Dzień Św. Patryka – święto, które w Polsce ma wielu zwolenników. Najważniejsze irlandzkie symbole

Martyna Robek
Irlandczycy obchodzą Dzień świętego Patryka 17 marca, wówczas w całym kraju odbywają się huczne imprezy i parady.
Irlandczycy obchodzą Dzień świętego Patryka 17 marca, wówczas w całym kraju odbywają się huczne imprezy i parady. Pressmaster Pexels.com
Dzień św. Patryka, choć powszechnie kojarzony z Irlandią, obchodzony jest również w innych miejscach na świecie. Wówczas organizuje się rozmaite koncerty, parady oraz imprezy. Dowiedz się, czym dokładnie jest Dzień św. Patryka, kiedy i jak się go obchodzi, a także kim był św. Patryk.

Dzień św. Patryka, z angielskiego Saint Patrick’s Day, jest irlandzkim świętem narodowym oraz religijnym. Obchodzi się go w dniu 17 marca. Ustawowo jest on dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, na Montserrat, w Labradorze i Nowej Fundlandii.

Święto Patryka, czyli zielono mi

Dzień św. Patryka jest jednym z ulubionych świąt Irlandczyków. Na ulicach dominuje wtedy kolor zielony. Oficjalnie świętowanie tego dnia rozpoczęło się w 1903 roku. 17 marca to okres Wielkiego Postu, dlatego początkowo w katolickiej Irlandii był on obchodzony niezbyt hucznie, w cichej, refleksyjnej atmosferze. Dopiero w latach sześćdziesiątych prawo zezwoliło na otwarcie pubów w Dniu św. Patryka.

Kim był św. Patryk?

Św. Patryk najprawdopodobniej urodził się w 385 roku w Brytanii. Jego rzeczywiste imię i nazwisko to Maewyn Succat. Gdy miał 16 lat, został uprowadzony przez piratów do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. W tym czasie zajmował się wypasem owiec.

Według legendy św. Patryka w szczególny sposób natchnął Bóg, dzięki czemu udało mu się uwolnić z niewoli w wieku 20 lat. Otrzymał od Boga misję, aby nawracał irlandzkich pogan na chrześcijaństwo.
Święty podjął się studiów teologicznych, a potem jako biskup pełnił swoją misję. Jego praca skutkowała nawróceniem północnej, środkowej oraz zachodniej części wyspy, a także spowodowała wprowadzenie formalnej działalności kościelnej.

Legendy o św. Patryku

Jedną z najbardziej znanych legend o św. Patryku jest opowieść o koniczynie. Podobno dzięki niej święty wyjaśnił Irlandczykom trudny dogmat o Trójcy Świętej.
Mówi się także o tym, że św. Patryk wypędził groźne węże z Irlandii. Miał to zrobić przy użyciu drewnianej laski, którą przegonił gady do morza. Istnieją także inne wersje tej legendy.
Znana jest także opowieść o karczmarczce, która nie nalewała odpowiedniej ilości alkoholu. Św. Patryk miał ją nastraszyć, że w jej karczmie będą pojawiały się potwory, czego ta się przestraszyła i od tamtego czasu zawsze nalewała wszystkim do pełna.

Obchody dnia św. Patryka - Irlandia

Tego dnia wszyscy mieszkańcy Irlandii są ubrani na zielono. Jest on barwą narodową państwa i symbolizuje koniczynę, którą tradycyjnie przypisuje się świętemu. Ludzie zakładają zielone peruki, a także farbują zarosty i włosy na ten kolor. Legendarna koniczyna ma stanowić ochronę przed czarną magią.
Oprócz tego spożywa się dużą ilość whiskey. Jej szklanka nazywa się "dzbanem Patryka", co jest nawiązaniem do legendy o karczmarce. Pije się również legendarne piwo Guinness.

Obchody dnia św. Patryka na świecie

Święto obchodzone jest w wielu miejscach na świecie, m.in. w Polsce. Przykładowo w Gdańsku tego dnia oświetlone są na kolor zielony wiadukty oraz Kotwica.
Ze względu na radość towarzyszącą obchodzeniu dnia św. Patryka, włącza się w nie coraz więcej krajów. W Europie najpopularniejsze jest świętowanie w Niemczech i Holandii, zaś na świecie w krajach azjatyckich, USA oraz Australia.

W Dniu św. Patryka serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się popularne pokazy irlandzkiej muzyki i tańców.

Czczenie święta coraz częściej wiąże się z farbowaniem na zielono popularnych miejsc, takich jak: Empire State Builiding w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, wodospad Niagara i Góra Stołowa w RPA, Opera w Sydney, Stadion Miejski i Ratusz w Poznaniu, Wieża telewizyjna w Berlinie, Burdż al-Arab w Dubaju. Również Pałac Kultury i Nauki w Warszawie świeci się tego dnia na zielono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet