Czy dziecko rodziców bez ślubu może przystąpić do pierwszej komunii? A co z dzieckiem samotnej matki? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

Anna Moyseowicz
Z uroczystością wiąże się mnóstwo pytań, zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.
Z uroczystością wiąże się mnóstwo pytań, zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Westend61/ Getty Images
Pierwsza komunia święta to wyjątkowe, a jednocześnie stresujące wydarzenie. Zarówno od dzieci, jak i od rodziców wymaga wielu przygotowań. Przy tej okazji pojawiają się także przeróżne wątpliwości. Czy samotna matka lub samotny ojciec może posłać dziecko do pierwszej komunii? A co, gdy jedno z rodziców żyje w nieformalnym związku albo rodzice są ze sobą bez ślubu kościelnego? Czy wtedy ksiądz dopuści dziecko do komunii? Rozwiewamy wątpliwości!

Pierwsza komunia święta a samotny rodzic. Co z sakramentem dziecka?

Życie potrafi spłatać figla i nie zawsze układa się tak, jak to sobie wymarzymy. Wiele rodziców, w szczególności matek, samotnie zmaga się z wychowywaniem dzieci. Czy wówczas córka albo syn może przystąpić do pierwszej komunii?

Jak najbardziej może. Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu. Ale jeżeli mama jest wierząca, praktykująca, chce żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeśli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu – mówi ojciec Kamil Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.

Czytaj też: Czy rodzice i chrzestni podczas I komunii świętej powinni przystąpić do sakramentu? Odpowiedź księdza jest jednoznaczna!

A co w przypadku kobiety niepraktykującej, a wierzącej, która chce, aby jej dziecko przyjęło sakrament? Wątpliwości mogą wzbudzać przeróżne sytuacje, np. gdy:

  • kobieta rozstała się z partnerem życiowym, ojcem dziecka,
  • kobieta jest po rozwodzie, ale żyje sama,
  • kobieta żyje z innym partnerem, niż ojciec dziecka,
  • rodzice dziecka żyją razem, ale bez ślubu kościelnego.

– Zdarzają się różne przypadki, bardzo indywidualne i nie ma na nie jednego schematu, jednej kalki. W każdym razie nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko, ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu – wyjaśnia duchowny.

Komunia po rozwodzie rodziców. Czy zaprosić eks męża na uroczystość?

Komunia dziecka, którego rodzice są rozwiedzeni, może być trudnym czasem dla całej rodziny. Nieraz w głowie samotnej matki pojawia się pytanie, czy zaprosić byłego męża, a ojca dziecka, na uroczystość? Odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji, choć oczywiście, jeśli jest taka możliwość, warto to zrobić. Przypominamy, że komunia jest świętem dla dziecka, tak więc powinno się w tym czasie w szczególności uwzględnić jego potrzeby. Jeśli syn lub córka dotychczas mieli dobry kontakt z obojgiem rodziców, nie ma powodu, by któregoś z nich miało zabraknąć przy dziecku w tym ważnym dniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Okazje na ubrania dziecięce

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet