Dzień Św. Patryka – święto, które w Polsce ma wielu zwolenników. Najważniejsze irlandzkie symbole

Martyna Robek
Irlandczycy obchodzą Dzień świętego Patryka 17 marca, wówczas w całym kraju odbywają się huczne imprezy i parady.
Irlandczycy obchodzą Dzień świętego Patryka 17 marca, wówczas w całym kraju odbywają się huczne imprezy i parady. Pressmaster Pexels.com
Dzień św. Patryka, choć powszechnie kojarzony z Irlandią, obchodzony jest również w innych miejscach na świecie. Wówczas organizuje się rozmaite koncerty, parady oraz imprezy. Dowiedz się, czym dokładnie jest Dzień św. Patryka, kiedy i jak się go obchodzi, a także kim był św. Patryk.

Dzień św. Patryka, z angielskiego Saint Patrick’s Day, jest irlandzkim świętem narodowym oraz religijnym. Obchodzi się go w dniu 17 marca. Ustawowo jest on dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, na Montserrat, w Labradorze i Nowej Fundlandii.

Święto Patryka, czyli zielono mi

Dzień św. Patryka jest jednym z ulubionych świąt Irlandczyków. Na ulicach dominuje wtedy kolor zielony. Oficjalnie świętowanie tego dnia rozpoczęło się w 1903 roku. 17 marca to okres Wielkiego Postu, dlatego początkowo w katolickiej Irlandii był on obchodzony niezbyt hucznie, w cichej, refleksyjnej atmosferze. Dopiero w latach sześćdziesiątych prawo zezwoliło na otwarcie pubów w Dniu św. Patryka.

Kim był św. Patryk?

Św. Patryk najprawdopodobniej urodził się w 385 roku w Brytanii. Jego rzeczywiste imię i nazwisko to Maewyn Succat. Gdy miał 16 lat, został uprowadzony przez piratów do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. W tym czasie zajmował się wypasem owiec.

Według legendy św. Patryka w szczególny sposób natchnął Bóg, dzięki czemu udało mu się uwolnić z niewoli w wieku 20 lat. Otrzymał od Boga misję, aby nawracał irlandzkich pogan na chrześcijaństwo.
Święty podjął się studiów teologicznych, a potem jako biskup pełnił swoją misję. Jego praca skutkowała nawróceniem północnej, środkowej oraz zachodniej części wyspy, a także spowodowała wprowadzenie formalnej działalności kościelnej.

Legendy o św. Patryku

Jedną z najbardziej znanych legend o św. Patryku jest opowieść o koniczynie. Podobno dzięki niej święty wyjaśnił Irlandczykom trudny dogmat o Trójcy Świętej.
Mówi się także o tym, że św. Patryk wypędził groźne węże z Irlandii. Miał to zrobić przy użyciu drewnianej laski, którą przegonił gady do morza. Istnieją także inne wersje tej legendy.
Znana jest także opowieść o karczmarczce, która nie nalewała odpowiedniej ilości alkoholu. Św. Patryk miał ją nastraszyć, że w jej karczmie będą pojawiały się potwory, czego ta się przestraszyła i od tamtego czasu zawsze nalewała wszystkim do pełna.

Obchody dnia św. Patryka - Irlandia

Tego dnia wszyscy mieszkańcy Irlandii są ubrani na zielono. Jest on barwą narodową państwa i symbolizuje koniczynę, którą tradycyjnie przypisuje się świętemu. Ludzie zakładają zielone peruki, a także farbują zarosty i włosy na ten kolor. Legendarna koniczyna ma stanowić ochronę przed czarną magią.
Oprócz tego spożywa się dużą ilość whiskey. Jej szklanka nazywa się "dzbanem Patryka", co jest nawiązaniem do legendy o karczmarce. Pije się również legendarne piwo Guinness.

Obchody dnia św. Patryka na świecie

Święto obchodzone jest w wielu miejscach na świecie, m.in. w Polsce. Przykładowo w Gdańsku tego dnia oświetlone są na kolor zielony wiadukty oraz Kotwica.
Ze względu na radość towarzyszącą obchodzeniu dnia św. Patryka, włącza się w nie coraz więcej krajów. W Europie najpopularniejsze jest świętowanie w Niemczech i Holandii, zaś na świecie w krajach azjatyckich, USA oraz Australia.

W Dniu św. Patryka serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się popularne pokazy irlandzkiej muzyki i tańców.

Czczenie święta coraz częściej wiąże się z farbowaniem na zielono popularnych miejsc, takich jak: Empire State Builiding w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, wodospad Niagara i Góra Stołowa w RPA, Opera w Sydney, Stadion Miejski i Ratusz w Poznaniu, Wieża telewizyjna w Berlinie, Burdż al-Arab w Dubaju. Również Pałac Kultury i Nauki w Warszawie świeci się tego dnia na zielono.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet