Spis treści
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która częściej pojawia się u stóp, niż u rąk. Objawia się bólem spowodowanym przez wbijanie się paznokcia w skórę palca.
Tani sposób na gładkie stopy. Wlej do miski te 3 składniki
Mówi się, że dłonie są wizytówką kobiety. A stopy? Do stóp trudniej sięgnąć, chowamy je w butach przez wiele miesięcy i często zapominamy poświęcić im więcej uwagi. Kiedy na wiosnę chcemy zacząć je od...
Wrastający paznokieć – przyczyny
Wrastający paznokieć może mieć kilka przyczyn, do najczęstszych należą:
- nieodpowiednie obuwie (szpilki, zbyt wąskie lub za luźne buty),
- zła pielęgnacja paznokci (zbyt krótkie przycinanie paznokci, zbyt ostrymi narzędziami, które kaleczą skórę wokół paznokci),
- nawracająca grzybica paznokci,
- otyłość,
- intensywna aktywność fizyczna, polegająca na obciążaniu stóp i palców,
- mechaniczne uszkodzenia paznokcia,
- naturalna skłonność do wrastającego paznokcia.
Neony, pastele, a może klasyczna czerwień? Zobacz, jak pomalować paznokcie u stóp
Pedicure hybrydowy to zabieg, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem – szczególnie latem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji stóp skóra na nich jest gładka, nawilżona i bez żadnych zrogowaceń. Co jes...
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Domowe sposoby zaproponowane przez nas będą skuteczne w przypadku, kiedy proces wrastania paznokcia w skórę nie jest jeszcze zaawansowany. Jeżeli wdała się infekcja, sączy się ropa, a dolegliwości bólowe sprawiają, że nie możesz chodzić, wymagana będzie wizyta u specjalisty.
- Kąpiel nóg w wodzie z solą. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka łyżek soli i dokładnie wymieszaj. Codziennie mocz stopę z wrastającym paznokciem przez około 15-20 minut. W ten sposób zredukujesz obrzęk, zwalczysz ewentualny stan zapalny i zmiękczysz skórę.
- Woda z płatkami mydlanymi lub szarym mydłem. Do gorącej wody dodaj 2 łyżki stołowe płatków mydlanych lub zeskrobane szare mydło. Mocz stopy przez 20 minut, po czym wyjmij je z miski i dokładnie osusz. Zdezynfekuj zainfekowane miejsce, a pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsuń kawałek sterylnej waty. To sprawi, że płytka lekko uniesie się do góry i nie będzie się wbijała w skórę. Codziennie zmieniaj gazik lub watę. Gdy paznokieć urośnie, delikatnie obetnij go tak, aby brzeg był prosty. Jeśli masz taką możliwość, ogranicz noszenie obuwia do minimum. Jeśli musisz wyjść z domu, wybierz takie buty, aby były wygodne, najlepiej z szerszymi noskami. Pamiętaj także o zmianie skarpetek. Rób to nawet kilka razy dziennie – zapobiegniesz wdaniu się infekcji.
- Okłady z lodu. Po kąpieli z gorącej wody przyłóż kostki lodu do palca do momentu, aż poczujesz drętwienie. Po czym wysterylizuj cążki i wytnij nimi wrastającą część. Następnie zabezpiecz to miejsce opatrunkiem nasączonym wodą utlenioną i zabandażuj.
Jak obcinać paznokcie, aby nie wrastały?
Zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania paznokci jest nieodpowiednie ich obcinanie. Jeśli przytniesz je zbyt krótko, problem będzie powracał i narastał. Najlepiej, kiedy płytka będzie minimalnie wystawała za opuszek palca. Istotny jest również kształt. Najlepsze będą kwadraty, bo w przypadku półokrągłych paznokci zwiększasz ryzyko ich wrastania. Przed zabiegiem postaraj się namoczyć stopy i nigdy nie wyrywaj zadartych skórek.
Zadbaj o swoje stopy
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Miller wyzywał ludzi, teraz się tłumaczy: "nie używają mózgu". Wideo tylko u nas
- Jackowski nigdy nie pogodził się z Korą. Smutne, co pisała po jego śmierci
- Królikowska z byłą dziewczyną syna i byłą partnerką innego syna (w jednej osobie)
- Szelągowska postawiła Chrystusa obok telewizora! Jest się czym chwalić?