Spis treści
Chyba, żadna kobieta nie wyobraża swojej szafy bez spodni dżinsowych. Ta część garderoby cieszy się nieustanną popularnością. Występują w różnych kolorach, jak i krojach. Pasują do każdego typu figury. Uwielbiają je projektanci mody, jak i powszechnie znane marki. Jaka jest ich historia?
Historia spodni dżinsowych sięga XVII wieku
Produkcję jeansu rozpoczęli Włosi. Początkowo był to trwały, lekki, wełniany materiał o intensywnie niebieskim kolorze. Nazwa tej tkaniny pochodzi od francuskiego określenia „bleu de Genes” oznaczającego „błękit z Genui”. Wówczas był to jeden z najpopularniejszych towarów eksportowanych do Anglii. Wraz z upływem czasu jeans zastąpiono denimem. Był to materiał cięższy, ale i wygodniejszy – pochodził z francuskiego miasta Nimes (stąd nazwa: franc. „de Nîmes”, czyli „z Nîmes”). Wtedy wykorzystywano go do szycia spodni dla marynarzy i pracowników portowych. Na przełomie XVII i XVIII wieku denim trafił do Ameryki, gdzie wymiennie nazywano go jeansem.
Swój wkład w historię jeansów mają Levi Strauss i Jacob Davis. Strauss zaprojektował znany do dziś model jeansów i założył pierwsze na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się ich produkcją – Levi Strauss & Co. Natomiast Davis umocnił spodnie miedzianymi nitami w miejscach szczególnie narażonych na rozrywanie, czyli przy kieszeniach.
W 1905 roku powstał kultowy model jeansów, czyli Levi's 501. W 1926 roku zapięcia na guziki zastąpiono zamkami błyskawicznymi, a 8 lat później powstały pierwsze spodnie dla kobiet. Po II Wojnie Światowej dżinsy były wszechobecne i każdy o nich marzył. Dzisiaj wiele domów mody ma własne kolekcje z jeansem w roli głównej. A my zakładamy je na przeróżne okazje.
Do czego można nosić jeans?
Za co tak dużo ludzi lubi jeansy? Cenione są za ich uniwersalność. Są ubraniem, które z powodzeniem można założyć na wiele okazji i łączyć je niemal z każdą inną częścią garderoby - od casualowych swetrów i bluz, przez eleganckie koszule i bluzki, aż do topów o najróżniejszych wzorach i kolorach.
W ofercie sklepów odzieżowych można znaleźć wiele fasonów – biodrówki, z wysokim stanem, z wąskimi nogawkami, jak i dzwony. Dzięki temu każdy prezentuje się w nich dobrze. Odpowiednim krój tych spodni ukryje mankamenty sylwetki i podkreśli jej atuty. Jeansy doczekały się także różnych kolorów.
Jeansy to ponadczasowy element garderoby. Żadne nowe trendy nie były w stanie ich zdetronizować. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach miało się coś zmienić.
Jak odświeżyć jeansy? Zafarbuj je
Nawet najlepsza para spodni wraz z upływem czasu i ich noszenia mogą się zniszczyć. Najczęstszym problemem posiadaczy dżinsów jest ich utrata koloru. Istnieje skuteczny sposób na to, by przywrócić im początkowy blask – farbowanie! W tym celu należy użyć specjalnego barwnika przeznaczonego do tego typu tkaniny.
– Barwienie jeansów jest bardzo proste. Najpierw moczymy materiał w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej, a barwnik rozpuszczamy. Spodnie i barwnik umieszczamy w pralce i pierzemy w 40-60°. Żeby uzyskać trwalszy i intensywniejszy efekt, można zwiększyć temperaturę do 90°. Na koniec pozostawiamy materiał do wyschnięcia – wyjaśnia Kamil Maślanka, ekspert firmy REKOL.
Ekspert dodaje również, że:
– Jeansy możemy również barwić ręcznie. To dobra metoda dla tych osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Farbowanie ręczne wymaga nieco więcej czasu, ale jego efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania.
Nie tylko farbowanie, czyli jak odświeżyć stare jeansy? Garść sprawdzonych porad
Twoje stare i znoszone spodnie dżinsowe nie muszą wylądować w koszu. Istnieje kilka sposobów na to, aby dać im drugie życie i sprawić, aby było one modne oraz stylowe. Tak naprawdę ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Baw się modą, zobacz, jak noszono takie spodnie kilkanaście lat temu i poeksperymentuj. Zobaczysz, że nie pożałujesz.
W celu odświeżenia dżinsów możesz wykorzystać modne naszywki, koraliki, koronki, efektowne lampasy i inne elementy. A co zrobić, jak na materiale pojawiła się dziura lub przetarcie? To pretekst, aby nadać im jeszcze bardziej designerskiego charakteru.
Przetarcia popraw pumeksem lub papierem ściernym, a z dziurek powyciągaj nitki, by wyglądały jeszcze bardziej naturalnie. „Dziurawe” spodnie to trend uwielbiany przez miłośników mody z całego świata!
– Chcąc zafarbować jeansy, trzeba pamiętać, że efekt zależy od tego, w jaki sposób wykonane są przetarcia. Te zrobione strukturalnie często zawierają domieszkę sztucznych materiałów. Wówczas po zafarbowaniu te miejsca pozostaną białe albo się lekko przyciemnią. Z kolei przetarcia robione przez odbarwianie, zafarbują się – zdradza ekspert z REKOL.
Wykorzystaj jeden ze sposobów na poprawę wyglądu twoich starych spodni. W ten sposób przyczynisz się środowisku, zaoszczędzisz pieniądze i zyskasz całkowicie „nową” parę dżinsów.
Promocje w Reserved
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!