Spis treści
Wybranie imienia dziecku to jedna z najpoważniejszych decyzji, przed którą stoją przyszli i świeżo upieczeni rodzice. Imiona mają głębsze znaczenie, a wiele osób wierzy, że mogą nawet wpływać na charakter, a tym samym życie człowieka. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się imiona anielskie.
Czytaj też: Widzisz wciąż jakąś sekwencję cyfr? To anielskie liczby! Zobacz, co się za nimi kryje
Popularne imiona aniołów. Skąd pochodzą imiona anielskie?
Anioły to w Biblii istoty będące łącznikiem pomiędzy światem duchowym a ziemskim. Są one posłannikami i pomocnikami Boga. Symbolizują dobro, siłę w walce ze złymi mocami oraz piękno. Wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród chrześcijan, lecz także wśród osób interesujących się magią czy nawet okultyzmem.
Choć w chrześcijaństwie istnieje wielu aniołów, z imienia znamy jedynie trzech. Dokładniej są to archaniołowie, czyli najważniejsi posłańcy Boga – Gabriel, Michał i Rafał.
- Gabriel w języku hebrajskim znaczy „mąż Boży”, „mąż” albo „Bóg zwycięża”. W Biblii oznajmia Maryi narodzenie się Jezusa, a Zachariaszowi narodziny Jana Chrzciciela.
- Michał w Biblii jest archaniołem, który strącił Lucyfera do piekieł. Stał na czele wojsk anielskich, dlatego też kojarzy się z odważnym, silnym wojownikiem. Z hebrajskiego oznacza „Któż jak Bóg”.
- Rafał to polska forma imienia Rafael, oznaczającego z hebrajskiego oznacza „Bóg uzdrawia” czy też „Bóg uleczył”. Rafał w Biblii jest jednym z aniołów „którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”.
Zobacz propozycje i znaczenie innych anielskich imion!
Czy to na pewno anielskie imiona? Jeśli jesteś chrześcijaninem, z nich lepiej zrezygnuj!
W apokryfach, czyli księgach o tematyce biblijnej, ale odrzucanych przez kościół, pojawia się więcej imion aniołów. Wśród nich są na przykład:
- Simiel,
- Raguel,
- Uriel,
- Adimis,
- Tofoas,
- Sabaot.
Zobacz: Poznaj imię swojego Anioła Stróża i jego moc! Wystarczy do tego jedynie data urodzenia
Kościół jest przeciwny nadawaniu imion anielskich z apokryfów, ponieważ zakłada, że nawet jeśli one istnieją, nie wiadomo, czy nie zostały aniołami upadłymi. Ich kult na synodzie w Akwizgranie w VIII wieku, i na Soborze Konstantynopolitańskim został objęty ekskomuniką. Z kolei „Dyrektorium o pobożności ludowej” przypomina, że nie należy nadawać innych imion aniołów, niż te występujące w Biblii.