4. Dbaj o swoje BMI
BMI, czyli wskaźnik masy ciała to współczynnik, który pozwala ocenić, czy twoja waga jest prawidłowa. Możesz go wyliczyć na podstawie prostego wzoru matematycznego: podziel masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach). Tabele z odpowiednimi wartościami można bez problemu znaleźć w Internecie. Warto dbać o prawidłowe BMI, aby uniknąć problemów związanych z nadwagą lub niedowagą. Otyłość jest niezwykle niebezpieczna dla serca, ponieważ prowadzi do miażdżycy.
5. Nie denerwuj się
Przewlekły stres to zabójca zdrowia. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu warto poświęcić kilka-kilkanaście minut dziennie na wyciszenie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, joga i kontrolowanie oddechu. W nerwowych sytuacjach zadaj sobie pytanie: „czy naprawdę chcę na to tracić zdrowie?” i popracuj nad opanowaniem negatywnych emocji.
6. Nie wychodź z łóżka w czasie choroby
Nie bagatelizuj choroby! Nieleczona infekcja wirusowa (na przykład grypa) może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. Nawet z pozoru drobne przeziębienie, które zostanie zignorowane, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Gdy czujesz się gorzej, zostań w domu i się nie przemęczaj. Dzięki temu, twój organizm skoncentruje się na zwalczaniu choroby, szybciej wrócisz do zdrowia a dodatkowo uchronisz swoich znajomych przed zarażeniem się. Pamiętaj o wizycie u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
7. Nie zaniedbuj snu swego
Sen to czas, w którym organizm się regeneruje; gdy śpisz, tętno spada co oznacza, że serce także odpoczywa. Optymalna ilość snu to około 8 godzin na dobę. Osoby, które mają problemy z zasypianiem powinny zrezygnować z kawy oraz unikać przed snem sztucznego światła emitowanego np. przez ekran telefonu lub telewizora. Lekka aktywność w ciągu dnia oraz regularna dieta także dobrze wpłyną na jakość snu. Zdrowy sen to zdrowe serce!