Co zamiast mleka dla alergika i weganina? Zobacz najlepsze zamienniki mleka krowiego do kawy i przepisów. Te mleczka roślinne warto wybierać
Co zamiast mleka krowiego? Zobacz wady i zalety jego zamienników, czyli mleczek roślinnych. Podpowiadamy też, jak w 2 minuty przyrządzić taki napój w domu.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Mleczko sojowe
Jako jedyne mleczko roślinne ma skład zbliżony do tego krowiego, ponieważ jest produkowane w taki sposób, by zawierało podobne ilości białka, tłuszczu i węglowodanów. Białko sojowe ma wysoką jakość, a towarzyszące mu izoflawony wspomagają gospodarkę hormonalną w organizmie. Spożywana w umiarkowanej ilości soja jest korzystna dla osób zdrowych i nie zaleca się jej jedynie przy alergii na soję, zespole jelita drażliwego i zagrożeniu nowotworami hormonozależnymi. Bezpieczne spożycie dotyczy tylko nasion niemodyfikowanych genetycznie, czyli ekologicznych lub oznaczonych jako wolne od GMO. Wbrew pozorom dotyczy to większości mleczek dostępnych w Polsce.
Mleczko migdałowe
Należy do najsmaczniejszych mleczek roślinnych, zwłaszcza jeśli zawiera aromat prażonych migdałów. Wyróżnia je zawartość witaminy E i nierzadko wyższy poziom białka niż w przypadku mleczek zbożowych. Warto więc sprawdzać informacje na opakowaniu, by wybierać takie o najwyższej zawartości migdałów. Może być jednak nieodpowiednie dla osób uczulonych na orzechy.
Mleczko kokosowe
Ma wyrazisty smak kokosa, ale w związku z niską zawartością białka w surowcu jest najbardziej wodniste wśród mleczek roślinnych. Praktycznie nie zawiera tego składnika, a obecne w nim tłuszcze należą do nasyconych. Mają jednak dość krótkie cząsteczki, dzięki czemu są łatwiej trawione i przyswajane niż tłuszcze zwierzęce.