bielizny powinien być uzależniony nie tylko od warunków pogodowych, ale też typu aktywności, jaki zamierzamy w niej wykonywać. Jeśli szukamy odzieży, w której będzie nam po prostu cieplej i nie planujemy uprawiać w niej zimowych sportów, odpowiednim wyborem okaże się bielizna termiczna. W przypadku intensywnych treningów, narciarstwa, jazdy na rowerze lub biegania w mroźne dni powinniśmy natomiast zdecydować się na odzież termoaktywną. Utrzyma ona ciepło rozgrzanego dzięki ćwiczeniom ciała, a także zapewni doskonałe odprowadzenie wilgoci, chroniąc tym samym naszą skórę przed nieprzyjemnymi otarciami lub odmrożeniami.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Najważniejsze, by były długie niewymowne z wełny, gdyż teraz szyją cienkie spodnie, a kurtki sięgają do bioder, więc poniżej bioder jest zimno. To dołem się trzeba ubierac, a nie górą (plecy się oblewają potem).
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet