Dziewczyna z zespołem Downa modelką Victoria’s Secret. Poznaj kobiety, które osiągnęły sukces w branży modowej pomimo „nieidealnego” wyglądu

Katarzyna Dębek
geralt Pixabay.com
Świat modelingu bardzo się zmienia, czego dowodem mogą być oszałamiające kariery kobiet z bielactwem, starszych i z zespołem Downa. To bardzo dobry krok tej branży, która zaczyna dostrzegać ludzi o zróżnicowanym wyglądzie. Idealnym przykładem stała się postać Sofíi Jirau, którą zaproszono do udziału kampanii najsłynniejszej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret.

„Jestem pierwszą modelką Victoria’s Secret z zespołem Downa!”

Sofía Jirau to przykład kobiety, która przełamuje stereotypy w świecie mody. Dziewczyna urodziła się zespołem Downa, a pomimo tego została jedną z 17 dziewczyn reklamujących bieliznę znanej marki Victoria's Secret. Jej udział w tym wydarzeniu to prawdziwy sukces i przełom tej branży.

Sofía Jirau pochwaliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych, że została pierwszą modelką z zespołem Downa reklamującą bieliznę Victoria’s Secret. Zaproszono ją do udziału w akcji, która promuje walentynkową garderobę „Love Cloud Collection”. Dziewczyna od lat jest związana z branżą beauty. W 2020 roku wzięła udział w New York Fashion Week, występując jako modelka dla portorykańskiej projektantki Marisy Santiago.

Sofía jest również twórczynią kampanii „No Limits”, która pokazuje, że osoby z zespołem Downa, pomimo przeciwności związanych z chorobą, mogą spełniać swoje marzenia i realizować cele życiowe.

Pojawienie się tej młodej dziewczyny w kampanii Victoria’s Secret nie jest przypadkowe. Firma walczy o poprawę swojego wizerunku. W 2019 roku została oskarżona o propagowanie zbyt wyidealizowanego wizerunku kobiet i lansowania takich typów sylwetek, którymi w realnym świecie mało która z pań może się pochwalić.

Skandal wywołała wypowiedź z 2019 roku szefa marketingu, który poinformował, że modelki plus size i transpłciowe „nie są częścią świata fantazji marki”. Teraz koncern chce odbudować swoje dobre imię. Firma zaczęła wdrażać politykę otwartości na inne kanony piękna i propagować „body positive”. Zorganizowała kampanię, podczas której wystąpiły kobiety o różnych rozmiarach (od XS po XL), a ich zdjęcia nie poddano żadnym retuszom i obróbkom. Zaproszenie do współpracy Sofíi jest kolejnym krokiem w kierunku prezentowania różnych kanonów piękna.

Modelki, które przełamują stereotypy i walczą z nierównością

Przykład Sofíi nie jest jedynym w świecie mody. W tej branży zaistniały również inne kobiety, które pomimo swojego „nieidealnego” wyglądu osiągnęły ogromny sukces. Jedną z najbardziej popularnych jest czarnoskóra modelka Winnie Harlow, która oprócz wyjątkowej urody, wyróżniła się białymi plamami na skórze (cierpi na bielactwo). Swój kompleks zamieniła w atut i dzięki temu wzięła udział w amerykańskiej edycji „Top Model”, podpisała kontrakt z marką Desigual i Diesel, pojawiła się na okładce „Vogue”, jest twarzą kampanii reklamującej buty „Puma” oraz, podobnie jak Sofíi, prezentowała bieliznę Victoria’s Secret.

Lea T to pierwsza transgenderowa modelka, która odniosła światowy sukces. Została zauważona przez projektanta Riccardo Tisci, któremu zawdzięcza swoją karierę. Była twarzą amerykańskiej marki kosmetyków do włosów Redken, a „Forbes” wybrał ją jako jedną z kobiet, które zmieniły włoską modę.

Denise Bidot to niezwykle sensualna i piękna kobieta, która nie wstydzi się swoich krągłych kształtów. Zamieniła je w swój atut i dzięki temu odniosła sukces. Stała się sławna, kiedy to projektantka Carrie Hammer, słynąca z łamania stereotypów, zaprosiła ją do zaprezentowania ubrań z kolekcji, której hasłem było: „Role Models Not Runway Models". Oprócz wspomnianego pokazu, w jej portfolio znalazły się kampanie marek takich jak: Targer, Macy's i Nordstrom.

Rain Dove ma nietypową urodę, dzięki której z powodzeniem może występować zarówno na damskich, jak i męskich pokazach mody. Modelka ma rysy typowego mężczyzny – mocno zarysowaną szczękę, oczy, duży nos. Zanim zrobiła karierę w tej branży była strażakiem. Dzisiaj jest uznaną modelką i przełamuje wszelkie bariery. Według niej moda nie jest dla kobiety czy mężczyzny – jest dla człowieka.

Wymieniając kobiety, które osiągnęły sukces w modelingu, nie można nie wspomnieć o Carmen Dell'Orefice – najstarszej aktywnej modelce. Początki jej kariery sięgają roku 1944. Była muzą Salvadora Dalego, pojawiła się na okładce „Vogue” i współpracowała z największymi domami mody. Jako dojrzała kobieta miała więcej pracy niż we wcześniejszych latach – wzięła udział w kampanii bielizny marki American Apparel. Jej twarz można było także oglądać na okładkach wielu czasopism. Udowadnia, że wiek nie ma znaczenia i nawet w modelingu można osiągnąć prawdziwy sukces. mając więcej niż 25 lat!

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet