Gry edukacyjne dla dzieci. Jak poprzez zabawę rozwijać umiejętności dziecka?

red.
Gry edukacyjne to świetna forma rozrywki, która jednocześnie uczy i bawi. Na rozwój młodego umysłu wpływa to, w jaki sposób spędza swój wolny czas oraz czym się bawi. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie dobierać zabawki oraz proponować mu gry, dzięki którym przyswoi nowe umiejętności. Na rynku znajdziemy wiele propozycji gier edukacyjnych dla dzieci, które z nich są jednak najbardziej wartościowe? W poniższym materiale podpowiemy Ci, jakie gry i zabawy, warto zakupić, by zadbać o rozwój Twojego dziecka.

Gry edukacyjne dla dzieci. Czas na planszówki!

Edukacyjne gry planszowe to doskonały sposób, by zachęcić malucha do nauki poprzez zabawę. Wspólnie spędzony czas przy planszówkach będzie świetną alternatywą dla czasu spędzanego przed telewizorem, tablemtem lub smartfonem. Może być również wstępem do zapoznawania się z literami, liczbami oraz wszelką wiedzą, jaką będzie miał okazję zdobyć w przedszkolu oraz w początkowych klasach szkoły podstawowej. To także świetny sposób, aby ćwiczyć skupienie i koncentrację. W sklepach znajdziesz wiele propozycji gier rozwijających kreatywność, myślenie logiczne i strategiczne. Planszówki to także sposób na rozwijanie wyobraźni oraz ciekawości świata młodego człowieka.

Rozwijaj kreatywność i wyobraźnię u dziecka od najmłodszych lat!

Materiały promocyjne partnera

Przedszkolak - jak wybrać odpowiednią grę?

Na początku, warto sprawdzić, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana planszówka – zbyt trudny poziom gry może spowodować, że dziecko szybko zrezygnuje z rozrywki, zniechęci się lub zacznie się nudzić. Edukacyjne gry planszowe dla dzieci będą świetnym pretekstem do zapoznania Twojej pociechy ze światem liczb, przyrody, geografii czy liter. Świetnym wyborem będą również gry w formie quizów, w którym dziecko będzie miało szanse przetestować swoją wiedzę. Jeśli od najmłodszych lat zapoznajesz swojego malucha z językami obcymi, świetną opcją będzie wybrania dla niego gry, dzięki której będzie mógł ćwiczyć słówka. Młodszym dzieciom warto zaproponować również układanki oraz gry typu memory. Taka rozgrywka pomoże maluchowi ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz spostrzegawczość. Granie gry z rodzeństwem lub koleżankami i kolegami to również świetny trening zdrowej rywalizacji oraz nauki radzenia sobie z przegraną.

Czas na odrobinę zdrowej rywalizacji

Materiały promocyjne partnera

Propozycje gier edukacyjnych dla najmłodszych

  • “Czytam i układam sylaby” – układanka ułatwiająca naukę czytania,
  • “Już czytam” – gra literowa dla dzieci,
  • Puzzle ortograficzne – gra pomagająca w nauce ortografii,
  • “Eliksir mnożenia” – gra matematyczna,
  • “Piraci” – gra matematyczna,
  • “Kapitan Nauka Alfabet na 3 sposoby” – gra pomagająca w nauce czytania,
  • “Pora liczyć” – gra matematyczna,
  • “Fauna” – edukacyjna gra przyrodnicza,
  • “5 sekund” – gra edukacyjna pozwalająca ćwiczyć szybkie myślenie,
  • “Przyroda” – gra edukacyjna o tematyce przyrodniczej,
  • “Feluś i Gucio grają w literki” – gra pozwalająca na naukę liter,
  • “BrainBox - Świat” – pozwala poznać flagi, mapy, stolice i symbole poszczególnych państw,
  • “Pierwsza pomoc” – pomoże zapoznać się dziecku z zasadami pierwszej pomocy,
  • “Było sobie życie” – gra planszowa rozwijająca wiedzę w temacie zdrowia.

Gry planszowe dla całej rodziny – jak je wybrać?

Jak wybrać grę planszową, by zapewnić doskonałą rozrywkę całej rodzinie? Oczywiście musisz dostosować planszówkę do wieku graczy. Całe szczęście wiele propozycji dostępnych na rynku jest dostosowany do szerokiego przedziału wiekowego. Co więcej, nawet dorośli nie będą się przy nich nudzić – świetnym przykładem będzie gra planszowa “Dixit”, w której najważniejsza jest wyobraźnia gracza.

Rozrywka dla całej rodziny!

Materiały promocyjne partnera

Powinieneś zastanowić się również nad liczbą graczy, wiele planszówek najlepszą zabawę dostarcza dopiero wówczas, gdy przy wspólnym stole gromadzą się minimum 4 osoby. Jeśli najczęściej będziecie grali jedynie we dwójkę, warto znaleźć na pudełku właśnie taką informację – tu świetnie sprawdzą się gry strategiczne, np. klasyczne szachy lub warcaby.

Warto zwrócić również uwagę na tematykę gier, jeśli przy planszówce dobrze bawić ma się cała rodzina, warto postawić na coś uniwersalnego. Może pomysłem na udany wieczór okaże się wielki rodzinny quiz wiedzy? Tutaj świetnie sprawdzi się gra w “5 sekund”, gdzie oprócz dobrych odpowiedzi liczy się szybkość, kreatywność i spryt – w końcu mamy niewiele czasu na odpowiedź! Wymień trzy poprawne hasła i pokonaj innych graczy!

Rozrywka na deszczowe popołudnie i nie tylko!

Materiały promocyjne partnera

Wspaniałą grą dla całej rodziny będą również “Dooble” – czyli gra, w której cennymi umiejętnościami będą spostrzegawczość i szybkość. Gra planszowa "Wsiąść do pociągu" to propozycja dla rodzin, które chcą wypróbować swoje zdolności strategiczne. “Sagrada” – to niezwykła planszówka, która spodoba się osobom mającym artystyczne zacięcie. Tu liczy się przede wszystkim kreatywność – ponieważ waszym zadaniem będzie zbudowanie witrażu. Nie zapominajmy również o klasycznej grze literowej, czyli “Scrabble” to propozycja dla rodzin z nieco starszymi dziećmi – doskonała lekcja języka oraz sposób na poszerzenie zasobu słów, oraz kreatywności. Niezależnie od tego, na jaką grę postawicie, warto pamiętać, że przede wszystkim liczy się czas spędzony w rodzinnym gronie oraz świetna zabawa.

Szachy – doskonały trening dla młodego umysłu

Od wieków wiadomo, że gra w szachy to doskonały sposób na naukę strategicznego i logicznego myślenia. Z wielu badań wynika, że dzieci, które na wczesnym etapie edukacji, podejmują się wyzwania nauki gry w szachy, osiągają lepsze wyniki w szkole, między innymi w arytmetyce. Królewska gra, jak mówi się o szachach, to także świetny sposób na naukę krytycznego myślenia, planowania, refleksu oraz podejmowania decyzji. Z badań wynika również, że dzieci uczące się gry w szachy dużo łatwiej potrafią dostrzec zależności między zdarzeniami oraz wskazywać związki przyczynowo–skutkowe. Naukę gry w szachy można rozpocząć już od 6 roku życia malucha. Jeśli na początku chcesz oswoić dziecko z grą w szachy, możesz zaproponować mu partię w warcaby.

Wejdźcie wspólnie do wspaniałego świata lego!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet