Mleczko ryżowe
Jest najmniej alergizującym mleczkiem roślinnym, ale tak jak sam ryż jest źródłem arsenu, przez co nie należy spożywać go w nadmiarze, a zwłaszcza przez długi czas. Podobnie jak inne mleczka ze zbóż właściwych (i w przeciwieństwie do innych napojów roślinnych), jest ono kwasotwórcze w organizmie, a po spożyciu szybko kwaśnieje w ustach.
Mleczko owsiane
Jest dobrze tolerowane przez większość osób i stanowi źródło rozpuszczalnego błonnika w postaci beta-glukanów, które obniżają poziom cholesterolu we krwi i wiążą toksyny. Chociaż owies nie należy do zbóż glutenowych, nie zawsze będzie dobrym wyborem dla osób z nietolerancją glutenu – tak jak w przypadku płatków owsianych, chorzy na celiakię powinni wybierać napoje z odpowiednim certyfikatem: znakiem przekreślonego kłosa.
Mleczko orkiszowe
Orkisz należy do starych odmian pszenicy, które nie zmieniły się wiele od czasów sprzed masowej uprawy tych roślin. W przeciwieństwie do innych rodzajów mleczek, mleczko orkiszowe jest źródłem glutenu, czyli białka zakazanego przy jego złej tolerancji (np. w chorobach zapalnych jelit) i nietolerancji w postaci celiakii. Mleczko orkiszowe zawiera sporo węglowodanów i w organizmie powstają z niego związki kwasowe.
Mleczko z nerkowców
Ma naturalnie słodki smak, typowy dla nerkowców. Ponieważ tak naprawdę są one nasionami nerkowca, mogą być dobrze tolerowane przez osoby uczulone na orzechy. Nerkowce zawierają też sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – tych samych, które przeważają w oliwie czy awokado i sprawiają, że produkty te mają korzystny wpływ na układ krążenia. Choć w mleczku nie ma ich wiele, wciąż działają korzystnie na organizm.