Sauna fińska to pomieszczenie, które można spotkać w wielu ośrodkach SPA. W Finlandii zabiegi przy jej użyciu są przeprowadzane już od około 2000 lat. Sauna fińska w domu mieszkańca tego kraju to niemalże obowiązkowy element – znajduje się w zdecydowanej większości fińskich domów. W artykule wyjaśniamy, czym jest sauna fińska, jakie są jej właściwości zdrowotne, wskazania i przeciwwskazania, a także przedstawiamy zasady korzystania z sauny.
Czym jest sauna fińska?
Sauna fińska to kabina, w której panują warunki niskiej wilgotności powietrza (zwykle poniżej 15%) oraz wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 120 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu takim znajdują się drewniane ławeczki, na których osoba poddająca się zabiegowi może usiąść lub położyć. Czas zabiegu zwykle trwa do 40 minut i składa się z etapu przegrzewania w saunie oraz ochładzania organizmu - już poza pomieszczeniem (w środku sauny zaleca się być nie dłużej niż 15 minut). Systematyczne przebywanie w fińskiej saunie pozwala osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych, a także poprawić samopoczucie psychiczne.
Organizm osoby znajdującej się w saunie fińskiej jest poddawany działaniu bardzo suchego powietrza oraz stopniowo wzrastającej temperatury, która wzrasta wraz z przechodzeniem na coraz wyższe podesty. Zabieg kończy się stopniowym ochładzaniem organizmu – zwykle stosuje się w tym celu natryski zimną wodą, rozpoczynając od najniższych partii ciała (stóp i nóg), a kolejno polewając coraz wyższe. Skandynawowie często decydują się również na wchodzenie do rzeki.
Dowiedz się więcej:
Korzyści sauny
Zabiegi w saunie fińskiej wpływają pozytywnie na szereg procesów w organizmie. Ma to związek z naprzemiennym działaniem ciepła oraz zimna, co uaktywnia procesy termoregulacyjne. Krew staje się lepiej dotleniona, poprawia się jej przepływ w naczyniach krwionośnych oraz dochodzi do szybkiego zwiększenia liczby czerwonych krwinek (erytrocytów).
Można również zaobserwować uwalnianie endorfin, przyspieszenie procesów metabolicznych, a także poprawę wydolności organizmu i skrócenie czasu jego regeneracji. Do korzyści sauny fińskiej należy także zaliczyć usuwanie wraz z intensywnie wydzielanym potem toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Sauna fińska wpływa zarazem pozytywnie na obniżenie napięcia mięśni, stymulowanie układu immunologicznego oraz poprawę samopoczucia psychicznego.
Jak korzystać z sauny fińskiej – najważniejsze zasady
Zasady korzystania z sauny nie są zbyt skomplikowane. Pierwszą istotną kwestią jest udanie się na konsultację do lekarza rodzinnego, aby poinformować go o chęci skorzystania z zabiegu. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oceni on, czy sauna fińska nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Wizyta u lekarza jest wskazana zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi lub w ostatnim czasie gorzej się czuły. Zdrowe osoby mogą udać się na zabieg bez konsultacji.
Do najważniejszych zasad korzystania z sauny należą:
- przed wejściem do pomieszczenia konieczne jest skorzystanie z toalety,
- dokładne umycie ciała ciepłą wodą,
- rozgrzanie stóp,
- wytarcie skóry ręcznikiem.
Osoba poddająca się zabiegowi w saunie fińskiej powinna wejść do niej bez ubrań i jakichkolwiek metalowych elementów biżuterii, np. kolczyków, naszyjników czy pierścionków. Ciało musi być pozbawione balsamów i kremów, natomiast można zastosować olejki do sauny suchej.
Należy zabrać ze sobą dwa ręczniki – na jednym z nich będzie można usiąść, a drugi posłuży do wycierania ciała. Ważne jest również, aby co najmniej kilka godzin przed wejściem do sauny nie jeść obfitych posiłków, nie spożywać alkoholu ani nie podejmować się intensywnej aktywności fizycznej. Nie jest zalecane wchodzenie do sauny fińskiej, będąc na czczo, gdyż działanie wysokiej temperatury może prowadzić do omdleń.
Dla zachowania bezpieczeństwa do sauny fińskiej nie powinno wchodzić się pojedynczo, lecz koniecznie w towarzystwie drugiej osoby. Będzie ona mogła udzielić pomocy w przypadku nagłego zasłabnięcia. Po zakończonej sesji w saunie należy uzupełnić płyny, najlepiej poprzez wypicie wody mineralnej. Należy również wstrzymać się z intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Dowiedz się więcej:
Wskazania do korzystania z sauny fińskiej
Sauna fińska to pomieszczenie, w którym przebywanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, pod warunkiem przestrzegania najważniejszych zasad. Zabiegi w saunie przyczyniają się do usprawnienia pracy wielu organów, zahartowania organizmu i wzmocnienia jego odporności na czynniki chorobotwórcze. Pobyty w saunie pozwalają także pozbyć się nadmiaru kilogramów, co stanowi zasługę przyspieszenia procesów przemiany materii na skutek intensywnego rozgrzania organizmu.
Najważniejsze wskazania do zabiegów w saunie fińskiej:
- choroby nerek,
- stany depresyjne,
- nadwaga i otyłość,
- zakażenia układu wydalniczego,
- alergie i astma,
- nerwice,
- stany przemęczenia i napięcia,
- urazy u sportowców,
- schorzenia reumatyczne – tylko na etapie remisji,
- obniżone łaknienie,
- trądzik, łojotok i inne zmiany skórne spowodowane nadmiarem wydzielania serum
- profilaktyka chorób krążenia i udaru mózgu,
- anemia,
- bóle mięśniowe.
Przeciwwskazania do zabiegów w saunie fińskiej
Przebywanie w saunie fińskiej nie zawsze jest bezpieczne. Istnieją określone przeciwwskazania, które wykluczają z zabiegów.
Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegów w saunie fińskiej:
- wszczepiony rozrusznik serca, defibrylator lub kardiowerter,
- epilepsja,
- miażdżyca,
- choroby układu pokarmowego,
- jaskra,
- schorzenia reumatyczne w stadium zaostrzenia,
- nieprawidłowa krzepliwość krwi,
- uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub leków,
- zmiany nowotworowe,
- choroba wieńcowa,
- stany pozawałowe,
- ciąża,
- menstruacja,
- wiek – zabiegi nie są wskazane dla dzieci,
- aktywne choroby zakaźne, w tym przeziębienie i grypa,
- uszkodzenia mięśnia sercowego,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- podwyższona temperatura ciała,
- aktywne stany zapalne,
- niewydolność krążeniowa,
- kamica nerkowa,
- klaustrofobia,
- schorzenia weneryczne,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- krwawiące żylaki,
- zbyt niskie lub wysokie ciśnienie krwi.
Zabiegi w saunie fińskiej mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, lecz istnieją pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzania. Dlatego przed skorzystaniem z tego typu terapii konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!