Mleko
Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, maślanki, kefiry, wpływają zobojętniająco na sok żołądkowy, przez co zaburzają wchłanianie składników leków. Mleko osłabia działanie szczególnie antybiotyków zawierających tetracyklinę, norfloksacynę i cyprofloksacynę oraz leków na osteoporozę. Nie spożywaj produktów mlecznych na 2 godziny przed i po zażyciu medykamentów.
Alkohol
Nawet niewielkie spożycie alkoholu w połączeniu z lekami może wpłynąć toksycznie na organizm! Alkohol może także nasilać skutki uboczne leków i prowadzić do wystąpienia wymiotów, omdleń czy zawrotów głowy. Może także spowodować poważniejsze konsekwencje w postaci zaburzeń rytmu serca, krwawień wewnętrznych czy trudności w oddychaniu. Alkohol jest szczególnie niebezpieczny w połączeniu z lekami psychotropowymi i nasennymi. Osłabia działanie antybiotyków. Ze względu na metabolizowanie leków i alkoholu w wątrobie narząd ten może być zbyt mocno obciążony, co może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia.
Napoje typu cola
Popijanie leków napojami typu cola nie jest wskazane nie tylko ze względu na to, że zawierają one kofeinę, ale też z powodu wysokiej zawartości cukru. Cukier bowiem zaostrza stan zapalny w organizmie i zmniejsza działanie antybakteryjne leku. Napoje typu cola zwiększają również kwasowość żołądka, co z kolei powoduje osłabienie działania leków. Dodatkowo obecność w Coca-Coli kwasu węglowego w połączeniu ze składnikami leków może doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Czym najlepiej popijać leki? Najlepszym wyborem jest czysta woda. W przypadku, gdy masz do dyspozycji inny napój, lepiej odłóż przyjęcie tabletki na później.