Jakie buty trekkingowe sprawdzą się w górach? Poradnik dla początkujących

Paula Apanowicz
Jakie buty w góry? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników górskiego trekkingu. Profesjonalne obuwie na górskie szlaki powinno odznaczać się dobrą przyczepnością, wentylacją i stabilizacją stopy. Poniżej znajdziesz porady, którymi warto kierować się podczas wyboru najlepszego obuwia na wycieczki w górskiej scenerii.

Spis treści

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Buty trekkingowe w góry – na to zwróć uwagę!

Wspinaczka albo przeprawa górskim szlakiem wymagają specjalnego zabezpieczenia w postaci wygodnych i stabilnych butów trekkingowych. Ich wybór może przynieść sporo trudności początkującym miłośnikom górskich wypraw. Nasz krótki poradnik powinien ułatwić zadanie. Na to zwróć uwagę podczas zakupu butów na wycieczkę w góry.

Buty trekkingowe to wymagany element stroju podczas wycieczki w trudnym terenie. W górach sprawdzą się różne typy obuwia trekkingowego, a jego wybór należy dopasować do warunków panujących na szlaku, długości przeprawy, a w końcu indywidualnych preferencji.

Istnieją również ogólne kryteria, które powinny cechować buty dedykowane górskim spacerom. To przede wszystkim:

  • dobra przyczepność,

  • antypoślizgowa podeszwa,

  • dobra wentylacja,

  • stabilna konstrukcja,

  • wysoka jakość użytych materiałów.

Jak dopasować buty trekkingowe w góry? Pamiętaj, że wybrana para nie powinna być zbyt ciasna. Lepiej zostawić nieco zapasu na ciepłą skarpetkę. Zwróć również uwagę na to, aby palce stopy nie uderzały o przednią część buta podczas schodzenia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Jakie buty w góry wybrać – niskie czy z wysoką cholewą?

Decyzja jest zależna od indywidualnego komfortu, choć na długie wycieczki na wyjątkowo trudnym terenie lepiej jest zdecydować się na wysokie buty trekkingowe. Taki model zadba o bezpieczeństwo i ustabilizuje kostki, zapobiegając przykrym kontuzjom. Buty za kostkę sprawdzą się też przy noszeniu na szlaku plecaka z ciężkim wkładem, niwelując obciążenie stawów. Niskie buty trekkingowe są lżejsze. Zaleca się je przy łatwiejszych, krótkich trasach.

Buty trekkingowe na górskie wycieczki zimą

W chłodnym i mroźnym sezonie warto postawić na ocieplane obuwie. Wysoka cholewka i dobra izolacja cieplna to obowiązkowe cechy butów trekkingowych na zimę. Ze względu na wilgoć, a także śliskie podłoże, należy też zwrócić uwagę na wodoodporny materiał. Koniecznie upewnij się, że buty wyróżnia antypoślizgowa podeszwa i dobra przyczepność.

Buty w góry latem

W ciepłych miesiącach ciężkie buty możesz zastąpić lżejszą wersją przed kostkę, ale wciąż o stabilnej konstrukcji. Latem buty trekkingowe powinny przede wszystkim spełniać warunek dobrej wentylacji, aby zapobiegać potliwości stopy. Ta w górach oznacza nie tylko kwestię higieny, ale też bezpieczeństwa – pot może sprawić, że stopa będzie ślizgać się w bucie, a to prosta droga do urazu na górskim szlaku.

Dla kogo buty górskie z membraną?

W sklepach znajdziesz również ofertę butów trekkingowych z membraną. To świetny wybór na wędrówkę w wilgotnym terenie, a także deszczowym sezonie. Takie buty zniosą trudne warunki, jak deszcz czy błoto. Nie sprawdzą się jednak w suchym terenie, gdyż odznaczają się mniejszą cyrkulacją powietrza.

Szukasz butów trekkingowych w dobrych cenach? Sprawdź kody rabatowe EOBUWIE oraz promocje i przeceny w innych sklepach online:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet