1 z 11
Zastanawiasz się, czym popijasz leki? Jeśli uważasz, że to...
fot. nyul/123rf.com

Zastanawiasz się, czym popijasz leki? Jeśli uważasz, że to bez znaczenia to jesteś w błędzie. Sprawdź w galerii, czym lepiej nie popijać leków i dlaczego nie jest to wskazane.

2 z 11
Lepiej nie popijać leków sokami owocowymi. Szczególnie...
fot. dolgachov/123rf.com

Sok owocowy

Lepiej nie popijać leków sokami owocowymi. Szczególnie niewskazany jest sok grejpfrutowym, który zawiera flawonoidy i furokumaryny wchodzące w interakcję z różnymi lekami, w tym również antybiotykami. Może on działać na dwa sposoby. Z jednej strony zakłóca on działanie transporterów w jelicie cienkim co sprawia, że mniejsza ilość składników leku trafia do krwiobiegu, a z drugiej pobudza enzymy trawienne i przez to potęguje działanie leku. Natomiast sok pomarańczowy i jabłkowy osłabia działanie niektórych antybiotyków, leków przeciwalergicznych, beta-blokerów oraz środków stosowanych w chemioterapii.

W czasie przyjmowania leków należy więc uważnie spożywać soki owocowe i nigdy nie popijać nimi leków oraz zachować ok. 4-godzinny odstęp przed i po zastosowaniu dawki leków.

3 z 11
Czy popijanie leków herbatą może być szkodliwe? Ze względu...
fot. belchonock/123rf.com

Herbata

Czy popijanie leków herbatą może być szkodliwe? Ze względu na zawartość teiny, czyli pochodnej kofeiny, herbata tak jak kawa jest niewskazanym napojem bezpośrednio przy braniu leków. Może ona wchodzić z nimi w interakcje i potęgować ich działanie, a dodatkowo powodować zwiększenie ciśnienia krwi i przyspieszać tętno. Zawarty w herbacie kwas garbnikowy natomiast obniża wchłanianie żelaza, więc osoby przyjmujące suplementy zawierające żelazo np. leczące się z powodu anemii, powinny szczególnie uważać na spożywanie tego napoju. Nie tylko czarna, ale też zielona herbata zaburza działanie leków, ponieważ obniża ona krzepliwość krwi. Z tego względu nie wolno popijać nią ibuprofenu i aspiryny. Również picie zielonej herbaty i przyjmowanie paracetamolu jest niewskazane, ponieważ obciąża żołądek. Dodatkowo ciepłe napoje nie są zalecane do popijania leków ze względu na to, że mogą wpływać na czas rozkładu leków.

4 z 11
Niewskazane jest popijanie leków kawą głównie ze względu na...
fot. mongstock/123rf.com

Kawa

Niewskazane jest popijanie leków kawą głównie ze względu na zawartość w niej kofeiny, która działa pobudzająco. Popicie np. efedryny kawą może skutkować zaburzeniami rytmu serca, jego kołataniem, drżeniem rąk i ogólnym pobudzeniem. W podobny sposób zadziała popicie kawą antybiotyku i może wywołać dodatkowo ból głowy i przyspieszenia akcji serca. Kofeina zawarta w kawie może również zmniejszyć wchłanianie niektórych leków (np. antydepresantów) i suplementów diety (np. magnezu) co osłabi ich działanie lub całkowicie je zniesie. W przypadku paracetamolu natomiast kofeina potęguje jego działanie, dlatego często stosowane jest połączenie tych dwóch składników w lekach przeciwbólowych i przeciwgrypowych.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Paszporty Polityki rozdane. Od niektórych kreacji ciężko oderwać wzrok!

Paszporty Polityki rozdane. Od niektórych kreacji ciężko oderwać wzrok!

Na jej widok mężczyźni szaleli! Była pierwszą żoną Bohdana Łazuki

O TYM SIĘ MÓWI
Na jej widok mężczyźni szaleli! Była pierwszą żoną Bohdana Łazuki

Rodzina, przyjaciele i fani – tłumy żegnały aktora. Pogrzeb Stanisława Tyma

Rodzina, przyjaciele i fani – tłumy żegnały aktora. Pogrzeb Stanisława Tyma

Zobacz również

Od skromnych sukienek po kreacje z wybiegów mody. Studniówka kiedyś i dzisiaj

O TYM SIĘ MÓWI
Od skromnych sukienek po kreacje z wybiegów mody. Studniówka kiedyś i dzisiaj

Błyszczące sukienki na sylwestra. Zobacz, co wybrały gwiazdy

Błyszczące sukienki na sylwestra. Zobacz, co wybrały gwiazdy