Jak przechowywać ubrania zimowe? Poradnik o tym, co zrobić z odzieżą po sezonie

Paula Apanowicz
Gdy sezon zimowy dobiega końca, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ubrań zimowych tak, aby dłużej zachowały estetyczny i nieskazitelny wygląd. W okresie wiosenno-letnim nieumiejętnie przechowywana na dnie szafy zimowa odzież jest narażona na zawilgocenie, atak moli czy inne uszkodzenia. Jak przechowywać zimowe ubrania po sezonie?

Spis treści

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Początek wiosny to dobry czas na uporządkowanie garderoby. Letnie sukienki i koszule w kwiatowy wzór warto wówczas przewiesić na przód szafy, aby ułatwić sobie dostęp przy tworzeniu codziennych stylizacji. A co z zimową odzieżą? Ta po zakończonym sezonie wymaga odpowiedniego przygotowania i składowania. Podpowiadamy, jak przechowywać ubrania zimowe, aby cieszyły oko w kolejnym roku.

Jak przechowywać odzież zimową po zakończonym sezonie?

Zimowe ubrania – kurtki, płaszcze, czapki albo swetry – są podatne na odkształcenia i zniszczenia tkaniny. Zdarza się, że wełniany sweter się mechaci, a kurtka puchowa traci swoje właściwości termoizolacyjne ze względu na złe przechowywanie. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak tego uniknąć. Dzięki trikom na przechowywanie zimowej odzieży przedłużysz trwałość sezonowych ubrań bez konieczności zakupu nowych modeli w kolejnym roku.

Odzież zimowa powinna być składowana w zacienionym, suchym, ale przewiewnym miejscu. Takie warunki zapobiegną blaknięciu kolorów i zawilgoceniu tkaniny, co z kolei może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów, a nawet rozwoju grzybów. Najlepiej sprawdzi się przy tym przestronna szafa, ale jeśli takiej nie posiadamy, a nasz metraż jest ograniczony, można skorzystać z pojemników z pokrywą i otworami wentylacyjnymi. Nadadzą się te bawełniane albo wiklinowe. Plastikowe modele mogą gromadzić wilgoć więc lepiej z nich zrezygnować.

Swetry zimowe przechowujemy złożone w kostkę. Umieszczenie ich na wieszakach mogłoby spowodować rozciągnięcie materiału, a tym samym zniszczenie fasonu. Z kolei płaszcze zawieszamy na odpowiednio szerokim wieszaku, który nie wypycha ramion. Warto zamknąć je dodatkowo w ochronnym, oddychającym pokrowcu, który zabezpieczy tkaninę przed kurzem.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Zanim odwiesisz – wyczyść!

Zabezpieczenie odzieży zimowej po zakończonym sezonie warto rozpocząć od etapu czyszczenia oraz ewentualnych napraw. Przyszyj luźne guziki, napraw zamek błyskawiczny w kurtce albo ściągacz w kapturze.

Zanim odwiesisz zimową garderobę do szafy, upewnij się, że wszelkie ubrania są wyprane i dobrze wysuszone. Kieruj się informacjami na etykietach, które pozwolą zadecydować, czy wyprać odzież w pralce z programem delikatnym, czy zanieść ją do pralni chemicznej, w której profesjonaliści umiejętnie usuną wszelkie zanieczyszczenia z tak szczególnych tkanin jak jedwab i wełna.

Podczas czyszczenia kurtki puchowej zadbaj o to, aby jej wypełnienie się nie zbiło. W przeciwnym razie okrycie może stracić swoje właściwości i krój – nie będzie nadawało się do ponownego założenia. Przed włączeniem delikatnego cyklu prania, warto namoczyć puchówkę. Ciekawym patentem jest też pranie kurtki puchowej z wykorzystaniem piłeczek tenisowych, które rozbiją wypełnienie podczas prania.

Na koniec zadbaj o dobre wysuszenie odzieży zimowej. Umieszczenie w szafie tej lekko wilgotnej spowoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny, a do tego może poskutkować rozwojem grzybów, a tego byśmy nie chcieli.

Polecane oferty

Akcesoria przydatne przy przechowywaniu odzieży zimowej

Uporządkowana szafa ułatwia tworzenie codziennych stylizacji. Przed nadejściem wiosny i lata, warto odłożyć ubrania zimowe na tył lub dno szafy. Przy ich organizacji przydadzą się wspominane wieszaki o różnej szerokości oraz pojemniki do przechowywania. Cenne są również pokrowce, zabezpieczające przed kurzem i nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

W szafie możesz ponadto zawiesić specjalne saszetki zapachowe, które zadbają o świeży zapach odzieży „leżakującej” przez długie miesiące. Aby zapobiec pojawieniu się moli, warto raz na jakiś czas przeglądać stan ubrań (niepokojące są małe dziurki w tkaninie, białe ślady i w skrajnym przypadku larwy), a także zawiesić w szafie woreczki z lawendą – jej zapach odstrasza mole odzieżowe.

Sprawdzą się również pochłaniacze wilgoci. Pozwolą one zadbać o suche powietrze w szafie, co jest szczególnie ważne przy kurtkach puchowych. Wilgoć mogłaby spowodować niszczenie tkaniny, a także zacieki i przykry zapach stęchlizny. Wybieraj pochłaniacze z węglem aktywnym lub krzemionką.

Nie zapominaj ponadto o regularnym wietrzeniu szafy. Dwa razy w miesiącu pozostaw otwarte drzwi i uchyl okno, aby świeże powietrze wniknęło w głąb garderoby.

Szukasz wiosennych okazji na uzupełnienie garderoby? Sprawdź kody rabatowe SINSAY oraz promocje i przeceny w największych butikach on-line:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet