– Nikt chyba nie ma wątpliwości, że najważniejszym dziś problemem Polski jest zapaść demograficzna – powiedział w poniedziałek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przed rozpoczęciem regionalnej konferencji demograficznej.
Cała Polska ma poważne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa, wyludnianiem się miejscowości, emigracją i ujemnym przyrostem naturalnym. Ale widoczne jest to zwłaszcza na Lubelszczyźnie.
– Od 1988 roku liczba mieszkańców naszego regionu zmniejszyła się o 70 tysięcy. To dużo – przyznał Krzysztof Markowski, dyrektor lubelskiego Urzędu Statystycznego.
Co prawda, w 2016 roku na Lubelszczyźnie przyszło na świat 15,5 tys. dzieci, czyli niemal o 600 więcej niż rok wcześniej, ale jak tłumaczył Markowski, to i tak najniższy wynik w kraju.
Dlatego statystycy i demografowie od dawna zastanawiają się nad rozwiązaniem tego problemu.
– Trzeba podjąć działania, które zatrzymają ten niekorzystny trend – stwierdziła prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej. – To zadanie nie tylko władz rządowych, wojewódzkich, ale też powiatowych i gminnych – wyjaśniała.
Zdaniem ekspertów, sam program Rodzina 500 plus nie nakłoni kobiet do rodzenia dzieci.
– To dobry program, ale muszą mu towarzyszyć inne działania – podkreśliła pani profesor i zaznaczyła, że trzeba też zadbać np. o sprawniejszą służbę zdrowia, dostępność mieszkań, wyższe płace i stabilność zatrudnienia.
– Wielu przedsiębiorców nie dostrzega, że bezpowrotnie skończyły się już czasy obfitości zasobów pracy – stwierdziła Hrynkiewicz.
Dziś to pracodawcy muszą zabiegać o pracownika, oferując mu lepsze warunki płacowe i rozwoju. Tylko w takiej sytuacji kobiety zdecydują się na rodzenie dzieci.
Lepsze warunki zatrudnienia mogą też skłonić ludzi do powrotu z emigracji zarobkowej.
W sobotę wicepremier Mateusz Morawicki, podczas konferencji Polish Economic Forum na uczelni London School of Economics, zachęcał Polaków do powrotu do kraju.
– Jeśli w Londynie wynajem mieszkania, żywność, transport publiczny kosztują bardzo dużo, a w Lublinie, Białymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie dużo, dużo taniej, to taką decyzję o powrocie dużo łatwiej podjąć – mówił Morawicki.
Wyzwaniem jest też opieka nad starszymi osobami. W Polsce jest 500 tys. mieszkańców, którzy mają 80 lat i więcej. – Potrzebny jest system opieki nad takimi osobami - postulowała Hrynkiewicz.
Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie wyprzedaje sprzęt. Co można kupić? (ZDJĘCIA)
100 lat lubelskiego pogotowia. Medale dla ratowników (DUŻO ZDJĘĆ)
Przedłużenie Bohaterów Monte Cassino w Lublinie. Rusza wielka inwestycja (ZDJĘCIA Z DRONA)
Plac Litewski w Lublinie. Wielka przebudowa powoli dobiega końca (ZDJĘCIA Z DRONA)
Znamy Ambasadorów Lubelszczyzny (ZDJĘCIA)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!