Spis treści
Eucharystia jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Dla chrześcijanina utożsamia ciało Boże, a więc ma wyjątkowe znaczenie. W szczególności na przyjęcie komunii wiele osób decyduje się przy specjalnych okazjach, jak ślub czy pogrzeb. Nie każdy jest jednak na tyle religijny, by przyjmować sakrament co niedzielę. A co z uroczystością pierwszej komunii dziecka?
Czy podejść do komunii podczas pierwszej komunii dziecka? Co powinni zrobić rodzice?
O przyjęcie przez rodziców oraz chrzestnych eucharystii podczas pierwszej komunii świętej dziecka zapytaliśmy ojca Kamila Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.
Zasadniczo i rodzice, i chrzestni powinni przystąpić do komunii. Mają być dla dziecka przykładem, a chrzestni ponadto wsparciem dla rodziców. Na chrzcie świętym podjęli rolę wsparcia psychologicznego, społecznego, ale też religijnego. Gdy rodzice pokazują swoją postawę, dzieci ją przejmują – mówi ojciec.
Jak dodaje, jeśli rodzice dbają o wychowanie religijne dzieci, te mają większą wiedzę, łatwiej się z nimi współpracuje np. podczas przygotowań do bierzmowania.
Czy dziecko samotnego rodzica może iść do pierwszej komunii? Oto odpowiedź księdza
Pierwsza komunia święta to wyjątkowe, a jednocześnie stresujące wydarzenie. Zarówno od dzieci, jak i od rodziców wymaga wielu przygotowań. Przy tej okazji pojawiają się także przeróżne wątpliwości. Cz...
– Jeśli rodzice się modlą w domu, pokazują wiarę, odpowiadają na pytania dzieci, to dzieci łatwiej chłoną przekazywane wartości. Gdy byłem dzieckiem, widziałem mamę, która się modli. Mówiła np.: „Kamil, tutaj przypilnuj wodę na herbatę, a ja idę na 15 minut do swojego pokoju się pomodlić, zaraz wrócę”. Czasami zapraszała mnie do tego, ale nie zmuszała. Dzięki temu sam to podłapałem, uczyłem się modlitw, tak to działa u dzieci – opowiada.
Rodzice w związku niesakramentalnym a przystąpienie do komunii. „Widzę tu zgrzyt”
Wątpliwości może wzbudzać sytuacja, gdy rodzice dziecka żyją w związku niesakramentalnym, czyli bez ślubu kościelnego. Jak wspomina ksiądz, często zdarza się, że rodzice jeszcze nie mają ślubu, ale są na drodze uregulowania tej sprawy.
Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Jednak rodzice będący w związku niesakramentalnym nie mogą przystąpić do sakramentu w czasie pierwszej komunii świętej dziecka. Widzę tu zgrzyt, że dziecko przystępuje do komunii, a jego rodzice nie, brak jest dobrego przykładu z domu. To jest trudny moment – mówi ojciec.
Jak dodaje, parafie stosują różne rozwiązania. W parafii dominikanina, gdy rodzice, gdy nie mogą z jakiegoś względu przystąpić do komunii, aby nie psuć dziecku postrzegania Boga i sakramentu i dać mu przykład, podchodzą do ołtarza, jednocześnie trzymając palec na ustach. Wówczas ksiądz ich błogosławi, a dziecko ze swojej perspektywy nie widzi, że rodzic nie przyjął komunii.
To taki „myk”, może być zabawny, ale duszpastersko ważny. Dziecko nie do końca rozumie, w jakiej sytuacji są rodzice, że tworzą rodzinę, ale nie mogą przyjąć komunii. Według mnie to bardzo istotne, aby indywidualnie podchodzić do danej sytuacji. Oczywiście warto przestrzegać prawa kanonicznego, bo po to ono jest, aby nas prowadzić do Pana Boga, ale są momenty, w których jako księża nie mamy związanych rąk, możemy wyjść do człowieka.
Rodzice a pierwsza komunia święta dziecka. Wskazania episkopatu
Rodzice mogą znaleźć porady na temat przygotowań do pierwszej komunii świętej, a także uczestnictwa w samej uroczystości we Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej.
Jak podaje episkopat:
Przygotowanie dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii powinno odbywać się w ścisłej współpracy duszpasterzy i katechetów z rodzicami. Za najważniejsze zadania rodziców w tym przygotowaniu należ uznać: wspólną modlitwę rodziców z dzieckiem i za dziecko, systematyczne uczestnictwo wraz z dzieckiem w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, kierowanie się w życiu codziennym zasadami Dekalogu, rozmowy z dzieckiem na tematy podejmowane podczas katechez, pomoc w opanowaniu podstawowych modlitw i zrozumieniu niezbędnych treści związanych z sakramentem pokuty i Eucharystii, pomoc dziecku w rozwoju moralnym, codzienne świadectwo życia z wiary, wychowywanie do życia w prawdzie i miłości.
Co do samego uczestnictwa we mszy, w dokumencie napisano:
Rodzice i chrzestni powinni zaangażować się w liturgię Mszy świętej, podczas której udzielana jest Pierwsza Komunia Święta. Ze względu na znaczenie Słowa Bożego dobrą praktyką jest odczytywanie tekstów liturgii słowa przez przedstawicieli rodziców. Dzieciom natomiast można powierzać inne funkcje, jak np. śpiew czy procesja z darami.
Uwzględniono również sytuację, gdy rodzice nie mogą wraz z dziećmi przystąpić do komunii. Jak podano: „należy kierować się roztropnością duszpasterską. Warto podjąć wobec nich duszpasterskie towarzyszenie w takich okolicznościach wspólnego życia”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!