Może się wydawać, że skoro stanik przez cały czas pozostaje ukryty pod ubraniem, jego właściwy dobór ma marginalne znaczenie, a pytanie jak dobrać biustonosz nie jest takie łatwe. Nic bardziej mylnego! Niewłaściwie dobrany biustonosz sprawia, że bluzka lub sukienka nie leży tak, jak powinna, a proporcje figury zostają zaburzone - wcięcie w talii znika, a piersi nie prezentują się tak, jak powinny. Nie można też nie wspomnieć o znacznie poważniejszych konsekwencjach niewłaściwego doboru biustonosza.
Niedopasowany stanik nie zapewnia właściwego podtrzymania piersi, co przekłada się na znaczny dyskomfort, niewłaściwą postawę i ból pleców. W skrajnych przypadkach źle dopasowany stanik może przyczynić się do deformacji piersi.
Wyjaśniamy krok po kroku jak dobrać biustonosz?
Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszej kwestii - to nie ramiączka odpowiadają za podtrzymanie biustu! Kluczową kwestią jest właściwy dobór obwodu stanika - zbyt luźny, nie podtrzyma piersi, z kolei zbyt ciasny, będzie sprawiał znaczny dyskomfort. Równie istotny jest właściwy dobór rozmiaru miseczki. Zbyt ciasna lub zbyt luźna, z całą pewnością nie podkreśli jednego z największych walorów każdej kobiety, a może nawet przyczynić się do zniekształcenia piersi.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać biustonosz, w pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód klatki piersiowej pod biustem.
Ważne - pomiar powinien być wykonany na wydechu. Od uzyskanego wyniku należy odjąć 5 cm i zaokrąglić w dół, tak, żeby druga cyfra wynosiła 5 lub 0. Przykładowo, jeżeli obwód klatki piersiowej pod biustem to 92 cm, właściwy będzie biustonosz o obwodzie 85 cm.
Prawidłowy pomiar powinien być wykonany w pozycji wyprostowanej, z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. Miarkę krawiecka należy lekko "ściągnąć", tak, żeby jej powierzchnia dociskała się do ciała. Z tego względu, warto poprosić bliską osobę o pomoc w zmierzeniu obwodu.
Ważne - pomiar powinien być wykonany bez ubrania.
Następny krok, to określenie rozmiaru miseczki. W tym celu należy zmierzyć obwód klatki piersiowej w biuście, w najwyższym punkcie, czyli na wysokości brodawek sutkowych. Pamiętaj, że w tym przypadku, pomiar powinien być wykonany w staniku, najlepiej miękkim, o nieusztywnionych miseczkach. Im bardziej biustonosz podnosi piersi, tym lepiej.
Kobiety obdarzone jędrnym biustem, mogą wykonać pomiar w pozycji wyprostowanej. Panie, których piersi opadają, powinny mierzyć obwód, pochylając się do przodu. Miarkę delikatnie napinamy, pamiętając, że powinna leżeć równo z tyłu i z przodu.
Mamy już dwa wyniki, z których pierwszy odnosi się do obwodu biustonosza, a drugi - do miseczki. Rozmiar stanika składa się z cyfry, która oznacza obwód, oraz litery, wskazującej na rozmiar miseczki. Teraz, od obwodu piersi należy odjąć obwód podstawy.
Przykładowo, jeżeli obwód biustu to 112 cm, a obwód podstawy wynosi 85 cm (już po odjęciu cyfry 5 i zaokrągleniu w dół), to rozmiar miseczki wynosi 27 cm. Ten wynik należy odnieść do tabeli rozmiarów:
- 9 cm - AA,
- 11 cm - A,
- 14 cm - B,
- 16,5 cm - C,
- 19 cm - D,
- 21,5 cm - DD,
- 24 cm - E,
- 26,5 cm - F,
- 29 cm - FF,
- 31,5 cm - G,
- 34 cm - GG,
- 36,5 cm - H,
- 39 cm - HH,
- 41,5 cm - J
- 44 cm - JJ,
- 46,5 cm - K.
Jak wynika z powyższego, 27 cm odpowiada rozmiarowi miseczki F.
Jak dobrać stanik? Zwróć uwagę na fason
W brafittingu ważne jest określenie właściwego rozmiaru to dopiero pierwszy krok. Równie istotną kwestią jest dobór prawidłowego fasonu. Od kroju stanika zależy nie tylko wygląd dekoltu, ale także twój komfort.
