Gudridur Thorbjarnardottir
ur. ok. 980
Znana odkrywczyni z X wieku, urodzona na Islandii.
Postać Gudridur nie bez powodu pojawia się w islandzkich sagach. Kobieta jest być może jedną z pierwszych odnotowanych podróżniczek na świecie. Wraz ze swym mężem poprowadziła ekspedycję do tzw. Winlandii (wybrzeże Ameryki Północnej), gdzie urodziła syna Snorriego. Wydarzenie to jest uznawane za pierwszy europejski poród w Ameryce. Po powrocie na Islandię przyjęła chrześcijaństwo, a po śmierci męża wyruszyła w podróż do Rzymu, aby spotkać się z papieżem. Kiedy powróciła, została mniszką i zamieszkała przy kościele jako eremitka.
Felicity Aston
ur. 7 października 1977
Brytyjska podróżniczka i badaczka klimatu, pierwsza kobieta, która samotnie przemierzyła Antarktydę.
Brytyjska badaczka klimatu postanowiła skupić się na polarnictwie, wyruszając w niezwykłą wyprawę. 25 listopada 2011 roku rozpoczęła samotną podróż na nartach przez Antarktydę. Jej trasa, obejmująca ponad 1700 km, wiodła od lodowca szelfowego Rossa przez Góry Transantarktyczne, Biegun Południowy, Płaskowyż Polarny, aż do lodowca szelfowego Ronne-Filchnera.
Felicity, choć przez 59 dni zmagała się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dopięła swego. Badaczka ustanowiła nowy rekord świata, stając się pierwszym człowiekiem, który samotnie przemierzył Antarktydę, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni.
Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl
Wanda Rutkiewicz
ur. 4 lutego 1943 r., zm. 13 maja 1992 r.
Polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek.
Wanda Rutkiewicz była jedną z pierwszych, które udowodniły niezwykłą siłę i wytrzymałość w męskim świecie ekstremalnych podróży – czyli himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi. Została także wpisana do Księgi rekordów Guinessa jako pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Była równocześnie pierwszą osoba o narodowości polskiej na szczycie, wyprzedzając Jerzego Kukuczkę o kilkanaście dni.
Sukcesy Wandy bez wątpienia zawstydzały wielu starych wyjadaczy himalaizmu, uznawanego za dyscyplinę zbyt trudną dla kobiet. Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.
Jane Goodall
ur. 3 kwietnia 1934 r.
Brytyjska antropolog, prymatolog, etolog; badaczka szympansów bonobo i goryli w Tanzanii.
Dzięki niej nauka poznała procesy społeczne oraz mechanizmy uczenia się małp. Naukowczyni odkryła, że zwierzęta te potrafią posługiwać się narzędziami, co pozwoliło włączyć je do grupy hominidów i wprowadzić niemałe zamieszanie w świecie nauki. Co jednak ważne, Goodall nie dokonałaby przełomowych odkryć, gdyby nie odważyła się pojechać w podróż do Afryki.
Jane wyznaczyła nowy kierunek prowadzenia badań. Jako pierwsza odeszła od tradycyjnych metod uniwersyteckich, nadając zwierzętom imiona zamiast numerów. Zanim dokonała rewolucyjnych odkryć, opinia publiczna powątpiewała w jej kompetencje. Poczynione przez nią obserwacje oburzyły zdominowane przez mężczyzn środowisko naukowe. Nie dość, że okazało się, iż małpy posiadają zdolności wcześniej przypisywane wyłącznie ludzkiej inteligencji, to jeszcze odkrycia dokonała kobieta!
Licencja zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:GNU_Free_Documentation_License,_version_1.2