APETYT I WYOSTRZENIE SMAKU
O tym, że w czasie pełni wyostrza się zmysł smaku doskonale wiedzą kiperzy i znawcy win. Pozostałym może to na przykład tłumaczyć, dlatego w tym czasie odczuwają wzmożony apetyt, a wszystko tak bardzo im smakuje.
Skąd taka zależność? To kwestia hormonów, a konkretnie serotoniny, której synteza jest blokowana w czasie pełni.
WIĘKSZE RYZYKO KRWOTOKU I ZWIĘKSZONA WRAŻLIWOŚĆ NA BÓL
Niektóre badania wskazują, że w czasie pełni Księżyca możemy być bardziej wrażliwi na ból. Ma to wynikać ze zmian hormonalnych. Sugeruje się także większe ryzyko krwotoku (np. w trakcie operacji) w tej fazie Księżyca, co miałoby mieć związek z lepszym ukrwieniem naczyń krwionośnych.
NIERACJONALNE DECYZJE
Od dawna doszukiwano się dowodów na to, że w czasie pełni ludzie zachowują się inaczej niż zwykle. Choć trudno znaleźć tutaj jakieś bezpośrednie związki, to jednak z ciekawością można spojrzeć na badania, które zdają się potwierdzać te hipotezy.
W badaniach z 2011 roku dowiedziono, że w czasie pełni Księżyca o 3 proc. zwiększa się liczba wezwań alarmowych do nagłych wypadków.
Z kolei analizując przez 100 lat wskaźnik Dow Jones na 24 giełdach na świecie badacze doszli do wniosku, że w czasie pełni inwestorzy podejmowali częściej niż zwykle nieracjonalne decyzje.