Spis treści
Jemioła – atrakcyjny półpasożyt drzew
W okresie Świąt Bożego Narodzenia, w naszych domach często pojawiają się gałązki jemioły. Poszukując ich w kwiaciarniach i na straganach, rzadko zastanawiamy się, co tak naprawdę symbolizują i dlaczego trafiły do naszych domów. Zanim jednak rozszyfrujemy te tajemnice, powinniśmy zacząć od tego, czym w ogóle jest jemioła i jak funkcjonuje w przyrodzie.
Jasnozielone gałązki, wąskie, sztywne liście i urocze, białe owocki, sugerowałby, że jest piękną i atrakcyjną rośliną ozdobną. Pozory jednak mylą i mimo iż jemioła faktycznie jest rośliną, jest też półpasożytem drzew i nie nadaje się do uprawy w ogródku.
Kupujesz choinkę w doniczce, żeby posadzić ją w ogrodzie? Uważaj na to oszustwo
Choinkę w doniczce często kupujemy z myślą o tym, żeby później posadzić ją w ogrodzie lub mieć w doniczce na balkonie. To doskonały pomysł, bo dzięki niemu nie wyrzucamy drzewka po świętach, tylko wzb...
Jak rośnie jemioła?
Spotykana w naszym kraju zimozielona jemioła pospolita, zasiedla głównie konary dużych drzew, mających co najmniej 20 lat (przede wszystkim liściastych jak np. topole, brzozy, klony, ale niekiedy też iglastych jak np. sosny, świerki, modrzewie). Pojawia się na nich za sprawą ptaków, które rozsiewają jej nasiona
Roślina nie ma typowych korzeni, ale system ssawek, którymi wrasta pod korę żywiciela i pobiera z jego tkanek wodę i sole mineralne. Jednocześnie potrafi samodzielnie wytwarzać wiele substancji odżywczych, gdyż posiada niezbędny do tego celu chlorofil. Potrzeby jemioły nie są jednak zbyt duże, dlatego dla żywiciela nie stanowi na ogół nadmiernego obciążenia. Jej obecność może zaszkodzić jedynie tym drzewom, które są słabe, chore lub silnie zaatakowane przez duże kępy jemioły.
Te rośliny ozdobią dom na Boże Narodzenie. To nie tylko gwiazda betlejemska i choinka
Niewątpliwą „królową” roślin, które kupujemy na święta, jest gwiazda betlejemska (nie licząc oczywiście choinki). Ale jest znacznie więcej roślin, które ozdobią mieszkanie na Boże Narodzenie. To choćb...
Jemioła ma właściwości lecznicze, ale nie stosuj jej na własną rękę!
Poza swoim kontrowersyjnym trybem życia, jemioła ma jednak też cały szereg zalet. Jej owoce stanowią zimą znakomity pokarm dla licznych ptaków (m.in. drozdów i jemiołuszek), którym pomagają przetrwać długie, chłodne miesiące. Jemioła jest również wartościową rośliną leczniczą, w której tkankach znajdują się liczne substancje biologicznie czynne[/b] takie jak kwasy organiczne, flawonoidy, saponiny, peptydy, śluzy, trójterpentyny oraz aminy (m.in. cholinę i histaminę).
Jemioła w świątecznych dekoracjach to hit. Te ozdoby mogą być groźne dla domowników!
Stroiki świąteczne z jemioły to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych świątecznych ozdób. Wieszamy ją nad stołem, przy kominku czy na ramie okiennej i drzwiowej, bo symbolizuje pomyślność, mił...
W medycynie ludowej jemioła miała zastosowanie między innymi jako lek na epilepsję, migrenę czy choroby wątroby, obecnie lista jej zastosowań jest znacznie dłuższa, a z jemioły wytwarza się preparaty lecznicze, pomagające walczyć z nadciśnieniem, miażdżycą, problemami krążeniowymi, demencją, nerwicą, chorobami serca (np. chorobie wieńcowej), a także wspomagających pracę trzustki i poprawiających funkcjonowanie układu odpornościowego.
Uwaga: mimo tak wielu wspaniałych właściwości leczniczych, samodzielnie przygotowanych preparatów z jemioły nie należy stosować na własną rękę. Zawarte w roślinie substancje chemiczne, działają bardzo silnie i łatwo można je przedawkować, dlatego bez kontroli doświadczonego lekarza, leczenie jemiołą może poważnie zaszkodzić i spowodować silne zatrucie. Trzeba też uważać, żeby dzieci lub zwierzęta domowe nie zjadły przypadkowo jej owoców.
Co ciekawe, niezwykłe właściwości jemioły znalazły też swoje zastosowanie w kosmetyce, gdzie roślina pełni rolę środka dezynfekującego, ściągającego i przeciwzapalnego (można znaleźć ją w składzie niektórych kremów i preparatów przeciwtrądzikowych).
Kiedy można ubrać choinkę na Boże Narodzenie? Poznaj symbolikę ozdób choinkowych
Ubieranie choinki to bardzo istotny element przedświątecznych przygotowań. Udekorowane i mieniące się różnokolorowymi światełkami świąteczne drzewko to symbol Bożego Narodzenia i świątecznej aranżacji...
Co oznacza jemioła? Pocałunek pod nią to szczęście na cały rok
Ze względu na swoje niezwykłe właściwości lecznicze i nietypowy tryb życia, jemioła zajęła też ważne miejsce w mitologii i tradycji ludowej. Szczególnie ważna była w wierzeniach i kulturze celtyckiej (druidzi mieli ją ścinać złotymi sierpami, a szczególnie wartościowa była jemioła rosnąca na dębach). Jej wiecznie zielone pędy kojarzono z nieśmiertelnością, a ponieważ żadna część rośliny nigdy nie dotykała ziemi (roślina spędza całe życie na drzewach, a jej nasiona roznoszą ptaki), czczono ją jako roślinę, zawdzięczającą swoje cudowne właściwości lecznicze bogom.
Wierzono również, że jemioła chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami, złymi duchami, urokami, piorunami i wszelkimi innymi nieszczęściami, wprowadzając do domostwa atmosferę miłości i zgody. Z tych powodów jemioła stała się elementem obrzędów i trafiła do domostw, które miała chronić przed wszelkim złem.
Obecnie jemioła znana jest przede wszystkim z tego, że rozgrzesza pocałunki. Tą dość nietypową rolę przyjęła jednak całkiem niedawno, gdyż zwyczaj całowania pod jemiołą został zainicjowany dopiero w XVII wiecznej Anglii, gdzie uznano, że pocałowanie panny pod jemiołą nie jest grzechem, a sam pocałunek wróży pomyślność i szczęście na cały następny rok.
Przechowywanie w ogrodzie
Dom i nieruchomości
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Czy Katarzyna Sokołowska opuści swoje luksusy? Jej mąż ma gigantyczne długi!
- Widoku STÓP Piotra Gąsowskiego nie da się wymazać z pamięci! Co tu się wydarzyło?
- 17-letnia Viki Gabor wprawiła fanów w osłupienie. Chodzi o jej usta [FOTO]
- Ula z "M jak miłość" zdjęła spodnie i się zaczęło! Chyra dorzucił do pieca | FOTO