Dziewczyna z zespołem Downa modelką Victoria’s Secret. Poznaj kobiety, które osiągnęły sukces w branży modowej pomimo „nieidealnego” wyglądu

Katarzyna Dębek
geralt Pixabay.com
Świat modelingu bardzo się zmienia, czego dowodem mogą być oszałamiające kariery kobiet z bielactwem, starszych i z zespołem Downa. To bardzo dobry krok tej branży, która zaczyna dostrzegać ludzi o zróżnicowanym wyglądzie. Idealnym przykładem stała się postać Sofíi Jirau, którą zaproszono do udziału kampanii najsłynniejszej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret.

„Jestem pierwszą modelką Victoria’s Secret z zespołem Downa!”

Sofía Jirau to przykład kobiety, która przełamuje stereotypy w świecie mody. Dziewczyna urodziła się zespołem Downa, a pomimo tego została jedną z 17 dziewczyn reklamujących bieliznę znanej marki Victoria's Secret. Jej udział w tym wydarzeniu to prawdziwy sukces i przełom tej branży.

Sofía Jirau pochwaliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych, że została pierwszą modelką z zespołem Downa reklamującą bieliznę Victoria’s Secret. Zaproszono ją do udziału w akcji, która promuje walentynkową garderobę „Love Cloud Collection”. Dziewczyna od lat jest związana z branżą beauty. W 2020 roku wzięła udział w New York Fashion Week, występując jako modelka dla portorykańskiej projektantki Marisy Santiago.

Sofía jest również twórczynią kampanii „No Limits”, która pokazuje, że osoby z zespołem Downa, pomimo przeciwności związanych z chorobą, mogą spełniać swoje marzenia i realizować cele życiowe.

Pojawienie się tej młodej dziewczyny w kampanii Victoria’s Secret nie jest przypadkowe. Firma walczy o poprawę swojego wizerunku. W 2019 roku została oskarżona o propagowanie zbyt wyidealizowanego wizerunku kobiet i lansowania takich typów sylwetek, którymi w realnym świecie mało która z pań może się pochwalić.

Skandal wywołała wypowiedź z 2019 roku szefa marketingu, który poinformował, że modelki plus size i transpłciowe „nie są częścią świata fantazji marki”. Teraz koncern chce odbudować swoje dobre imię. Firma zaczęła wdrażać politykę otwartości na inne kanony piękna i propagować „body positive”. Zorganizowała kampanię, podczas której wystąpiły kobiety o różnych rozmiarach (od XS po XL), a ich zdjęcia nie poddano żadnym retuszom i obróbkom. Zaproszenie do współpracy Sofíi jest kolejnym krokiem w kierunku prezentowania różnych kanonów piękna.

Modelki, które przełamują stereotypy i walczą z nierównością

Przykład Sofíi nie jest jedynym w świecie mody. W tej branży zaistniały również inne kobiety, które pomimo swojego „nieidealnego” wyglądu osiągnęły ogromny sukces. Jedną z najbardziej popularnych jest czarnoskóra modelka Winnie Harlow, która oprócz wyjątkowej urody, wyróżniła się białymi plamami na skórze (cierpi na bielactwo). Swój kompleks zamieniła w atut i dzięki temu wzięła udział w amerykańskiej edycji „Top Model”, podpisała kontrakt z marką Desigual i Diesel, pojawiła się na okładce „Vogue”, jest twarzą kampanii reklamującej buty „Puma” oraz, podobnie jak Sofíi, prezentowała bieliznę Victoria’s Secret.

Lea T to pierwsza transgenderowa modelka, która odniosła światowy sukces. Została zauważona przez projektanta Riccardo Tisci, któremu zawdzięcza swoją karierę. Była twarzą amerykańskiej marki kosmetyków do włosów Redken, a „Forbes” wybrał ją jako jedną z kobiet, które zmieniły włoską modę.

Denise Bidot to niezwykle sensualna i piękna kobieta, która nie wstydzi się swoich krągłych kształtów. Zamieniła je w swój atut i dzięki temu odniosła sukces. Stała się sławna, kiedy to projektantka Carrie Hammer, słynąca z łamania stereotypów, zaprosiła ją do zaprezentowania ubrań z kolekcji, której hasłem było: „Role Models Not Runway Models". Oprócz wspomnianego pokazu, w jej portfolio znalazły się kampanie marek takich jak: Targer, Macy's i Nordstrom.

Rain Dove ma nietypową urodę, dzięki której z powodzeniem może występować zarówno na damskich, jak i męskich pokazach mody. Modelka ma rysy typowego mężczyzny – mocno zarysowaną szczękę, oczy, duży nos. Zanim zrobiła karierę w tej branży była strażakiem. Dzisiaj jest uznaną modelką i przełamuje wszelkie bariery. Według niej moda nie jest dla kobiety czy mężczyzny – jest dla człowieka.

Wymieniając kobiety, które osiągnęły sukces w modelingu, nie można nie wspomnieć o Carmen Dell'Orefice – najstarszej aktywnej modelce. Początki jej kariery sięgają roku 1944. Była muzą Salvadora Dalego, pojawiła się na okładce „Vogue” i współpracowała z największymi domami mody. Jako dojrzała kobieta miała więcej pracy niż we wcześniejszych latach – wzięła udział w kampanii bielizny marki American Apparel. Jej twarz można było także oglądać na okładkach wielu czasopism. Udowadnia, że wiek nie ma znaczenia i nawet w modelingu można osiągnąć prawdziwy sukces. mając więcej niż 25 lat!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet