Spis treści
Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem znanym i obchodzonym niemal na całym świecie. Nie wszędzie jednak przypada on 1 czerwca, odmienne są także sposoby obchodzenia tego dnia.
Ważnym wydarzeniem, które miało wpływ na ustalenie terminu, kiedy jest Dzień Dziecka, była Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w 1925 roku. Jednak dopiero od 1954 roku Dzień Dziecka został oficjalnym świętem. Wówczas na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.
Nie czytasz książek? Ucierpią Twoje ciało i mózg. Zobacz, dlaczego warto czytać
Czy wiesz, że już 6 minut poświęconych na lekturę pozwala obniżyć ciśnienie krwi i o 68 proc. obniża poziom hormonu stresu? Regularne czytanie wzmacnia też pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera i sp...
20 listopada 1954 roku ONZ ustaliła Deklarację Praw Dziecka i to właśnie ten moment stał się symboliczną datą obchodzenia Dnia Dziecka w wielu krajach. Jednak zastrzeżono, że każdy kraj powinien ustalić swoją datę, która nawiązuje do historii i kultury dzieci. W takim razie kiedy jest Dzień Dziecka w wybranych krajach? Odpowiadamy.
Jak się obchodzi Dzień Dziecka w Polsce
W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca (nieoficjalnie przed 1952 roku wypadał on we wrześniu). Kiedyś jego świętowanie polegało głównie na wspólnym spędzaniu czasu, wystawianiu przedstawień w szkole, czy lekcjach z rodzicami. Dzisiaj jest podobnie. Tego dnia organizowane są wycieczki szkolne, wyjścia plenerowe, czy przedstawienia, w szkołach raczej nie ma zajęć, a dzieci obdarowywane są drobnymi prezentami.
Czy Dzień Dziecka jest na całym świecie i jakie są zwyczaje?
We Francji i Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Włosi i Francuzi połączyli to z Dniem Rodziny. W tym czasie wszystkie dzieci, oprócz podarków, dostają ciastko z wróżbą oraz koronę króla lub królowej.
W Japonii natomiast Dzień Dziecka nawiązuje do tradycji święta chłopców zwanego Tango-no Sekku i jest wyznaczony na 5 maja. Rodzice przygotowują latawce w kształcie karpia z papieru lub tkaniny i zawieszają je na masztach domów (ile dzieci w gospodarstwie, tyle latawców). Karp symbolizuje siłę, odwagę, determinację i – jak twierdzą Japończycy – karp może bez przeszkód płynąć pod prąd najbardziej rwących strumieni. Wierzą też, że ta ryba przeradza się w smoka, który jest symbolem dobroci. Dziewczynki w Japonii mają swoje święto, które przypada na 3 marca.
W Turcji Dzień Dziecka połączony jest z Dniem Niepodległości i przypada na 23 kwietnia. Ponieważ dzieci są przyszłością narodu, postanowiono właśnie im zadedykować ten dzień.
Kiedy jest Dzień Dziecka w Paragwaju? 16 sierpnia – to data rocznicy bitwy o Acosta Nu w 1869 roku, podczas której zginęło wielu chłopców i w tym dniu także jest obchodzony Dzień Dziecka.
W Niemczech uroczystość obchodzona jest dwa razy. Wynika to z faktu, iż przed upadkiem ZSRR, wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Natomiast w Niemczech Zachodnich celebrowano go 20 września. Po zjednoczeniu Niemiec pozostawiono obydwa terminy.
Ciekawostki związane z Dniem Dziecka
- Początkowo na świecie Dzień Dziecka nazywał się "Dniem Róży", później nazwę zmieniono na "Kwiatową Niedzielę".
- W Polsce od 1 czerwca 1994 roku tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
- W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
- W Szwecji nie istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. Zamiast tego organizowane są spotkania i dyskusje o sprawach dotyczących najmłodszych.
- W Indiach dzieci w Dzień Dziecka nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.
- W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.
To Cię zainteresuje: Pierwsza miłość, lody, a może dobranocka? Zobacz, co współczesnym pięćdziesięciolatkom kojarzy się z ich dzieciństwem
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?