Co młodzi ludzie myślą o współczesnych seniorach? Oto jak zmieniło się postrzeganie osób starszych. Wyniki raportu

Katarzyna Dębek
Co sądzimy o współczesnych seniorach? To nie są osoby, które nie umieją o siebie zadbać.
Co sądzimy o współczesnych seniorach? To nie są osoby, które nie umieją o siebie zadbać. Freepik
Starość to etap życia, który wielu kojarzy się z wyzwaniami i ograniczeniami. Czy rzeczywiście tak jest? Czy współczesny senior odpowiada temu stereotypowi? Wyniki nowego badania są zaskakujące i zmieniają sylwetkę osób, które pierwszą młodość dawno mają już za sobą. Starsi ludzie są wciąż aktywni, znają się na technologii i pełnią ważną rolę w rodzinie i społeczeństwie.

Spis treści

Proces starzenia się niesie ze sobą liczne wyzwania, takie jak lęk i poczucie osamotnienia, co podkreśla znaczenie wsparcia emocjonalnego i bliskich relacji międzyludzkich. Współcześni seniorzy coraz częściej angażują się w życie społeczności lokalnych, uczestnicząc w wolontariacie oraz wspierając wychowanie wnuków, co sprzyja rozwojowi relacji międzypokoleniowych. Ale co tak naprawdę myślą o nich młodzi ludzie? Przekonaj się.

Nowe badania obalają stereotypy o silversach! Seniorzy też podejmują ryzyko

Nowe badania obalają stereotypy o silversach! Seniorzy też podejmują ryzyko

Starsi dorośli mają większą skłonność do podejmowania ryzyka, niż się stereotypowo może wydawać, ale też potrafią skutecznie oprzeć się manipulacji – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Seniorzy są postrzegani jako osoby z doświadczeniem

Ponad połowa badanych, bo aż 60 proc. osób twierdzi, że starzenie się to trudny proces. Niemniej uważa, że jest wiele pozytywnych aspektów tego etapu życia. Aż 41 proc. respondentów wskazuje, że okres senioralny rozpoczyna się między 75. a 80. rokiem życia, co sugeruje, że osoby starsze są postrzegane jako doświadczone i wciąż aktywne. Jak jeszcze postrzegany jest współczesny senior? Ankietowani oceniają go jako:

  • zdecydowany i samodzielny (29 proc.),

  • pełny obaw dotyczący zmian i technologii (27 proc.),

  • optymistyczny i odpowiedzialny (24 proc.),

  • pesymistyczny o niskiej samoocenie (20 proc.).

Respondenci w badaniu wskazali również ciekawe różnice pomiędzy „współczesnym seniorem” a tym sprzed kilku dekad. Osoby starsze bardziej dbają o swoja aktywność fizyczną i psychiczną, a także o zdrowie i urodę. Starają się także być bardziej samodzielni, a edukacja i samorozwój jest ważnym aspektem w ich życiu.

Na miłość nigdy nie jest za późno, czyli jak kochają seniorzy

Na miłość nigdy nie jest za późno, czyli jak kochają seniorzy

Miłość to uczucie, które nie zna wieku. Może się zdarzyć nawet na emeryturze. Seniorzy, tak samo, jak inni przeżywają miłosne uniesienia. Często bywa tak, że samotni dziadkowie poznają kogoś, zakochuj...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Co czują seniorzy? Emocje, z którymi muszą się zmierzyć

Jak wynika z badania, osoby starsze muszą zmierzyć się z wieloma emocjami, które nie są dla nich łatwe. 31 proc. ankietowanych doświadcza lęku, a 40 proc. poczucia osamotnienia. To pokazuje, że potrzebują wsparcia bliskich im osób lub towarzystwa. Respondenci zauważają, że osoby starsze znajdują radość w pielęgnowaniu relacji (31 proc.), angażowaniu się w hobby (24 proc.) oraz aktywnościach na świeżym powietrzu (29 proc.).

Nowoczesny, ale i rodzinny senior. Oto obraz osób dojrzałych

Seniorzy coraz częściej angażują się w życie społeczności lokalnych, uczestnicząc w wolontariacie (tak wskazało 27 proc. ankietowanych) oraz wspierając wychowanie wnuków (37 proc.). Ich zaangażowanie dostarcza ciepła i bliskości emocjonalnej, co wzmacnia więzi międzypokoleniowe i podkreśla ich rolę jako strażników tradycji i wartości lokalnych.

Współczesna babcia ceni sobie niezależność. To mówią badania naukowców

Współczesna babcia ceni sobie niezależność. To mówią badania naukowców

Rola babci we współczesnym świecie bardzo się zmieniła w porównaniu do tej, którą kobiety pełniły w czasach PRL-u. Współczesna babcia wciąż bardzo kocha swoje wnuki, ale te czasy, gdy w całości poświę...

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet

Jaki prezent na Dzień Babci i Dziadka podarować z okazji ich święta?

Oprócz przepięknych życzeń płynących prosto z serca dziadkom można również podarować upominek. Oprócz tradycyjnych prezentów, takich jak czekoladki i kwiaty, na które zdecydowałoby się 40 proc. badanych, coraz większą popularnością cieszą się niestandardowe podarunki, takie jak portret rodzinny, voucher do salonu SPA, wycieczkę, czy przejażdżkę luksusowym samochodem. Można wyciągnąć wnioski, że młodsze pokolenie chce wyróżnić dziadków i dostrzega ich unikalne potrzeby.

Zróżnicowany profil współczesnego seniora

Badanie „Co sądzimy o współczesnych seniorach?” przeprowadzone przez serwis Prezent marzeń na grupie 1318 respondentów, w której dominowały kobiety (60 proc.), ukazuje zmieniający się obraz osób starszych. Najliczniejszą grupę respondentów stanowiły osoby w wieku 25-34 lata (36 proc.), co wskazuje na młodsze spojrzenie na rolę seniorów w społeczeństwie. Seniorzy są coraz częściej postrzegani jako aktywni uczestnicy życia rodzinnego i lokalnego, a nie przez pryzmat stereotypów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet