Jak zachęcić dzieci do czytania – pomysły na wspólną przygodę z książkami

Artykuł sponsorowany Empik
Czytanie to bardzo rozwijająca aktywność, która daje także wiele przyjemności i możliwości do rozwoju wyobraźni. Często jednak trudno o tym przekonać najmłodszych, dla których czas spędzony z książką może kojarzyć się po prostu z nudą i przykrym, szkolnym obowiązkiem. Jak to zmienić i odczarować czytanie w oczach naszych pociech? Przekonaj się!

Spis treści

Czas z książką czasem z rodzicem

Twoje dziecko niechętnie patrzy na książki, a o ich czytaniu nawet nie chce myśleć? Chcesz pokazać mu, że w czytaniu można odnaleźć prawdziwą przyjemność i mnóstwo ciekawych historii? W takim razie daj mu dobry przykład i wspólnie siądźcie wieczorem do czytania.

Dzieci bardzo chętnie spędzają czas z rodzicami, możesz więc to wykorzystać. Wybierzcie wspólnie najciekawsze książki dla dzieci i czytajcie fragmenty na głos na zmianę. Taka aktywność i zaangażowanie rodzica może skutecznie podziałać i zaintrygować malucha historią, która rozgrywa się w książce.

Z czasem będziecie mogli czytać osobno, Twoje dziecko lekturę, w którą zdążyło się już wciągnąć, a Ty swoją książkę dla relaksu i odprężenia. Samo przebywanie w tym czasie ze sobą może pomóc Wam stworzyć wspólny wieczorny rytuał, który nie tylko odczaruje czytanie, ale też bardzo zbliży Was do siebie.

Wprowadźcie do czytania nutkę kreatywności

Twoja pociecha ma niespożyte pokłady energii i usiedzenie, choć chwili w miejscu z książką w ręku graniczy niemal z cudem? W takim razie czas na rozwiązania, które pomogą sprawić, że czytanie stanie się superzabawą!

Wybierzcie książkę, która opowiada jakąś ciekawą historię. Ty czytaj tekst fragmentami, a Twoje dziecko może w tym czasie na przykład naśladować ruchami to, o czym słyszy. To pomoże mu skupić się na fabule i jednocześnie nie będzie wymagało siedzenia w miejscu. Być może z czasem historia pochłonie je na tyle, że samo zdecyduje się doczytać książkę do końca w tradycyjny sposób.

Masz w domu małego artystę, który całymi dniami chodzi z głową w chmurach? W takim razie możecie przeczytać fragment książki, a następnie stworzyć do niego własną ilustrację. To też będzie wymagało uwagi na tekście, by wyłapać wszystkie znaczące szczegóły.

Możecie też na przykład wymyślać, jak historia potoczy się dalej. To zmotywuje dziecko do tego, by jak najszybciej sprawdzić, czy jego wersja faktycznie wydarzyła się w książce. Brzmi ciekawie, prawda?

Urządźcie sobie miłą przestrzeń

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak to, co nas otacza, ma wpływ na nasze samopoczucie czy koncentrację. Weź to pod uwagę, gdy organizujesz przestrzeń do czytania dla swojego dziecka.

Usuń z niej wszystkie niepotrzebne rzeczy i rozpraszacze, upewnij się, że jest tam wystarczająco dobre światło i możliwość przyjęcia wygodnej, komfortowej pozycji. Możesz też nieco umilić przestrzeń, dodając kilka miłych poduszek, miękki koc czy poręczną szafeczkę na książki.

To wszystko, wbrew pozorom, może przyczynić się do zmiany postrzegania czytania. Budząc dobre skojarzenia, możesz naprawdę sprawić, że miłość do książek zakwitnie z pełną mocą w sercu Twojego dziecka.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet