Choć niektóre odmiany zbóż nie zawierają glutenu, mogą być nim zanieczyszczone podczas zbiorów. Właśnie dlatego, jeśli stwierdzono u dziecka celiakię, alergię na gluten lub istnieje inne wskazanie medyczne do wyeliminowania glutenu z jadłospisu, najlepiej sięgać po produkty certyfikowane, z umieszczonym na etykiecie znakiem przekreślonego kłosa. Żywność oznaczona takim symbolem przechodzi regularne audyty oraz jest przebadana pod kątem zawartości glutenu – stanowi bezpieczny wybór dla dzieci, które nie mogą go spożywać.
Kasze, które jedzą dorośli, mogą być nieodpowiednie dla niemowląt i małych dzieci
Młody organizm w okresie wczesnego dzieciństwa jest szczególnie wrażliwy i podatny na czynniki zewnętrzne, w tym na spożywaną żywność. Jak pokazują wyniki badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, aż 61% niemowląt w Polsce otrzymuje posiłki z rodzinnego stołu, niekoniecznie odpowiednie dla delikatnego organizmu dziecka . Przykładem takich posiłków są kasze przeznaczone dla dorosłych – mogą one bowiem zawierać pozostałości szkodliwych substancji, np. pestycydów, które kumulują się w tkankach, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia najmłodszych . Zboża, z których powstają kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu, są dokładnie badane pod kątem bezpieczeństwa – sięgając po takie produkty, rodzice mogą mieć pewność, że podają swojemu dziecku żywność dopasowaną do jego szczególnych potrzeb.
5. Kaszki przeznaczone dla najmłodszych to bezpieczne źródło zbóż w diecie dziecka
Wybierając zboża dla niemowlęcia czy małego dziecka, warto korzystać z asortymentu produktów skierowanych specjalnie dla tej grupy konsumentów. Jakość żywności przeznaczonej dla najmłodszych (w tym kaszek zbożowych) jest regulowana prawnie, a stawiane jej wymagania są dużo bardziej restrykcyjne niż dla żywności ogólnego przeznaczenia . Produkty dla najmłodszych wyróżniają się brakiem substancji dodatkowych (konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku), a zawarte w nich surowce są odpowiedniej jakości. Jakość ta sprawdzana jest na każdym etapie produkcji – od zbiorów do momentu, kiedy produkty trafią na sklepową półkę.