Jak się pozbyć moli spożywczych? Sposób na mole: skuteczne środki i pułapki

Daniel Grzegorzek
Produkty spożywcze trzymaj w szczelnych opakowaniach, takich jak słoiki i pojemniki plastikowe. Unikaj foliowych torebek.
Produkty spożywcze trzymaj w szczelnych opakowaniach, takich jak słoiki i pojemniki plastikowe. Unikaj foliowych torebek. monicore Pixabay.com
Jak się pozbyć moli spożywczych? Przede wszystkim czeka was ciężka walka, która nie kończy się tylko na dokładnym posprzątaniu szafek. Warto poznać wszystkie skuteczne sposoby na mole spożywcze oraz jakie pułapki na mole spożywcze stosować.

Mole spożywcze to potoczna nazwa motyla nocnego z gatunku omacnica spichrzanka. Warto wiedzieć jak wygląda ten szkodnik domowy i jak się go skutecznie pozbyć.

Jak rozpoznać mole spożywcze?

Mole spożywcze, zwane również kuchennymi, osiągają w dojrzałej postaci około 1 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi od 1,4 do 1,8 mm. Dorosłe osobniki można rozpoznać na podstawie smukłego ciała o szaro-brązowej barwie. Skrzydła natomiast przyjmują kolor brunatno-czerwono-żółty i układają się równolegle do osi ciała tego owada. Można na nich dostrzec charakterystyczne pasy.

Dorosła samica składa na pożywieniu jaja, z których następnie wylęgają się larwy – w temperaturze pokojowej proces ten trwa około 8-10 dni. Gąsienice takie osiągają długość do 1,3 cm. Przyjmują one biały kolor, który w zależności od spożywanego pokarmu może się nieco zmienić, np. na żółty. Ich główka jest natomiast brązowa. Larwy są w stanie przegryźć folię o grubości 7 mm.
Można je znaleźć w opakowaniach po sypkiej i suchej żywności, takiej jak np.:

  • mąka,
  • ryż,
  • kasza,
  • orzechy,
  • migdały,
  • cukier,
  • sezam,
  • siemię lniane,
  • słodycze,
  • przyprawy,
  • makaron,
  • bułka tarta,
  • płatki zbożowe,
  • suszone owoce,
  • suszone grzyby,
  • karma dla psów.

Czas trwania okresu larwalnego, w zależności od temperatury w pomieszczeniu i dostępu do żywności, może wynieść od 13 do 288 dni. Obejmuje w sumie 5 stadiów – aż do powstania dorosłego osobnika. Ten jest w stanie przeżyć 14 dni i najłatwiej go zauważyć nocą, kiedy lata w pobliżu pożywienia. Zarówno młode, jak i dorosłe mole spożywcze można również dostrzec na ścianach w mieszkaniu. Dojrzałe osobniki przemieszczają się ponadto po powierzchni półek w kuchennych szafkach.

Warto przeczytać

Czym mole spożywcze różnią się od odzieżowych?

Mole odzieżowe są podobne do spożywczych, jednak mamy w tym przypadku do czynienia z innym gatunkiem ćmy – molem włosienniczkiem. Jest to domowy szkodnik, który niszczy ubrania, poprzez wygryzanie w nich dziur. Ciało dorosłego osobnika osiąga około 0,6-1,1 cm i przyjmuje żółtobrązowy, żółtawy, słomowy lub delikatnie srebrzysty kolor. Skrzydła mają złotą barwę, a ich rozpiętość wynosi 1,1 cm – układają się podczas spoczynku w charakterystyczny daszek. Mól ubraniowy jest zatem nieco mniejszy w porównaniu do spożywczego. Można go spotkać zwłaszcza w szafie z odzieżą oraz w garderobie. Długość larwy wynosi 11 mm, jej ciało jest białe, a głowa czarna lub brązowa. Trudno odróżnić je zatem od gąsienic mola spożywczego.

Sposób na mole spożywcze - skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Mole spożywcze najczęściej przynoszone są ze sklepu w suchej żywności. Dlatego warto dokładnie przejrzeć ją przed zakupem. Jeżeli wewnątrz opakowania znajdziemy charakterystyczną pajęczynę, wtedy możemy być pewni, że jedzenie zostało już zainfekowane.

Najczęściej mole rozwijają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak zgięcia i szpary opakowań. Szkodniki te mogą także przedostać się do domu przez okno oraz kratki wentylacyjne. Warto więc założyć w oknach moskitiery oraz sprawdzić, czy kratka wentylacyjna jest dobrze zabezpieczona.

Najlepszym sposobem na mole jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się ich w mieszkaniu. Warto również zadbać o częste i dokładne mycie kuchni. Należy oczyszczać ją z wszelkich pozostałości po jedzeniu – nieraz gromadzi się ono w niewidocznych miejscach, np. za blatem kuchennym, lodówką czy piecem. Należy ponadto codziennie wynosić śmieci.

Skuteczny sposób na mole spożywcze to również przechowywanie żywności w szczelnych opakowaniach. Najlepiej sprawdzają się słoiki – ważne jest jednak, aby były dobrze zakręcone i posiadały szczelnie dopasowaną pokrywę. Nigdy nie należy zaś trzymać żywności w otwartych torebkach czy naczyniach.

W celu zapobiegania warto ponadto użyć całkowicie naturalnego środka na mole spożywcze w postaci sprayu do spryskiwania powierzchni kuchennych. Można go sporządzić na bazie octu, olejków eterycznych (np. goździkowego, cynamonowego, waniliowego, pomarańczowego czy miętowego) oraz soku z cytryny.  

Jak sprzątnąć łazienkę? Szorowanie kamienia, umywalki czy wanny: Przygotować pastę z kwasku i odrobiny ciepłej wody 0,5 szklanki sody + ciepła woda = pasta do czyszczenia Szorowanie kamienia i rdzy?Sprawdzi się sok z cytryny albo pasta z kwasku

Dom bez chemii: jak sprzątać bez szkodliwych detergentów? Na...

Pułapki na mole spożywcze

Aby pozbyć się tych domowych szkodników, należy stosować jedynie naturalne metody, ponieważ kontakt chemicznych środków na mole z żywnością stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia. Mole giną w temperaturze – 15 stopni Celsjusza, dlatego warto po przyniesieniu suchej żywności ze sklepu do domu, umieścić ją na kilka dni w zamrażarce.

Kiedy już jednak zauważymy w domu larwy lub latające mole, wtedy należy w pierwszej kolejności wyrzucić wszelką suchą żywność – to jedyny i skuteczny sposób na mole (żywność i tak nie będzie się nadawać do spożycia). Można ewentualnie wykorzystać ją jako pokarm dla zwierząt. Następnie należy przemyć dokładnie szafki kuchenne wodą z octem, mydłem lub płynem do naczyń. 

Warto przeczytać

Sposobem na walkę z tym szkodnikiem jest również pułapka na mole spożywcze. Przyjmuje ona najczęściej postać lepkich plastrów nasączonych feromonami, które zwabiają dorosłe osobniki płci męskiej. Pułapkę na mole spożywcze należy umieścić z dala od okna, w miejscu występowania szkodników. Najlepiej przykleić je od wewnętrznej strony szafki kuchennej. Owady będą przyklejać się do ścian plastra, który po pewnym czasie będzie można usunąć. Plaster z feromonami można zastąpić wlanym do pojemniczka octem jabłkowym lub winem – ich zapach również przyciąga te szkodniki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet