Kim jest kobieta, która chce, żeby Netflix zapłacić jej 5 mln dolarów?
Nona Gaprindaszwili urodziła się w 1941 r. w gruzińskim w Zugdidi. Szachistka swoją przygodę z szachami rozpoczęła w wieku 5 lat. Aby rozwijać jej talent, rodzina szachistki przeprowadziła się do stolicy Gruzji, Tbilisi. W 1954 r. dziewczyna zaczęła grywać w profesjonalnych turniejach.
Pięciokrotna mistrzyni Związku Radzieckiego w szachach była mistrzynią świata w latach 1962–1978, czym zasłużyła sobie na przydomek „królowej szachów”. To także pierwsza w historii kobieta uznana przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za arcymistrza (dwa lata wcześniej zdobyła tytuł arcymistrzyni w turniejach kobiecych).
Dlaczego Nona Gaprindaszwili pozwała Netflixa?
Była mistrzyni świata w szachach oskarżyła platformę Netflix o zniesławienie. Do federalnego sądu w Los Angeles wpłynął pozew, w którym szachistka domaga się wypłaty wysokiego odszkodowania, nie mniejszego niż 5 mln dolarów. Jak wskazuje kobieta, w serialu pt. „Gambit królowej” pojawiają się nieprawdziwe stwierdzenia na jej temat.
80-letnia szachistka ma zastrzeżenia m.in. do odcinka, w którym cofamy się do 1968 roku. Bohaterka „Gambitu królowej”, młoda Beth Harmon (w tej roli występuje Anya Taylor-Joy), udaje się wówczas do Moskwy, aby rywalizować z radzieckimi mistrzami. Z wersji na Netfliksie wynika, że Gaprindaszwili do tego czasu nie brała udziału w męskich turniejach szachowych. W filmie jest ona wymieniana jako „mistrzyni świata kobiet”, która „nigdy nie mierzyła się z mężczyznami”. Szachistka podkreśla, że nie jest to prawdą, zarzucając platformie seksizm i deprecjonowanie jej osoby.
W 1968 r. Gaprindaszwili miała na swoich koncie ponad 50 partii rozegranych z szachistami płci przeciwnej, jak wskazuje magazyn „Reuters”. Była mistrzyni świata w szachach zarzuca platformie podkoloryzowanie rzeczywistości. Krytykuje także kwestię w ostatnim odcinku, w której komentator stwierdził, że jedyną niezwykłą rzeczą jest płeć Beth Harmon. Ponadto reprezentanci szachistki wyjaśniają, że nie jest ona Rosjanką, jak wynika z serialu, ale Gruzinką.
Warto przeczytać również:
Serial „Gambit królowej” ma już ponad 62 milionów widzów. Postać Gaprindaszwili nie odgrywa w nim istotnej roli. W produkcji występuje również polski aktor, Marcin Dorociński. Dzieło Allana Scotta i Scotta Franka otrzymało już dwa Złote Globy oraz 20 innych nagród i nominacji.