Wiele kobiet wychodzi z założenia, że dla małych piersi najlepszy jest stanik typu push-up. To błąd. O ile w takim biustonoszu, piersi rzeczywiście wydają się bardziej obfite, to w wielu przypadkach, push-up spłaszcza biust. Nie należy też zapominać, że codzienne noszenie stanika o takim fasonie, może doprowadzić do zdeformowania piersi - wkładka wywiera nacisk, co może doprowadzić do wystąpienia wgłębień w ich dolnym obszarze.
W przypadku małych piersi bardzo dobrze sprawdzi się biustonosz o fasonie plunge, który bardzo dobrze "zbiera" biust i wypycha go ku przodowi. Dobrym wyborem jest też biustonosz typu half-cup (z miseczką 1/2). Taki stanik, bardzo skutecznie podnosi i eksponuje bisut.
Kobiety obdarzone dużymi piersiami, powinny postawić na fason balkonetka (czyli z miseczką 3/4) lub full-cup (zakrywający piersi w stu procentach).
Stanik push-up jest dobrym wyborem dla kobiet z szeroko rozstawionymi piersiami. W takim przypadku dobrze sprawdzi się też krój plunge. Ważne jest, żeby w takim przypadku fiszbiny kończyły się nisko na mostku.
Biustonosz typu plunge, z małym odstępem między miseczkami i z nisko zakończonymi fiszbinami, sprawdzi się też w przypadku piersi osadzonych blisko siebie.
Warto przeczytać
Jak dobrać rozmiar biustonosza - zanim kupisz, przymierz
Wiedza dotycząca jak dobrać rozmiar biustonosza nie jest tajemnica. Warto pamiętać, że w przypadku różnych producentów, mogą pojawiać się nieznaczne niezgodności w tabeli rozmiarów miseczki. Z tego względu, stanik należy przymierzyć przed zakupem.
Zwróć uwagę, czy górna część miseczki nie wpija się w ciało. Jeżeli pierś jest "podzielona", należy sięgnąć po większą miseczkę. Rozmiar miseczki powinien też tworzyć niewielką przerwę między piersiami. Jeżeli obie piersi ściśle do siebie przylegają, miseczka została dobrana niewłaściwie.
Kolejna rzecz, nowy biustonosz nie powinien umożliwiać zapięcia na najciaśniejszą haftkę. Dlaczego? To proste - w miarę noszenia, stanik rozciągnie się, warto więc mieć "zapas".
Warto przeczytać
Brafitting – czy warto skorzystać z pomocy specjalistów?
Jak dobrać biustonosz? Praktyka pokazuje, że nie jest to takie łatwe - większość Polek nosi niewłaściwie dopasowane staniki. Mimo to, wiele pań nadal nie widzi potrzeby "oddawania swojego biustu" w ręce profesjonalistki, która pomoże w dobraniu odpowiedniego rozmiaru i fasonu stanika. Tymczasem, skorzystanie z pomocy brafitterki może okazać się zbawienne. Dopiero po założeniu profesjonalnie dobranego biustonosza można przekonać się, czym jest prawdziwy komfort. W tym celu pojawił się brafitting.
W pierwszej kolejności należy odłożyć na bok wstyd i uprzedzenia. Brafitterka nie jest po to, żeby komentować kształt i rozmiar piersi lub żeby krytykować dobór wcześniej noszonych staników, a po to, żeby pomóc. W salonach mody chętnie korzystamy z porad w kwestii doboru sukienki, dlaczego więc nie zaufać zdaniu specjalistki przy wyborze stanika? Profesjonalnie dobrany biustonosz to przecież nie tylko komfort, ale i zdrowie.
Jeżeli do tej pory kupowałaś bieliznę "byle gdzie", następnym razem udaj się do jednej ze znanych "sieciówek" lub do profesjonalnego salonu, który zatrudnia barfitterkę. Zdaj się na profesjonalną poradę, a z pewnością poczujesz różnicę i będziesz polecać swoim przyjaciółkom usługę brafittingu.
Jak samodzielnie dobrać biustonosz?
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca
- 17-letnia Gabor ukrywa oczy pod wachlarzem sztucznych rzęs. Oto, jak bez nich wygląda