Kobiety, które swoimi osiągnięciami burzyły stereotypy. One nie tylko zmieniły świat; zmieniły też mentalność

Julia Karasiewicz
Walentina Tierieszkowa i Angela Davis, Bundesarchiv, Bild 183-M0804-0757 / CC-BY-SA 3.0
Pierwsze prezydentki, lekarki, naukowczynie i himalaistki. Gdyby nie one, wiele dziedzin wciąż byłoby zarezerwowanych głównie dla mężczyzn. Co je łączy? Dążyły do celu wbrew wszystkiemu, nie bacząc na opinię publiczną, niebezpieczeństwa czy przeciwności losu. Oto kobiety, które swoją determinacją, osiągnięciami i niezłomnością burzyły - i nadal burzą - stereotypy. Poznaj ich historie w galerii.

Na przekór światu. Kobiety, które swoimi osiągnięciami burzyły stereotypy

Zostanie dyplomowaną lekarką w pierwszej połowie XIX wieku było praktycznie niemożliwe - na uczelnie medyczne przyjmowano wyłącznie mężczyzn. Czy przeszkodziło to Elizabeth Blackwell w uzyskaniu tytułu doktora medycyny? Absolutnie nie. Dyplom z najwyższą lokatą odebrała w 1849 roku, mimo pokutujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących kobiet.

ur. 3 lutego 1821 r., zm. 31 maja 1910 r.Pierwsza amerykańska i brytyjska dyplomowana lekarka, feministka, walcząca o prawa kobiet i zniesienie niewolnictwa.Elizabeth
ur. 3 lutego 1821 r., zm. 31 maja 1910 r.

Pierwsza amerykańska i brytyjska dyplomowana lekarka, feministka, walcząca o prawa kobiet i zniesienie niewolnictwa.

Elizabeth urodziła się w zamożnej rodzinie, która zadbała o wykształcenie wszystkich dziewięciorga dzieci. Po przeprowadzce z Anglii do Stanów Zjednoczonych i śmierci ojca Elizabeth wynajęła mieszkanie w domu lekarza i uczyła się sama medycyny. Równocześnie rozpoczęła walkę o zniesienie niewolnictwa.

Elizabeth starała się o przyjęcie na studia w wielu uczelniach medycznych, jednak zawsze odmawiano jej jako kobiecie. Dopiero mało znana szkoła Geneva College w Nowym Jorku przyjęła ją na studia na skutek nieporozumienia. Decyzja o przyjęciu miała zapaść w wyniku głosowania, które uznano za żart i przekornie głosowano na "tak". Mimo regularnej dyskryminacji i nietolerancji ze strony innych studentów, Elizabeth 11 stycznia 1849 jako pierwsza kobiecie w USA uzyskała tytuł doktora medycyny - w dodatku z pierwszą lokatą.

Mimo ukończenia studiów z najwyższym wynikiem, w związku ze swoją płcią Elizabeth nie mogła znaleźć pracy. Ostatecznie założyła w Nowym Jorku własny szpital kliniczny, a także napisała poradnik dla studentek.

Domena publiczna

Gdyby Margaret Thatcher zraziła się buńczucznym nastawieniem członków własnego gabinetu wobec jej śmiałych decyzji, nie byłaby dziś nazywana „Żelazną Damą”. Pewność siebie i determinacja zapewniły jej poczesne miejsce na kartach historii, nie tylko jako pierwszej kobiety-premiera Wielkiej Brytanii, ale także jako najdłużej urzędującego brytyjskiego premiera w XX wieku.

ur. 13 października 1925 r., zm. 8 kwietnia 2013 r.W 1979 r. została premierem Wielkiej Brytanii - pierwszą kobietą w Europie piastującą ten urząd.Jako
ur. 13 października 1925 r., zm. 8 kwietnia 2013 r.

W 1979 r. została premierem Wielkiej Brytanii - pierwszą kobietą w Europie piastującą ten urząd.

Jako jedyny polityk w XX wieku trzykrotnie wygrała wybory dla swojej partii, stając się tym samym najdłużej urzędującym brytyjskim premierem. Znana ze swojego eurosceptycyzmu, była zwolenniczką ograniczonej integracji europejskiej. W świecie męskiej dominacji udowodniła kobiecą siłę do stanowienia o losach świata.

W czasie swojej kadencji wielokrotnie spotykała się z dezaprobatą zdominowanego przez mężczyzn gabinetu. Mimo regularnego umniejszania jej kompetencji była osobą, która niełatwo ulegała presji. Przez swoją stanowczość, m.in. w stosunku do strajkujących górników i państw bloku wschodniego, nadano jej przydomek „Żelazna Dama”.

Margaret Thatcher Foundation, CC BY-SA 3.0

Marilyn vos Savant, Jane Goodall, Wanda Rutkiewicz – poznaj sylwetki niesamowitych kobiet

Liderki polityczne, badaczki, himalaistki, astronomki, kosmonautki - choć miały utrudniony start, udało im się nie tylko przebić do świata męskiej dominacji, ale i dokonać w nim przełomowych zmian. Na szczęście rewolucja wykroczyła poza ramy konkretnych dziedzin, wpływając na to, co najtrudniej przeformułować - społeczną mentalność.
By dowiedzieć się więcej na temat kobiet łamiących stereotypy, przejdź do galerii.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet