Skąd wzięła się choinka w Polsce?
Tradycja stawiania choinki w Polsce ma swoje korzenie w XIX wieku. Historia choinki w Polsce jest związana z wpływami kultury niemieckiej oraz zjawiskiem, które zyskało popularność za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Choinka stała się popularnym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce dzięki wprowadzeniu zwyczaju przez królową Prus, Luizę, żonę Fryderyka Wilhelma IV.
Pierwsza choinka miejska została ustawiona w Warszawie w 1820 roku w pałacu Stanisława Staszica, ale zwyczaj ten zaczął się szeroko rozprzestrzeniać w latach 30. i 40. XIX wieku. Początkowo zwyczaj ten był obserwowany głównie w kręgach arystokratycznych, ale wraz z upływem czasu wszedł do wszystkich domów.
W Polsce choinka zyskała na popularności w miarę upływu lat, stając się stałym elementem świąt Bożego Narodzenia. Obecnie jest to tradycja praktykowana przez wiele rodzin w Polsce, a ustawianie i dekorowanie choinki stało się ważnym elementem przygotowań do świąt.
Dekorowanie domu na Święta – dlaczego stało się to popularne?
Tradycja dekorowania domów na święta ma długą i barwną historię. Jej korzenie sięgają już starożytności, kiedy to Rzymianie stroili zielonymi gałązkami swoje domy podczas Saturnalia – święta na cześć Saturna. Na to, jak wyglądają współcześnie ustrojone domy, miała jednak przede wszystkim kultura Angielska. To właśnie w tym kraju, w XVIII wieku zwyczaj ozdabiania domów podczas Bożego Narodzenia zyskał na popularności. W tym czasie stało się modne rozświetlanie domów światełkami – wtedy oczywiście chodziło o świece.
Tradycja przetrwała do dziś, a właściwie nabrała ona na sile przez komercjalizacje podobnych tradycji. Ozdoby świąteczne to jednak dla nas coś więcej niż pieniądze wydane w sklepach.
Dzięki strojeniu swojego domu i ogrodu czujemy się wyjątkowo. Często robimy to razem z rodziną, a sama tradycja przypomina nam dzieciństwo i wiele ważnych chwil w naszym życiu. Nikt nie zarzeczy również temu, że przystrojony dom nabiera przytulności i rozświetla nam długie zimowe wieczory. Może właśnie dlatego często stroimy go coraz wcześniej i zostawiamy dekoracje na wiele dni po świętach.
Dekoracjami świątecznymi lubimy się chwalić. Robimy zdjęcia, wrzucamy na media społecznościowe i chętnie oglądamy zdjęcia wykonane przez innych. To również okazja, aby pochwalić się nimi szerszej publiczności i wygrać atrakcyjne nagrody i zdobyć tytuł Zwycięscy Plebiscytu Świątecznych Zdjęć. Taką możliwość daje konkurs Świeć się z Energą, w którym udział mogą wziąć wszyscy pełnoletni autorzy zdjęć o tematyce świątecznej w jednej z poniższych kategorii:
- Moje miasto
- Mój dom
- Moi bliscy
- Moja iluminacja
- Moja ulubiona szopka
Dla laureatów przewidziane są nagrody. Zgłoś dowolną liczbę zdjęć i zachęć swoich bliskich do bezpłatnego głosowania. Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj .
Rekord Guinnessa – najbardziej udekorowany dom na święta
Fascynacja ozdobami świątecznymi osiąga czasami spektakularne rozmiary. Rodzina Gayów z LaGrangeville w Stanach Zjednoczonych zdobyła rekord Guinnessa za najbardziej udekorowany dom na święta! Rodzinna tradycja dekorowania domu fascynującymi iluminacjami trwała 20 lat, zanim udało im się zapisać na kartach świątecznej historii.
W chwili pobicia rekordu, ich niesamowita świąteczna wystawa składa się z 601 736 światełek, zajmując powierzchnię 200 metrów kwadratowych. Przygotowania do inauguracji trwały ponad 2 miesiące, a kolorowe lampki zostały zsynchronizowane z muzyką, obejmującą około 200 świątecznych utworów, które każdy mógł usłyszeć. Wystarczyło na dowolnym odbiorniku wejść na odpowiednią częstotliwość FM w pobliżu domu, aby cieszyć się muzyką bezpośrednio przez telefon komórkowy czy w samochodzie.
Rodzina Gayów postanowiła podzielić się swoim świątecznym sukcesem z potrzebującymi i datki zebrane podczas zwiedzania tej niesamowitej, świątecznej wystawy przekazała na cele charytatywne.
Święta to nie tylko ozdoby – Świetlna Stolica Polski znów zostanie wybrana
Nie ma co ukrywać – kochamy święta, tradycje i strojenie domów. Uwielbiamy rozświetlone ulice i jarmarki świąteczne. Magia świąt to również dla nas okazja, aby zrobić coś dobrego. Bo być może rzadko wpada do nas niezapowiedziany gość, ale za to chętnie pomagamy w rozmaitych akcjach organizowania posiłków czy paczek dla potrzebujących.
To również czas, kiedy lubimy się jednoczyć. Nic więc dziwnego, że taką popularność zyskał organizowany od 15 lat konkurs Świeć się z Energą, w którym wybierana jest w drodze plebiscytu Świetlna Stolica Polski.
To konkurs, w którym mieszkańcy nie tylko wspólnie mogą pomóc zdobyć sławę i zaszczyty swojemu miastu, ale też pomóc jego najbardziej potrzebującym mieszkańcom, bo nagrodą, oprócz tytułu, jest energooszczędny sprzęt AGD, który trafia właśnie do nich. Zwycięskie miasto otrzymuje również voucher na fotowoltaikę dla wybranego przez siebie ośrodka pomocowego.
W tym roku zgłoszenia już się rozpoczęły i będą trwały do 31 grudnia, a dokonać go może każdy pełnoletni autor świątecznego zdjęcia, które powinno pokazywać świetlne iluminacje w proponowanym mieście.
Głosowanie na etap wojewódzki rozpoczyna się 20 grudnia. Zwycięscy tej tury przejdą do etapu ogólnopolskiego. Dokładne informacje dotyczące konkursu znajdziesz tutaj.
Już teraz zgłoś lub głosuj na swoje miasto do konkursu Świeć się z Energą!
Wybierz swoje województwo
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek