Spis treści
Tradycyjne imiona dla dzieci cieszą się bardzo dużą popularnością. Obecnie są chętniej wybierane niż, jeszcze niedawno popularne, spolszczone wersje imion zagranicznych. Zdecydowanie coraz więcej jest Jasiów i Maryś niż Andżelik i Brajanków – o czym może świadczyć zestawienie najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek i chłopców z 2022 roku. Prezentujemy je na końcu artykułu.
Dowiedz się więcej:
Tradycyjne imiona, które nie tracą popularności
Lista najpopularniejszych imion zmienia się co jakiś czas. Należy pamiętać, że oprócz mody, liczy się tradycja. A imiona, które nadawano kiedyś chłopcom i dziewczynkom są naprawdę pięknie i warto do nich wracać. Oto nasze propozycje imion dla obu płci i ich znaczenie.
Tradycyjne imiona dla dziewczynek:
- Antonina – zyskało ostatnimi czasy na popularności. To żeński odpowiednik męskiego imienia Antoni, pochodzącego od przydomka rzymskiego rodu Antoniuszów. Po raz pierwszy odnotowano je w XVII wieku. Zdrobnienia to Tosia, Nina i Antosia.
- Bogumiła – to staropolskie imię, które składa się z dwóch członów: „Bog” i „miła”. Miła Bogu może również oznaczać "ta, której los sprzyja". W źródłach jest poświadczone od XIII wieku. Zdrobniale można mówić następująco: Bogusia, Bogunia, Boguśka.
- Helena – to zdecydowanie imię z tradycjami – jest pochodzenia greckiego, a oznacza blask księżyca. W Polsce jego początki sięgają 1272 roku. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Helenka, Helenia, Helunia, Helusia, Hela.
- Jadwiga – składa się z dwóch członów („hadu” i „wig”), które oznaczają walkę. Pochodzi ze starogermańskiego, a w języku polskim, w swojej pierwotnej formie Hedwiga, pojawiło się już w roku 1208. Na małą Jadwigę można zawołać Jadzia i Jadziunia.
- Krystyna – to żeńska odmiana imienia Krystyn. Dosłownie oznacza „należąca do Chrystusa”. Imię jest pochodzenia grecko-łacińskiego. Jego bardziej pieszczotliwe formy to: Krysia, Krysieńka, Kryśka, Krystynka, Krysieczka.
- Michalina – to żeński odpowiednik Michała, który po hebrajsku oznacza „któż jak Bóg”. Jako imię kobiece występuje w języku polskim od 1744 roku. Zdrobnienia to Misia, Miśka, Michasia i Michalinka.
- Wanda – to legendarne imię, które wiąże się z postacią Wincentego Kadłubka, według którego nosiła je córka Kraka. Zyskało również na popularności zagranicą – we Francji i Niemczech. Zdrobnienia to: Wandzia i Wandeczka.
- Zofia – pochodzi od greckiego słowa „sophia” oznaczającego „mądrość”. Było znane już w starożytności, a w Polsce w czasach średniowiecza. Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to: Zosia, Zosieńka, Zosiek, Zośka, Zofka.
Tradycyjne imiona dla chłopców:
- Aleksander to imię noszone przez wielkich władców i pochodzi z Grecji. „Aleksos” oznacza broniącego, „andros” to mężczyzna – w połączeniu to obrońca ludzi. Zdrobniale można na niego mówić Oluś, Olek, Alek.
- Bogusław to typowo słowiańskie imię. W polskich dokumentach pojawia się w XII wieku. Bogusław to inaczej „sławiący Boga” i zaliczane jest do grupy najstarszych polskich imion osobowych. Najbardziej znane zdrobnienie to Boguś.
- Franciszek to imię, które ma pochodzenie germańskie. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego. Odmiany imienia Franciszek to Franek, Franio, Franiu, Franiuś.
