Są dzieci które uwielbiają muzykę, spokój, książki, puzzle, ale również jest grupa dzieci, która ma ogromną potrzebę ekspresyjnej zabawy. Pamiętajmy o pluszakach: zabawkach, które służą budowaniu więzi, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i stałości. Lubią je i potrzebują zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w różnym wieku. Miś może pomóc w adaptacji przedszkolnej, rozstaniu wakacyjnym czy poradzeniu sobie z wizytą u lekarza.
Pierwszymi zabawkami najmłodszych dzieci są grzechotki, kolorowe przytwierdzone do łóżeczka karuzele z pozytywką i gryzaczki. Dzieci do 2 roku roku życia poznają świat poprzez dotyk, smak, słuch, wzrok. Rozważając zakup prezentu powinniśmy więc wybierać zabawki, które mają wyrazistą fakturę, wydają dźwięki, mogą być wkładane do buzi, a ich kolory są żywe.
Nieco starsze maluchy powoli zaczynają wchodzić w świat relacji - przyglądają się dorosłym, starają się ich naśladować, ćwiczą miny i postawy. To czas, w którym, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki chętnie się przebierają, odgrywają role, konstruują. Świetnie sprawdzają się stroje, maski, miniserwisy, odkurzacze, konstruktorzy, klocki itp.
Z kolei dziecko w przedszkolu staje przed nowymi wyzwaniami. Zajęcia plastyczne, ruchowe czy muzyczne stanowią doświadczenie, które wiąże się z doskonaleniem nowych sprawności. Dlatego plastelina, farby, wycinanki, piłki, skakanki czy hulajnogi będą jak najbardziej pożądanymi prezentami, w końcu są przecież „narzędziami pracy” każdego dziecka w tym wieku.
Twoje dziecko jest w szkole? Zabawa nadal jest mu potrzebna, chociaż jej funkcja nieco się zmienia. Często pełni ona rolę bufora, za pomocą którego dzieci mogą wyładować stres związany z nowym otoczeniem. Ponadto począwszy od siódmego roku życia dziecko zaczyna odkrywać w sobie pierwsze pasje i zainteresowania.
Dużą rolę odgrywają teraz zabawy typu memory, tj. quizy, labirynty, rebusy, zagadki, które ćwiczą spostrzegawczość, pamięć, wzbogacają słownictwo i ćwiczą logiczne myślenie. Oczywiście muszą być one dopasowane do wieku, w przeciwnym razie dzieci mogą się do nich zniechęcić. Podobnie atrakcyjne są gry planszowe. Na rynku zabawkarskim dostępne są setki różnych gier, które łączą pokolenia i za każdym razem dostarczają dużo radości i zabawy. Uczą one gry zespołowej, liczenia, przewidywania i strategii, a puzzle i układanki - wytrwałości i spostrzegawczości.
Zobacz także:
- Dlaczego dzieci uciekają z domu?
- Z jakimi dolegliwościami trafiają do ginologa kilkuletnie dziewczynki?
- Transpłciowe dzieci. Kiedy widać pierwsze objawy?