Dlaczego samodzielne zakupy są ważne dla rozwoju dziecka i jak wpływają na jego przyszłość?

Materiał informacyjny Procter & Gamble
Na co dzień, my – dorośli, podejmujemy szereg decyzji. Samodzielnie wyznaczamy sobie prywatne i zawodowe cele, ustalamy jadłospis na każdy dzień i dobieramy grono najbliższych ludzi. Co ważne, kreujemy też własny styl, poprzez ubrania i ich kolorystykę. Dbałość o różne elementy życia i samodecydowanie daje nam poczucie wolności i spełnienia. Dlaczego więc nie pozwolić na to dzieciom? Tą ideą od lat kieruje się marka Vizir, która po raz szósty organizuje program „Ubrania od Serca”.

Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się samodzielności. O ile czujne oko i pomocna dłoń rodziców oraz opiekunów są potrzebne, o tyle budowanie własnej tożsamości jest kwestią indywidualną. Mały człowiek uczy się, co znaczy być decyzyjnym i jak to wpływa na dalsze, cenne umiejętności. Ta prawda przyświeca marce Vizir należącej do Procter and Gamble, która po raz szósty, wraz z Towarzystwem Nasz Dom, działającym w ramach funduszu Korczaka, zachęca do udziału w akcji „Ubrania od Serca”, wspierającej dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Pokazuje ona, że wybór ubrania, zgodnie ze swoimi upodobaniami, to prosty, ale niezwykle ważny w rozwoju dziecka, krok ku dorosłości i decydowaniu o sprawach większej wagi.

Samodzielne dzieci to decyzyjni dorośli. Jak mądrze kształtować przyszłość najmłodszych?

„Potrzeba samodzielności i wywierania wpływu na własne losy zaczyna się przejawiać naprawdę wcześnie. Przecież tzw. bunt dwulatka demonstrującego niechęć do bezwolnego poddawania się oddziaływaniom opiekunów to przejaw osiągnięcia takiego poziomu rozwoju, jaki pozwala na odczuwanie i demonstrowanie otoczeniu własnych pragnień, zamiarów i odczuć. Maluchowi najprościej jest ten bunt zademonstrować głośnym i wszechobecnym NIE!” - mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. „W miarę dorastania rośnie dążenie do samodzielności i jednocześnie kształtuje się zaufanie do samego siebie, do własnych wyborów, decyzji i działań, ale pod warunkiem, że dzieci mają okazję do niezależnego rozstrzygania o dotyczących ich sprawach.”

Próby podejmowania decyzji w prostych sprawach są kluczem do dalszego rozwoju. Dziecko ma możliwość wyboru jedzenia, rozrywki, ale także tego, co chce na siebie założyć. Działania na wczesnym etapie zaowocują w przyszłości, wtedy już jako dorosły, będzie podejmować decyzje większej wagi. Młody człowiek uczy się siebie i swoich emocji, a także skutków swoich postanowień.

Dzięki temu, że najmłodszym nie narzuca się własnych dojrzałych wyborów, uczy się ich pewności siebie, kreatywności, a także postrzegania świata w wybranych przez nie barwach. Nawet, jeśli decyzja dziecka okaże się wg. nas błędna lub nietrafiona, nie trzeba traktować tego jako porażki. Ucząc się na drobnych błędach, w dorosłości łatwiej ich unikać. Samodzielne zakupy to nie tylko rozrywka, ale także cenna lekcja. Dzieci i młodzież mają okazję wybrać stylizację, dopasować ją do sylwetki, a przy okazji muszą wykazać się umiejętnością planowania, czyli wyborem, gdzie i kiedy założyć gotowy zestaw. Dodatkowo, wyjście do sklepu uczy matematyki i ekonomii. Trzeba wiedzieć, co ile kosztuje, czy to się opłaca i czy dany budżet pozwala nam na konkretny zakup. Niezwykle ważne są też kontakty międzyludzkie. Dzieci codziennie podpatrują, jak funkcjonuje społeczeństwo, przejmują nawyki od dorosłych oraz budują między sobą przyjaźnie. W sklepie mają okazję spotkać się z obcymi ekspedientami, których, po przełamaniu nieśmiałości czy własnych obaw, mogą zapytać o produkt lub zapłacić za niego przy kasie.

Pewność siebie u dziecka – jak ją rozwijać?

Wiele dzieci na wczesnym etapie rozwoju ma problem ze śmiałością. Zachęcanie ich do wyrażania własnego zdania, rozmów, uważne słuchanie co i jak mówią, okazywanie empatii i zrozumienia to tylko część tego, co możemy zrobić jako dorośli. Ważne jest też niezmuszanie dziecka do zrobienia czy powiedzenia czegoś, na co nie ma ochoty. Szanowanie zdania na każdym etapie życia sprawia, że rodzi się poczucie spełnienia. Zwłaszcza dla tych rozwijających się młodych osób to sygnał: jestem ważny.

To, co pozwala dzieciom poczuć się pewniej to też powtarzalność i ćwiczenie różnych scenariuszy życiowych. Wizyta w sklepie to doskonała okazja do rozpoznania potencjału młodego człowieka. Dając mu wolną rękę w wyborze produktów, w tym przypadku ubrań, nie tylko sprawiamy mu radość, lecz również budujemy pewność siebie, a ta za kilka lat zaowocuje dojrzałością i samoświadomością. Kolejne decyzje czy zachowania w przyszłości będą bazować na zdobytych wcześniej umiejętnościach, przećwiczonych schematach socjalnych. Dziecko zacznie od kupienia bluzki, by potem jako dorosły mądrze zarządzać własnym, domowym budżetem. Pewności siebie to umiejętność, która wpływa na komfort życia na każdym jego etapie.

„Ubrania od Serca” – Ty też możesz pomóc!

Budowanie samodzielności i decyzyjności dziecka jest ważne, jednak nie każde z nich ma takie możliwości. Wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych są zależni od sposobu funkcjonowania takiej instytucji, która naturalnie odbiega od życia w rodzinie biologicznej. Akcja marki Vizir „Ubrania od Serca” stara się zaadresować te dysproporcje i dać dzieciom równe szanse i możliwości. W ramach programu vouchery na zakup ubrań przyznawane są ośrodkom o najmniejszym budżecie na dziecko. Uczestnicy akcji, czyli podopieczni placówek, otrzymują bony o wartości 200 zł, które będzie można zrealizować we wskazanym, stacjonarnym sklepie sieciowym. Ponieważ prowadzący placówki zobowiązują się do zabrania dzieci na ich wymarzone zakupy i dania wolnej ręki w wyborze na co przeznaczą swój voucher, daje to dzieciom możliwość budowania samodzielności, odpowiedzialności oraz sprawczości. Dodatkowo, do wybranych instytucji będących częścią programu, zostanie przekazana pomoc rzeczowa w postaci środków do prania marki Vizir.

W akcję może zaangażować się każdy z nas. Konsumenci, kupując kapsułki do prania marki Vizir, oznaczone logiem „Ubrania od Serca”, zwiększają fundusz przeznaczony na zakup voucherów dla dzieci, co sprawia, że więcej z nich będzie mogło wybrać się na wymarzone zakupy i pracować nad umiejętnościami niezbędnymi w dorosłym, samodzielnym życiu. Promocyjnych zakupów można dokonywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Zakupy na Allegro podwajają darowiznę.

„Ubrania od Serca”. Wpływ ubioru na osobowość i samopoczucie dziecka

Dlaczego strój to nie tylko okrycie, które chroni nas przed zimnem, deszczem lub śniegiem? Przez to, co mamy na sobie, wyrażamy siebie. Jedni wolą styl klasyczny, drudzy stawiają na sportową odzież. Także dzieci w tej kwestii są decyzyjne i mają swoje zdanie. Kto z nas nie zna kilkulatki, która tupie nogą, bo nie podoba jej się przygotowany strój? Mali ludzie, choć do dorosłości jeszcze im daleko, wiedzą, w czym jest im wygodnie, jakie kolory preferują i jak chcą to połączyć.

Jak bardzo istotne dla dzieci jest poczucie sprawczości wyjaśnia psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska:

„Aby osiągać w życiu ważne dla nas cele, konieczna jest odpowiednio silna motywacja. Jej powstanie i siła zależą m. in. od tego, jak człowiek postrzega świat i wyjaśnia bieg zdarzeń, czy widzi swój udział w tym, co mu się przytrafia, czy wierzy, że może swoim działaniem wpływać na swój los. Przeświadczenie o własnej sprawczości sprzyja powstawaniu motywacji do działań, bo człowiek wierzy, że choć nie można wykluczyć przypadku, to w dużej mierze od jego starań, od podjętych kroków zależy, czy odniesie sukces, czy porażkę. Sprawczość dodaje sił! Ale żeby człowiek był przekonany, że ma wpływ na swój los, musi (najlepiej od najwcześniejszych lat) doświadczać swojej sprawczości, być stawianym w sytuacjach, kiedy pozwala mu się dokonywać wyborów i podejmować dotyczące go decyzje. A kwestia wpływania na własny wygląd, wyboru takich a nie innych skarpet, koszulki czy bluzy jest ważna dla wielu dzieci, zanim na dobre wejdą w wiek wczesnoszkolny! Szczególnego znaczenia nabiera dla młodzieży, bo ubiór staje się wtedy wyrazem przynależności do określonego pokolenia, do ważnej dla dorastającego grupy ludzi. Ponadto (co bardzo ważne) staje się sposobem wyrażania siebie, zaznaczania swojej indywidualności i odróżniania się od innych. A nastolatek chce być taki, jak jego rówieśnicy, ale jednocześnie pragnie też być niepowtarzalny.”

Dzieci to przyszli dorośli

Wydaje nam się, że my, dorośli, wiemy wszystko najlepiej, a zapominamy, że kiedyś też byliśmy dziećmi. Czy sami mieliśmy możliwość wyboru i decydowania o sobie? Jak to odbiło się na naszej osobowości i kim teraz jesteśmy?

Warto dawać dzieciom wybór od najmłodszych lat, w kwestiach dostosowanych do ich wieku, by uczyli się, czym jest podejmowanie decyzji. W końcu każde z nich kiedyś dorośnie i wtedy będzie mierzyć się z większymi problemami, które wpłyną na całe ich życie. Proste kroki, takie, jak samodzielny wybór stroju, dają możliwość poznania siebie, ale też zdobycia umiejętności, które potem wykorzystają w innych sytuacjach. Przed taką możliwością powinno stać każde dziecko, niezależnie od sytuacji rodzinnej lub materialnej. Kupno ubrań można uzależnić od budżetu. Kluczowa jest decyzyjność dziecka, pozwolenie mu na samodzielne popełnienie błędów, kierowanie i oferowanie wsparcia, gdy tego potrzebuje. Do tego zachęca akcja marki Vizir „Ubrania od Serca”, która pokazuje, że czasem niewiele trzeba, aby zakorzenić w młodym człowieku pewność siebie i radość.

Trzymaj zawsze poza zasięgiem dzieci. Dowiedz się więcej na www.keepcapsfromkids.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego samodzielne zakupy są ważne dla rozwoju dziecka i jak wpływają na jego przyszłość? - Portal i.pl

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet