Mleczko z komosy ryżowej (quinoa)
Komosa należy do ziaren o najwyższej zawartości białka i składników mineralnych, m.in. potasu, żelaza, magnezu czy krzemu. Jest też źródłem skwalenu, rzadko występującej w produktach spożywczych korzystnej substancji tłuszczowej, która m.in. nasila syntezę kolagenu w skórze, zmniejsza stres oksydacyjny i chroni materiał genetyczny przed uszkodzeniami. Tak jak mleczko konopne i z nerkowców nie jest tak powszechnie dostępne, jak np. sojowe, ale warto go spróbować.
Mleczko konopne
Siemię konopne należy do najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, a jego białko ma tak korzystny profil aminokwasowy, jak soja, co wśród produktów nie pochodzących od zwierząt jest stosunkowo rzadkie. Jest też wyjątkowo bogate w potas, cynk, żelazo i magnez. Dzięki temu otrzymane z niego mleczko również jest źródłem cennych składników, co rekompensuje jego dość wysoką cenę.
Przepis na mleko roślinne
Wadą gotowych napojów roślinnych jest wysoka cena, sięgająca kilkunastu złotych (choć te sojowe, które są już rozpowszechnione, mogą być nawet o połowę tańsze). Problemem jest też ich i litrowe opakowania – gdy mleczka dolewa się np. jedynie do kawy, pozostała część napoju szybko kwaśnieje.
Jest na to sposób: miksować mleczko w domu, co zajmuje 1-2 minuty i zapewnia napój, który co prawda trzeba zużyć w ciągu kilku godzin, ale zawiera wszystkie składniki z surowca. Do jego przygotowania najlepiej nadaje się miniblender o dużej mocy, bo tylko taki jest w stanie dokładnie rozdrobnić surowiec, a nawet spienić napój.
Mleczko najlepiej przygotować z orzechów bez skórek. Smakuje lepiej, gdy są podprażone. Najlepiej zrobić to w piekarniku o temperaturze 100-140 stopni Celsjusza, by nie przypiekły się, tylko nabrały rumianego koloru. Najłatwiej jest użyć gotowych płatków migdałowych w proporcji 1-3 łyżki na szkl. wody źródlanej, mineralnej niegazowanej lub przegotowanej. Otrzymane mleczko będzie smaczniejsze i zdrowsze niż to z kartonu.
Na polskim rynku dominują napoje roślinne z kilku rodzajów nasion. Znacznie trudniejsze do kupienia i droższe są mleczka wyprodukowane np. z orzechów laskowych, cieciorki czy konopi. Często są bardziej wartościowe niż np. napój z owsa lub ryżu.