Choroby serca – jak ich uniknąć?
Z okazji zbliżającego się Tygodnia dla Serca warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.
Aż 46% Polaków każdego roku umiera właśnie z powodu chorób serca. Dlaczego tak się dzieje?
- Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca to najpopularniejsze schorzenia cywilizacyjne występujące w Polsce. Główne czynniki wpływające na ich występowanie to zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i pracy oraz nieracjonalny sposób odżywiania – nadmierne spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli – w konsekwencji prowadzący do rozwoju nadwagi i otyłości, a później cukrzycy. Rosnące tempo życia, ciągłe narażenie na stres i napięcie nerwowe, a także zażywanie używek również prowadzi do zwiększonego napięcia układu nerwowego i nadmiernej aktywności adrenergicznej, co pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia dr n. med. Beata Goleniewska, kardiolog z poradni specjalistycznych Salve w Łodzi.
Prezentujemy dziesięć przykazań zdrowego serca, czyli czego unikać, aby serce biło jak najdłużej w zdrowiu.
1. Nie będziesz jadł tłustych rzeczy
Zdrowa i zbilansowana dieta przede wszystkim! Otyłość to wielki wróg nie tylko zdrowego serca, ale także innych narządów, dlatego należy pamiętać o tym, by unikać przede wszystkim złego cholesterolu, tłuszczów nasyconych i soli. Świeże i zdrowe posiłki 4-5 razy dziennie; owoce i warzywa, zioła, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek. Unikanie jedzenia fast food’ów, to podstawa.
Sprawdź: Jak waga dietetyczna analizująca 999 produktów pomaga utrzymać prawidłową dietę?
2. Nie będziesz się migał od aktywności fizycznej
Przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia pozwala na utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych. Niech ruch i aktywność fizyczna stanie się codzienną rutyną. Bieganie, długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie – opcji jest naprawdę wiele. Serce pokocha każdą z nich.
3. Pamiętaj, aby używkom mówić NIE
Ludzie sięgają po używki, aby poprawić sobie nastrój, samopoczucie czy zredukować stres. Uzależnienie, czyli regularne sięganie po szkodliwe substancje, prowadzi do poważnych chorób, w tym także tych związanych z sercem. Najpopularniejszym narkotykiem naszych czasów jest alkohol, który obniża ciśnienie. Częste picie znacznie osłabia mięsień sercowy. Z kolei nałogowe palenie papierosów powoduje utrudnienia w przepływie krwi, niedotlenienie serca a także groźną miażdżycę.