5/11
ur. 3 lutego 1821 r., zm. 31 maja 1910 r....
fot. Domena publiczna

Elizabeth Blackwell

ur. 3 lutego 1821 r., zm. 31 maja 1910 r.

Pierwsza amerykańska i brytyjska dyplomowana lekarka, feministka, walcząca o prawa kobiet i zniesienie niewolnictwa.

Elizabeth urodziła się w zamożnej rodzinie, która zadbała o wykształcenie wszystkich dziewięciorga dzieci. Po przeprowadzce z Anglii do Stanów Zjednoczonych i śmierci ojca Elizabeth wynajęła mieszkanie w domu lekarza i uczyła się sama medycyny. Równocześnie rozpoczęła walkę o zniesienie niewolnictwa.

Elizabeth starała się o przyjęcie na studia w wielu uczelniach medycznych, jednak zawsze odmawiano jej jako kobiecie. Dopiero mało znana szkoła Geneva College w Nowym Jorku przyjęła ją na studia na skutek nieporozumienia. Decyzja o przyjęciu miała zapaść w wyniku głosowania, które uznano za żart i przekornie głosowano na "tak". Mimo regularnej dyskryminacji i nietolerancji ze strony innych studentów, Elizabeth 11 stycznia 1849 jako pierwsza kobiecie w USA uzyskała tytuł doktora medycyny - w dodatku z pierwszą lokatą.

Mimo ukończenia studiów z najwyższym wynikiem, w związku ze swoją płcią Elizabeth nie mogła znaleźć pracy. Ostatecznie założyła w Nowym Jorku własny szpital kliniczny, a także napisała poradnik dla studentek.

6/11
ur. 3 kwietnia 1934 r....
fot. Muhammad Mahdi Karim, GFDL 1.2, Wikimedia Commons

Jane Goodall

ur. 3 kwietnia 1934 r.

Brytyjska antropolog, prymatolog, etolog; badaczka szympansów bonobo i goryli w Tanzanii.

Dzięki niej nauka poznała procesy społeczne oraz mechanizmy uczenia się małp. Goodall odkryła, że zwierzęta te potrafią posługiwać się narzędziami, co pozwoliło włączyć je do grupy hominidów i wprowadzić niemałe zamieszanie w świecie nauki.

Jane wyznaczyła nowy kierunek prowadzenia badań. Jako pierwsza odeszła od tradycyjnych metod uniwersyteckich, nadając zwierzętom imiona zamiast numerów. Zanim dokonała rewolucyjnych odkryć, opinia publiczna powątpiewała w jej kompetencje. Poczynione przez nią obserwacje oburzyły zdominowane przez mężczyzn środowisko naukowe. Nie dość, że okazało się, iż małpy posiadają zdolności wcześniej przypisywane wyłącznie ludzkiej inteligencji, to jeszcze odkrycia dokonała kobieta!

7/11
ur. 1 sierpnia 1818 r., zm. 28 czerwca 1889 r....
fot. Domena publiczna

Maria Mitchell

ur. 1 sierpnia 1818 r., zm. 28 czerwca 1889 r.

Pierwsza kobieta astronom w USA.

Maria Mitchell zapisała się w historii jako pierwsza kobieta astronom, co nie oznacza, że była jedyną tak uzdolnioną kobietą w swoich czasach. Wiadomo za to, że jako jedna z niewielu otrzymała należytą edukację. Jej rodzice należeli do kwakrów, którzy niekonwencjonalnie jak na tamte czasy, dali jej "chłopięce" wykształcenie. Maria pracowała jako bibliotekarka a także zajmowała się astronomią w obserwatorium jej ojca.

W 1847 roku Maria, używając teleskopu, odkryła nazwaną później jej imieniem kometę. Za swoje odkrycie została nagrodzona w 1848 roku przez króla Fryderyka VII, co przyniosło jej międzynarodową sławę, podobną do tej, jaką cieszyła się jedyna wcześniejsza odkrywczyni komet - Caroline Herschel.

Kometa nie była jedynym odkryciem Mitchell. Maria zapoczątkowała codzienne fotografie plam słonecznych, co pozwoliło jej pozyskać nową wiedzę na temat ich struktury. Była także pierwszą kobietą, która została członkiem American Academy of Arts and Sciences i American Association for the Advancement of Science.

8/11
ur. 13 października 1925 r., zm. 8 kwietnia 2013 r....
fot. Margaret Thatcher Foundation, CC BY-SA 3.0

Margaret Thatcher

ur. 13 października 1925 r., zm. 8 kwietnia 2013 r.

W 1979 r. została premierem Wielkiej Brytanii - pierwszą kobietą w Europie piastującą ten urząd.

Jako jedyny polityk w XX wieku trzykrotnie wygrała wybory dla swojej partii, stając się tym samym najdłużej urzędującym brytyjskim premierem. Znana ze swojego eurosceptycyzmu, była zwolenniczką ograniczonej integracji europejskiej. W świecie męskiej dominacji udowodniła kobiecą siłę do stanowienia o losach świata.

W czasie swojej kadencji wielokrotnie spotykała się z dezaprobatą zdominowanego przez mężczyzn gabinetu. Mimo regularnego umniejszania jej kompetencji była osobą, która niełatwo ulegała presji. Przez swoją stanowczość, m.in. w stosunku do strajkujących górników i państw bloku wschodniego, nadano jej przydomek „Żelazna Dama”.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Lewandowski pokazał córkę Klarę! Dziewczynka wyszła na mecz z tatą

Lewandowski pokazał córkę Klarę! Dziewczynka wyszła na mecz z tatą

Rewolucja w manicurze! Wytrzyma 21 dni i jest prostszy, niż kiedykolwiek

Rewolucja w manicurze! Wytrzyma 21 dni i jest prostszy, niż kiedykolwiek

8 tajemnic szczęśliwych związków. Oto sekrety udanych małżeństw

8 tajemnic szczęśliwych związków. Oto sekrety udanych małżeństw

Zobacz również

Są ze sobą od 50 lat. Mało kto wie, jak wygląda żona Bogusława Wołoszańskiego

Są ze sobą od 50 lat. Mało kto wie, jak wygląda żona Bogusława Wołoszańskiego

Podkreślisz talię i zamaskujesz brzuch. Tej wiosny rządzą spodnie paper bag

Podkreślisz talię i zamaskujesz brzuch. Tej wiosny rządzą spodnie paper bag