- Jan – imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza cieszącego się boską łaską. W polskich dokumentach zapisywano najpierw to imię w postaci Ioannes, Iohannes, później także Jan, Jon, Johan, Jen, Johans oraz Joan. Jednak największą popularność zyskała forma Jan. Zdrobnienia tego imienia to: Janek, Jaś, Jasiek, Jasio, Jasiu.
- Jarosław – to słowiańskie imię, które składa się z dwóch członów: „jaro” – ostry, surowy i „sław”. Popularność w Polsce zyskało dopiero w XIX wieku. Zdrobniale można na niego mówić: Jarek, Jaruś, Jareczek.
- Miłosz – męskie imię pochodzenia słowiańskiego oznaczające „tego, który jest miłowany”. Po raz pierwszy wymienione było w „Bulli gnieźnieńskiej" z 1136 roku. Szczególną popularność zyskało ostatnich dekadach XX wieku. Zdrobnienie tego imienia to Miłoszek.
- Stanisław – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z dwóch członów „stani” – „stać się” oraz „sław” – „sława”. Oznacza więc tego, który ma się stać/stał się sławny. Pierwszy raz w polskich dokumentach pojawiło się w XI wieku. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Staś, Staszek, Stasiek, Stasiu, Stasio, Stasiulek, Stach.
- Wojciech – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, które jest złożone z dwóch słów „woj”, czyli wojownik i „ciech”, czyli cieszyć się. Wojciech to jedno z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Wojtek i Wojtuś.
Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?
Kiedyś wierzono, że nadanie odpowiedniego imienia dziecku zapewni mu szczęście w życiu, powodzenie i zdrowie. Dzisiaj rodzice coraz rzadziej kierują się symboliką, a większą uwagę zwracają na fakt, że imię będzie towarzyszyło człowiekowi przez całe życie i powinno do niego pasować. Wielu rodziców, którzy mieli już wybrane imię, zmienia decyzję po przyjściu dziecka na świat. Z pewnością powinni oni pamiętać, że imię nie powinno być ośmieszające. Nadając dziecku nietypowe imiona można go narazić w przyszłości na wiele nieprzyjemności ze strony rówieśników. Kolejnym ważnym aspektem jest jego dopasowanie do nazwiska. To właśnie z tych względów decyzja o wyborze imienia jest bardzo ważna i może wpłynąć na przyszłość dziecka.
Ranking najczęściej nadawanych imion w Polsce w 2022 przygotowany na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji
Po babci lub dziadku, a może na cześć postaci historycznej lub piosenkarki? Wybór imienia dla dziecka wiąże się z nie lada wyzwaniem. A jak Polacy najchętniej nazywali swoje dzieci w 2022 roku?
Zestawienie topowych imion dla chłopców w 2022 r. oraz ich pozycja z roku 2021:
- Antoni – 3431 (zeszłoroczny lider)
- Jan – 3246 (bez zmian)
- Aleksander – 3039 (bez zmian)
- Franciszek – 2923 (bez zmian)
- Nikodem – 2805 (awans z 13. miejsca)
- Jakub – 2751 (spadek z 5. miejsca)
- Leon – 2499 (awans z 8. miejsca)
- Stanisław – 2174 (awans z 10. miejsca)
- Mikołaj – 2165 (spadek z 7. pozycji)
- Szymon – 2154 (spadek z 6. miejsca)
Zestawienie topowych imion dla dziewczynek z 2022 r. oraz ich pozycja z roku 2021:
- Zofia – 2860 (awans z 2. miejsca)
- Zuzanna – 2832 (ubiegłoroczna liderka)
- Hanna – 2669 (bez zmian)
- Maja – 2570 (awans z 5. miejsca)
- Laura – 2505 (awans z 6. miejsca)
- Julia – 2489 (spadek z 4. miejsca.)
- Oliwia – 2241 (bez zmian)
- Alicja – 2136 (bez zmian)
- Lena – 2064 (bez zmian)
- Pola – 2015 (bez zmian)
Tulia, Aldona i Iwa – to dziewczęce imiona, które w zestawieniu Ministerstwa Cyfryzacji pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców najrzadziej nazywano takimi imionami jak: Jamie, Ari i Ambroży.