Film "Naucz mnie mówić NIE". Tak działają pedofile. Po uprowadzeniu i zabójstwie 11-latka policja przestrzega rodziców

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
W 2018 roku Komenda Miejska Policji w Katowicach nagrała film: "Naucz mnie mówić NIE", który ma być przestrogą dla rodziców, a także uświadomić, jak ufne mogą być nasze dzieci względem obcych osób. Teraz policja ten film przypomina
W 2018 roku Komenda Miejska Policji w Katowicach nagrała film: "Naucz mnie mówić NIE", który ma być przestrogą dla rodziców, a także uświadomić, jak ufne mogą być nasze dzieci względem obcych osób. Teraz policja ten film przypomina screen youtube
Uprowadzenie i zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic mocno wstrząsnęło całą Polską. Chłopiec został uprowadzony z placu zabaw. W 2018 roku Komenda Miejska Policji w Katowicach nagrała film: "Naucz mnie mówić NIE", który ma być przestrogą dla rodziców, a także uświadomić, jak ufne mogą być nasze dzieci względem obcych osób.

Czy Twoje dziecko też jest narażone na atak pedofila? Czy oddali się z placu zabaw bez pytania o pozwolenie? Jak reagowały dzieci, gdy "fałszywy pedofil" próbował je wyprowadzić z placu zabaw? Autentyczne zapisy reakcji dzieci i rodziców dają do myślenia. Trzy lata temu Komenda Miejska Policji w Katowicach przeprowadziła eksperyment za zgodą rodziców dzieci bawiących się na placu zabaw. Celem było sprawdzenie reakcji dzieci, gdy zaczepia je nieznajomy. W tym przypadku był to policjant.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na filmie widać, jak nieznajomy mężczyzna, który ma drona, zaczepia siedzące na ławce dziewczynki. Gdy pyta jedną, czy pójdzie z nim kawałek dalej, ta odpowiada: "nie, mama mi nie pozwala". Niestety, w tym czasie podchodzi inny chłopiec, który mówi, że on pójdzie, bo jemu mama na pewno by pozwoliła. Dalej widać, jak inne dzieci zaciekawione dronem, bez wahania oddalają się z miejsca zabawy z mężczyzną.

- Przypominamy ten film, by uświadomić rodzicom, jak bardzo ufne są nasze dzieci - mówi młodsza aspirant Agnieszka Żyłka, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. - Każdego roku współpracujemy z przedszkolami, szkołami. Edukacja trwa cały rok. Pedagodzy także są przeszkoleni, by rozmawiać z dziećmi o tym, w jaki sposób powinny reagować, gdy zaczepia ich nieznajomy w parku czy przez internet. Uświadamiamy rodzicom, że szkoła, policjant to tylko jeden z elementów edukacji. Ważną rolę odgrywają rodzice, którzy za każdym razem przed wyjściem powinni przypominać dziecku o zasadach i nauczyć dzieci zdrowej asertywności - podkreśla Agnieszka Żyłka.

- To jest bardzo trudne zadanie, nauka zdrowej asertywności, żeby nie wprowadzić dziecka w bojaźń na każdym kroku. Trzeba uczyć dzieci, że jak tylko dzieje się coś złego, mają prawo gryźć, kopać, krzyczeć, wyrywać się. Wypracować z nimi pewne nawyki i zasady, którymi powinny się kierować. To bowiem daje im szanse na ucieczkę - tłumaczy Żyłka.

Film z 2018 roku policja umieściła na swojej stronie, a także w serwisie Youtube. Zainteresowały się nim także szkoły z Katowic, ale nie tylko. Film rozpowszechniany jest w internecie.

- Po tragicznych wydarzeniach w Katowicach szkoła mojej młodszej córki staje na wysokości zadania i powtarza ważny temat. Tak powinno być wszędzie. To nie ma prawa się powtórzyć, a tacy ludzie, jak Tomasz M. nie mogą być na wolności - napisała na Twiterze Olga Kostrzewska-Cichoń, katowiczanka i mama dwóch córek. - Musimy zrobić, ile się da, by to się nie powtórzyło - mówi.

Poniżej prezentujemy materiał filmowy z eksperymentu katowickich policjantów. Film został wykorzystany w kampanii edukacyjnej "Naucz mnie kiedy mówić NIE".

Popularność w sieci zyskuje także nagranie dziadka i wnuczki na Tik Toku. Widać na nim, jak mężczyzna wciąga dziewczynkę do samochodu, gdy się rozgląda - dziewczynka ucieka przednimi drzwiami. To oczywiście "scenka" przedstawiona przez dziadka i wnuczkę. Dziewczynka została nauczona, że gdyby przytrafiła się taka sytuacja, ma uciekać przednimi drzwiami, bo na te z tyłu prawdopodobnie będzie włączona blokada rodzicielska.




Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nancy Clark

my buddy's friend makes $96 hourly on the internet. She has been with out artwork for five months however final month her charge emerge as $12747 really on foot on the internet for some hours. study greater

on this net internet site______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

G
Gość
26 maja, 17:19, Gość:

Zlikwidowaliście karę śmierci. Zlikwidujcie jeszcze karę dożywocia, a na pewno będzie w Polsce bezpieczniej.

W USA jest kara smierci i drakonskie kary i wcale nie jest lepiej.

G
Gość

A co robi policja? Zamiast zamykać pedofili wypuszcza ich jak ich złapią "łowcy pedofili".

G
Gość

Zlikwidowaliście karę śmierci. Zlikwidujcie jeszcze karę dożywocia, a na pewno będzie w Polsce bezpieczniej.

c
czarek

W każdej szkole podstawowej teraz powinien być to film i pogadanka obowiązkowa!!! Rodzicom niestety czasami brakuje wyobraźni żeby się tym zająć.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet