Spis treści
Wielkanocny stół – czego nie powinno na nim zabraknąć?
Święta Wielkiej Nocy już lada chwila, jest to więc ostatni moment na mały przedświąteczny remanent w stołowej zastawie wielkanocnych i tekstyliach. Zastanówmy się, ilu gości chcemy zaprosić na Wielkanoc i sprawdźmy, czy mamy w domu wystarczającą liczbę nakryć stołowych, sztućców, kieliszków, serwetek i szklanek oraz jak prezentuje się po zimie nasz świąteczny obrus. Nie zapomnijmy również o wielkanocnych dekoracjach, które pewnie leżą gdzieś ukryte na półce. Może warto dokupić modne ozdoby, które umilą świąteczne spotkania w gronie najbliższych i pomogą wykreować wielkanocny nastrój w domowych wnętrzach?
Zajrzyj do naszej galerii z inspirującymi i najmodniejszymi dekoracjami wielkanocnego stołu:
Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć wielkanocnych symboli m.in.
- baranka – symbolizującego zmartwychwstanie Chrystusa,
- jajek – którymi się dzielimy z bliskimi w Niedzielę Wielkanocną i które są synonimem nieśmiertelności duszy,
- sera – symbolizującego przymierze człowieka z naturą,
- mięsa i wędlin – stanowiącego synonim dobrobytu, który ma przynieść dostatek na cały kolejny rok,
- chleba – który symbolizuje ciało Chrystusa,
- soli – która ma chronić przed zepsuciem,
- chrzanu – symbolizującego siłę,
- babki wielkanocnej – jako synonimu doskonałości i powodzenia.
Najczęściej wielkanocne pokarmy mamy już zgromadzone w symbolicznych ilościach w odświętnym wielkanocnym koszyczku, który w Wielką Sobotę święcimy w kościele, a w Wielką Niedzielę ustawiamy na świątecznym stole.
Koszyczek wielkanocny – inspiracje na Wielkanoc. Święconka w oryginalnej oprawie
Tradycyjny koszyczek na święconkę jest wykonany z wikliny lub słomy w naturalnej kolorystyce, a w środku wyściełany elegancką białą serwetką. Dekorujemy go bukszpanem, gałązkami forsycji i wierzby, a ...
Jak modnie udekorować stół na Wielkanoc? Zadbaj o ozdoby, które kojarzą się z wiosną
Większość z nas do nakrycia wielkanocnego stołu wykorzystuje klasyczne białe zastawy, które są ponadczasowe. W czasie celebrowania Wielkanocy do dekoracji stołu warto również wprowadzić kolory, które najbardziej będą się kojarzyły z wiosną m.in. zieleń, słoneczny żółty i delikatne pastelowe barwy m.in. błękit, pudrowy róż, subtelny fiolet, miętę. Nawet gładkie białe talerze, ustawione na barwnym obrusie wraz z kolorowymi dekoracjami i akcentami, sprawią, że nasz wielkanocny stół zachwyci biesiadników.
Można też pomyśleć o zakupie zastawy stołowej z dekoracyjnymi świątecznymi motywami albo chociaż o nabyciu półmiska, patery czy świeczników z wizerunkiem zająca, królika i wiosennych kwiatów. Bardzo modne są w tym roku kolorowe kamionkowe talerze, które miksuje się na stole, układając na obrusie zastawę skompletowaną z kilku kolorów naczyń w jednym stylu.
Jeśli planujemy ustawić na świątecznym obrusie talerze w kilku barwach, przy doborze ozdób na stół starajmy się zachować umiar, żeby nie przedobrzyć z dekoracjami i stworzyć stonowaną oraz elegancką kompozycję. Podczas ozdabiania wielkanocnego stołu niech przyświeca nam zasada słynnego architekta: mniej znaczy więcej!