Zapasy
Zapasy są jedną z najstarszych sztuk walki, której kolebką są starożytny Egipt, Chiny i Mezopotamia. Trening zapaśniczy pierwotnie był elementem przygotowania do walki podczas wojny.
Początkowe etapy nauki, opierają się na opanowaniu sztuki mocowania. Dzieci uczą się przetaczania, pełzania, przepychania, powalania przeciwnika, a jednocześnie walczą o utrzymanie równowagi. Głównym celem zapasów jest powalenie przeciwnika na łopatki i przytrzymanie go przy ziemi przez sekundę. Aby to osiągnąć wykorzystuje się różne elementy techniki zapaśniczej, za wykonanie których podczas zawodów przyznawane są punkty techniczne.
Treningi zapaśnicze wspomagają wydolność oddechowo-krążeniową, a także rozwijają układ mięśniowy i ogólną sprawność fizyczną. Kształtują koordynację ruchową, zręczność, wytrzymałość, siłę, poczucie równowagi i czucie mięśniowe i szybkość. Jednocześnie wspierają rozwój układu nerwowego, kształtują odwagę i pewność siebie.
licencja
Capoeira
Capoeira wywodzi się z Brazylii. To dynamiczna sztuka walki “przebrana za taniec”, która polega na unikaniu ciosów zadawanych przez przeciwnika. Te przybierają formę kopnięć zadawanych nogami, a mało jest form uderzeń z wykorzystaniem rąk. Capoeira łączy w sobie taniec, elementy akrobatyczne oraz realnej walki i samoobrony, które wykonywane są płynnie i bardzo rytmicznie.
Sport ten wspiera ogólny rozwój dzieci, uczy poczucia rytmu, ponieważ zajęcia odbywają się przy muzyce, a także kontaktu z rówieśnikami. Warto, by wybrały go energiczne i ruchliwe dzieci, które lubią tańczyć i poruszać się w rytm muzyki.
Krav maga
Krav Maga to nowoczesny trening samoobrony, który został opracowany na potrzeby służb specjalnych, wojska i policji. Następnie przystosowano krav magę do nauki osób niezwiązanych ze służbami obronnymi, a także dla najmłodszych.
W języku hebrajskim „krav maga” oznacza "walkę wręcz". Techniki krav magi oparte są na naturalnych odruchach obronnych, które w trakcie treningu są doprecyzowywane i doskonalone, by w sytuacji realnego zagrożenia zostały automatycznie zastosowane.
Krav maga uczy refleksu, szybkości i zwinności ruchu, a także prawidłowej oceny zagrożenia. Jednocześnie wspierana jest sfera psychologiczna rozwoju dziecka, które uczy się kontrolować własne emocje, unikać konfliktów i bronić się przed zagrożeniami w sposób opanowany i celowy.
Aikido
Aikido jest japońską sztuką walki, w której nadrzędną wartością jest opanowanie sztuki oddechu. To sztuka walki oparta o uniki, pady, rzuty i dźwignie, skierowane głównie na małe stawy, takie jak nadgarstki, łokcie.
Obok walki wręcz, aikido zawiera elementy walki bronią, do czego wykorzystuje się na salach ćwiczeniowych:
• jo – drewniany kij o przekroju koła,
• bokken – drewniany miecz,
• tantō – sztylet o długości od 15-30 cm.
Trening aikido opiera się na zasadach ruchu i energii, w celu atakowania oraz kontrolowania przeciwnika. Ruchy przeważnie wykonywane są na planie koła i mają na celu zaatakować lub przyjąć atak ze strony przeciwnika. Aikido uczy wyczucia czasu, wyczucia dystansu oraz spokoju umysłu i ciała, a także koncentracji.