Wczesny etap dzieciństwa to czas poznawania otaczającego nas świata, w którym wszystko wydaje się niezwykle fascynujące. Dziecięca ciekawość może niestety okazać się źródłem zagrożenia. Pułapki czają się nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w mieszkaniu, które należy odpowiednio przygotować na przybycie nowego domownika. Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem? Oto kilka wskazówek.
Nianie elektroniczne w dobrych cenach:
1. Zabezpiecz gniazdka elektryczne
Gniazdko elektryczne to jedno z największych domowych niebezpieczeństw dla pociechy. Dziecko może włożyć w nie przedmioty lub wilgotne palce, co może doprowadzić do porażenia prądem i tragicznych skutków. Aby tego uniknąć, zamontuj w swoim domu zabezpieczenia na gniazdka, które uniemożliwią maluchowi dostęp do nich.
2. Zabezpiecz okna i balkon
Niekontrolowane otwarcie okna lub balkonu przez dziecko może skończyć się tragicznie. W trosce o najmłodszych warto zainwestować w specjalne blokady zabezpieczające okna przed otwarciem. Dodatkowo warto zabezpieczyć sam balkon, w którym nie powinno zabraknąć odpowiednio wysokiej barierki lub siatki.
3. Zabezpiecz drzwi
Weź pod uwagę nie tylko główne wejście, ale też drzwi do potencjalnie niebezpiecznych pomieszczeń np. piwnicy, spiżarni, pralni. Upewnij się, że są zamknięte, aby dziecko nie dostało się przez nie do pomieszczeń z niebezpiecznymi sprzętami lub substancjami. Pociecha nie może ponadto opuścić bez nadzoru samego mieszkania. Warto nabyć specjalne osłony na zamki lub blokady na klamki, które wymagają wysiłku przy otwieraniu drzwi.
4. Zabezpiecz schody
Strome schody mogą stać się przyczyną wypadku. Aby dziecko się na nich nie bawiło, zabezpiecz przed schodami ochronną barierkę, przez którą pociecha nie da rady samodzielnie przejść.
5. Zabezpiecz meble
Ostre rogi komody lub stołu stanowią zagrożenie dla najmłodszych, którzy w ferworze zabawy biegają we wszystkie strony i mogą się potknąć. Aby uchronić dziecko, zamontuj bezpieczne osłonki na krawędzie mebli. Pamiętaj też, że wszelkie szafki muszą być dobrze przymocowane do ściany, aby pociecha ich na siebie nie ściągnęła.
6. Zabezpiecz groźne substancje i leki
Kosmetyki, środki czystości, chemia, kapsułki do prania – te wszystkie niebezpieczne produkty ciekawią dziecko, które po wypiciu detergentu może skończyć tragicznie. Wszelkie tego typu substancje należy trzymać poza zasięgiem dzieci np. w zamykanej szafce lub na najwyższej półce. To samo tyczy się leków dawkowanych jedynie przez rodziców.
7. Zamknij toaletę
Muszla klozetowa to nie tylko siedlisko bakterii i zarazków, ale też miejsce, które czyścimy żrącymi środkami czystości i w którym stosujemy chemiczne zawieszki toaletowe. Z tego względu dla bezpieczeństwa malucha klapa toalety musi zawsze pozostać zamknięta, aby smyk nie włożył do środka zabawek czy rączki. Możesz skorzystać ze specjalnych blokad na deskę klozetową.
8. Zabezpiecz kable i przewody
Podobnie jak gniazdka elektryczne, kable również mogą doprowadzić do groźnego porażenia prądem. Upewnij się, że dziecko nie ma dostępu do kabli i są one schowane. Możesz wykorzystać ponadto przewody zabezpieczające i osłony chroniące przed prądem.
9. Schowaj narzędzia i niebezpieczne sprzęty
Zabezpieczenie mieszkania przed małym dzieckiem obejmuje ponadto schowanie domowych sprzętów jak mikser, żelazko czy toster, a także ostrych narzędzi. Nożyczki, noże, piły, młotki i gwoździe lepiej trzymać pod kluczem.
10. Usuń małe przedmioty
Gumki recepturki, spinacze, ozdobne kamyczki i wszelkie inne małe przedmioty stanowią zagrożenie dla ciekawego świata brzdąca. Podczas zabawy takimi małymi rzeczami dziecko może wziąć je do buzi i się zadławić. Usuń wszelkie drobiazgi z podłogi, szafek i blatów.
Aby dziecko było bezpieczne w domu, rodzic powinien mieć oczy dookoła głowy i eliminować ewentualne niebezpieczeństwa wcześniej, zanim dojdzie do wypadku. Dla małego człowieka wszystko może stanowić zagrożenie – schody, okna, balkon, drzwi, środki chemiczne, leki czy ostre krawędzie mebli.
Sprawdź!
Nie zapomnij również o pilnowaniu dziecka podczas wykonywania prania, prasowania lub gotowania. Podczas przyrządzania gorących posiłków na kuchence czy przygotowywania parującej kawy maluch może ściągnąć na siebie garnek lub kubek i się poparzyć. W czasie wszelkich prac domowych nie można zatem spuszczać go z oczu.
Szukasz ciekawych gier i zabawek dla dzieci? Sprawdź kody rabatowe Smyk oraz promocje w innych sklepach online.
Polecane kupony rabatowe:
Jak ubierać dziecko na spacer?
Wbrew pozorom ubieranie dziecka nie jest prostym zadaniem, a sztuką, którą każdy młody rodzic opanowuje na drodze doświadczenia. Prawdziwy problem rodzi się, gdy planujemy spacer z maluszkiem – jak od...
Edukacja
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Posadzili Rodowicz na krześle. Wszyscy zobaczyli jej brzuch! | ZDJĘCIA
- Patrzymy na stopy syna Kamińskiego. Na ważną uroczystość założył znoszone buty | FOTO
- Sekret pogrzebu Ryszarda Poznakowskiego ujawniony! Odkodowano ukrytą wiadomość
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety